Aranżacja małej łazienki z wanną i/lub prysznicem

Inspiracje Data publikacji: 05/03/2018

Aranżacja małej łazienki z wanną i/lub prysznicem

Aranżacja małej łazienki z wanną i/lub prysznicem

Łazienki o małej powierzchni najczęściej możemy spotkać w blokach mieszkalnych. Mogłoby się wydawać, że niewielki metraż tego pomieszczenia jest zmorą właścicieli takich mieszkań, jednak dzięki umiejętnie przygotowanemu projektowi aranżacyjnemu, możemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń każdej łazienki, tak by była nie tylko funkcjonalna, ale też urządzona z klasą. W niniejszym artykule podpowiemy, jak urządzić małą łazienkę z wanną lub prysznicem, by móc w pełni cieszyć się komfortem jej użytkowania.

Urządzanie małej łazienki – podstawowe zasady

Urządzanie niewielkiego wnętrza rządzi się swoimi własnymi prawami. W małej łazience zatem każdy nasz wybór będzie niezwykle istotny. Nie bez znaczenia będą tu kształt kabiny prysznicowej oraz umywalki, na który się zdecydujemy. Podjęte decyzje będą mieć wpływ na późniejszą funkcjonalność pomieszczenia i komfort jego użytkowania. Nieumiejętnie dobrane wyposażenie może zajmować zbyt wiele miejsca, a tym samym wpływać niekorzystnie a wręcz utrudniać codzienne łazienkowe „rytuały”. Jednak zanim przejdziemy do wyboru elementów sanitariatu, zacznijmy od wybrania odpowiednich kolorów do wnętrza.

Aranżując wnętrze łazienki o małej powierzchni, powinno nam zależeć na optycznym powiększeniu pomieszczenia co uzyskać możemy używając odpowiednich barw. W łazience sprawdzą się kolory natury, a więc drewno, jasne odcienie szarości czy beżu, ale także biel, która powinna być dominującym kolorem w małych łazienkach. Decydujmy się więc na duże, białe lub szare kafle oraz meble w kolorze naturalnego drewna. Takie połączenie kolorów sprawi, że wnętrze stanie się optycznie większe. Podobny efekt uzyskamy dzięki użyciu w łazience dużego lustra, elementów szklanych i materiałów przezroczystych lub półprzezroczystych.

Jeśli stajemy przed dylematem wyboru prysznica lub wanny, w tak niewielkiej przestrzeni zdecydowanie lepiej sprawdzi się pierwsza opcja. Oczywiście nie oznacza to, że miłośnicy długich kąpieli posiadający niewielką łazienkę w mieszkaniu muszą się z wanną pożegnać – opowiemy jednak o tym w dalszej części artykułu. Wracając do prysznica... Optymalną wersją kabiny jest ta o wymiarach 80x80 cm, jednak większy komfort użytkowania zapewnia model 90x90 cm. Decydując się na kabinę pięciokątną lub półokrągłą jesteśmy w stanie zaoszczędzić jeszcze więcej cennego miejsca.

Przygotowaliśmy dwie aranżacje łazienek o powierzchni 3m2 i 5m2, które, mamy nadzieję, będą inspiracją dla właścicieli mieszkań o niewielkim metrażu.

Łazienka o powierzchni 3m2

Mimo tego, że do dyspozycji mieliśmy tylko 3m2, dzięki odpowiedniemu usytuowaniu wyposażenia, znalazło się również miejsce na pralkę, która sprytnie wkomponowana została tuż obok szafek łazienkowych. W prezentowanej aranżacji dominują oczywiście jasne kolory. Biel mebli i kafli została przełamana drewnianymi elementami: blatem z drewna, półkami we wnęce, a także ścianą stykającą się z kabiną prysznicową. W łazience użyta została kabina KP4/TX5 o półokrągłym kształcie, która pozwala na wygodne użytkowanie, a także pozostawia wiele miejsca wokół siebie. Uzupełnieniem prysznica jest biały brodzik B-M /Space o wymiarach 90x90. W naszej aranżacji łazienki nie mogło oczywiście zabraknąć umywalki, która jest niezbędna do wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Zdecydowaliśmy się na umywalkę Unb-M/Free 50x40x8, która charakteryzuje się klasycznym i delikatnym wzornictwem. W tak niewielkiej łazience nie mogliśmy także zapomnieć o wielkim lustrze, które dzięki odbijaniu przedmiotów znajdujących się obok, sprawia, że pomieszczenie wydaje się dużo większe niż jest w rzeczywistości.

Łazienka o powierzchni 5m2

Oczywiście im większą łazienkę mamy do urządzenia, tym więcej rodzi się możliwości aranżacyjnych. Mimo, że w powyższej aranżacji został wykorzystany model brodzika tej samej serii i identycznej umywalki, które prezentujemy w łazience o powierzchni 3m2, ta przestrzeń prezentuje się jednak całkiem inaczej. Większy metraż oraz kształt pomieszczenia pozwolił na umieszczenie wanny WP/Free 70x140. Okazuje się więc, że w tak niewielkim wnętrzu może się znajdować zarówno wanna, jak i prysznic. Niewątpliwie wpływa to na funkcjonalność łazienki oraz na komfort jej użytkowania. W tym przypadku możemy zauważyć, że prysznic jest schowany we wnęce, wymagało to więc zastosowania innego modelu kabiny. Zdecydowaliśmy się na kabinę prysznicową DJ/TX5. W większej łazience lepiej możemy zauważyć kontrast pomiędzy jasnymi ścianami a drewnianymi elementami, gdyż w tym przypadku kolor drewna jest znacznie ciemniejszy – warto podkreślić, że tak urządzona łazienka prezentuje się bardzo stylowo.

Nawet najmniejszą przestrzeń można urządzić w taki sposób, by korzystanie z niej było wygodne i komfortowe. Odpowiedni dobór kolorów oraz rodzaj wyposażenia może zdziałać prawdziwe cuda, a małą łazienkę możemy przemienić w pomieszczenie, w którym z chęcią będziemy spędzać czas, relaksując się wieczorem podczas długiego prysznica lub kąpieli. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas aranżacje są tego potwierdzeniem.

Inspiracje Data publikacji: 05/03/2018