Baza wiedzy Data publikacji: 14/11/2018

Bądź EKO! Dowiedz się jak oszczędzać wodę!

Bądź EKO! Dowiedz się jak oszczędzać wodę!

Swobodny dostęp do wody pitnej jest dla większości z nas czymś oczywistym i raczej nie wyobrażamy sobie, jak by to było, gdyby pewnego dnia jej zabrakło. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę, że zasoby wody są ograniczone i jak wszystko inne, mogą ulec wyczerpaniu. Dowiedz się co zrobić aby oszczędzić wodę!

Bez wody życie na Ziemi byłoby niemożliwe, zatem warto pamiętać o tym, jak ważne są jej zasoby i wprowadzić w codziennym życiu proste nawyki, które pozwolą korzystać z niej oszczędnie. Mniejsze zużycie wody to troska o ekologię, a także o domowy budżet. Zmiany są zaś łatwe do wprowadzenia i ograniczają się do rozsądnego korzystania z wodnych zasobów każdego dnia.

Oszczędzanie wody jest obowiązkiem każdego z nas, choć nie każdy ma tego pełną świadomość. Polska jest zaliczana do krajów ubogich pod względem zasobów wody na jednego mieszkańca. Rocznie wynoszą one ok 187 mld m3, co zbliża nas pod tym względem do Egiptu. Dzięki rozsądnemu gospodarowaniu wodą na co dzień i kontrolowaniu jej przepływu w gospodarstwie domowym można przyczynić się do poprawy sytuacji, a także zaoszczędzić pieniądze. Oszczędność wody nie jest kwestią rezygnacji z komfortu, a tym bardziej z higieny osobistej i w żaden sposób nie obniża jakości życia. W większości przypadków chodzi o zmianę przyzwyczajeń i wprowadzenie prostych nawyków. Ważne jest też umiejętne podejmowanie wyborów odnośnie wyposażenia łazienki czy kuchni.

Bieżące naprawy – by woda nie przeciekała

Kapiący kran czy cieknąca spłuczka mogą przyczynić się do sporych strat wody. Choć wyciek wygląda z pozoru niewinnie, liczy się każda kropla. Urządzenie niesprawne przez dłuższy czas może wygenerować naprawdę spory i zupełnie niepotrzebny ubytek wody. By do tego nie dopuścić, lokalizuj i na bieżąco likwiduj wszystkie przecieki. Możesz od czasu do czasu odczytywać stan liczników przed wyjściem z domu i po powrocie, by określić, czy nie dochodzi do niekontrolowanego wycieku wody.

Oszczędne spłuczki

Możesz też zamontować dodatkowe urządzenia ograniczające zużycie wody. W sprzedaży dostępne są między innymi perlatory oraz spłuczki z funkcją eko, z możliwością dozowania większej lub mniejszej ilości wody.

Szybkie podgrzewanie wody

Czekanie, aż woda nagrzeje się do pożądanej temperatury po odkręceniu kranu, jest stratą czasu i pieniędzy, oraz jest nieekologiczne. Problem ten może dotyczyć twojego gospodarstwa domowego szczególnie, jeśli korzystasz z piecyka elektrycznego lub bojlera. By wprowadzić oszczędności, rozważ na przykład zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody przy zlewie kuchennym.

Możesz też zaizolować rury, by mieć szybszy dostęp do ciepłej wody. Unikniesz jej marnowania, a także oszczędzisz czas i zwiększysz komfort korzystania z jej źródeł. Zamiast baterii z dwoma kurkami wybierz jednouchwytowe. Regulacja temperatury za pomocą osobnych kurków z wodą ciepłą i zimną zajmuje więcej czasu.

W dzisiejszym świecie podstawą jest nie tylko dbanie o higienę osobistą czy stan własnego portfela. Do oszczędzania wody powinna skłonić nas również troska o naturalne środowisko. Światowe zasoby wody są wspólnym dobrem, zatem warto uświadomić sobie, jak  ważny jest rozsądek i umiar w korzystaniu z jej bieżących źródeł.

Baza wiedzy Data publikacji: 14/11/2018