Czyszczenie kabiny prysznicowej? Dowiedz się jak zrobić to szybko i skutecznie

Baza wiedzy Data publikacji: 19/07/2022

Czyszczenie kabiny prysznicowej? Dowiedz się jak zrobić to szybko i skutecznie

Czyszczenie kabiny prysznicowej? Dowiedz się jak zrobić to szybko i skutecznie

Po pewnym czasie korzystania z prysznica, na ścianach kabiny mogą pojawić się nieestetyczne zacieki i osad. Wtedy nawet najbardziej designerski model kabiny prysznicowej straci swój urok. Przywrócenie ściankom pierwotnego blasku utrudnia fakt, że czyszczenie kabiny prysznicowej z osadu przy pomocy środków chemicznych może dodatkowo uszkodzić powłokę szkła i pozostawić na nim rysy. Czym więc usunąć uporczywy i powracający osad, by cieszyć się gładką, czystą i lśniącą powierzchnią kabiny? Podpowiadamy!

Przede wszystkim profilaktyka - czyszczenie kabiny prysznicowej z osadu

Zawsze najlepiej zapobiegać osadzaniu zabrudzeń na ściankach prysznica, niż później z nimi walczyć. Regularne spłukiwanie kabiny po każdej kąpieli i używanie ściągaczki do wody z gumową, bezpieczną dla szyb powłoką, uniemożliwia osadzanie się na powierzchni ścianek resztek mydła (i innych zabrudzeń), oddalając tym samym perspektywę powstania osadu. Jednak w zabieganej codzienności trudno o taką systematyczność - mało komu udaje się np. przed wyjściem do pracy, kiedy liczy się każda minuta, wygospodarować czas na mycie kabiny po porannym prysznicu.

Najprostszym rozwiązaniem na czyszczenie kabiny prysznicowej z osadu wydaje się użycie środków chemicznych, które szybko i skutecznie powinny usunąć zabrudzenia. Jednak spora część detergentów zawiera w swoim składzie mikrogranulki, które mogą uszkodzić powierzchnię ścianek prysznica, powodując ich trwałe zmatowienie i widoczne gołym okiem zarysowania. Dlatego należy dobierać środki czyszczące niezwykle ostrożnie - podobnie zresztą jak gąbki, szczotki, ścierki i czyściki - zbyt twarde materiały również mogą uszkodzić powłoki kabiny. Warto więc postawić m.in. na miękką i uniwersalną mikrofibrę oraz delikatne, najlepiej ekologiczne środki czyszczące. Część z nich masz już zapewne w domu… A dokładniej w kuchni.

Domowe sposoby na czyszczenie szyb kabiny prysznicowej. Czyli mycie łazienki… od kuchni

jak czyścić kabinę prysznicową

Nasze babcie i mamy miały (mają) mnóstwo sprawdzonych sposobów radzenia sobie z codziennymi problemami - od łagodzenia bólu zęba, po wywabianie plam z koszuli. Ogromna część babcinych rad znajduje zastosowania i dziś, przebijając skutecznością wiele nowoczesnych rozwiązań. Zanim więc wydamy pieniądze na kolejne promowane w mediach super środki, warto zaufać doświadczeniu wcześniejszych pokoleń i wypróbować sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie szyb kabiny prysznicowej.

Wiemy jak ważne jest utrzymanie łazienki w nieskazitelnej czystości i jakie problemy potrafi sprawiać próba pozbycia się osadu ze ścianek prysznica. Dlatego przedstawiamy nasz praktyczny miniporadnik, czyli 3 najlepsze, domowe sposoby na czyszczenie szyb kabiny prysznicowej z osadu:

1.      Ocet spirytusowy - bezpieczny i tani środek czyszczący

Trudno o bardziej wielofunkcyjną substancję, którą prawie każdy znajdzie we własnej kuchni. W łazience ocet może stanowić podstawowy środek do czyszczenia kabiny prysznicowej z osadu, resztek mydła, a nawet kamienia. Wystarczy wlać do spryskiwacza w równych proporcjach ciepłą wodę oraz ocet i tak przygotowanym roztworem spryskać szyby kabiny prysznicowej, a w razie potrzeby również baterię, czy fugi. Po kilkunastu minutach należy przetrzeć spryskaną powierzchnię i spłukać ją gorącą wodą.

Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, należy przetrzeć je obficie nierozcieńczonym octem i po co najmniej kilkudziesięciu minutach - spłukać.

2.      Kwasek cytrynowy - łagodny zapach, mocne działanie czyszczące

Osobom, którym przeszkadza mocny zapach octu, polecamy zastosowanie roztworu ciepłej wody i kwasku cytrynowego w następujących proporcjach:

  • 1 pełna łyżka kwasku na każde 100 ml wody.

Po połączeniu się składników, roztwór należy nanieść na czyszczone powierzchnie (np. przelewając go uprzednio do butelki ze spryskiwaczem), pozostawić na co najmniej 10 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Czyszczenie kabiny prysznicowej z osadu przy pomocy kwasku cytrynowego nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy posadzki z kamienia naturalnego. Substancja ta może powodować powstawanie odbarwień oraz mikrouszkodzeń na powierzchni marmuru, granitu, czy trawertynu. Jeśli więc masz pod prysznicem choćby element z kamienia - lepiej zrezygnuj z użycia kwasku cytrynowego.

3.      Niezawodny duet na pleśń i grzyby - woda utleniona z sodą oczyszczoną 

Naturalnych sprzymierzeńców w utrzymaniu czystości w łazience jest wiele. W walce z różnego typu osadami w przestrzeni kabiny prysznicowej, pleśnią oraz grzybami przychodzi z pomocą soda oczyszczona oraz woda utleniona (o stężeniu 3%).

Jeśli w kabinie Twojego prysznica pojawiła się pleśń (najczęściej widoczna na fugach oraz tuż przy nich), zasyp ją sodą oczyszczoną i pozostaw na co najmniej 10 minut. Jeśli w dodatku zauważasz na powierzchni również ciemne kropki, świadczące o rozwoju grzybów, po wskazanym czasie zalej powierzchnię (nadal pokrytą sodą) wodą utlenioną. Powstałą masą dokładnie wyczyść zabrudzenia. Ostatnim etapem czyszczenia, jak i regularnie stosowaną praktyką, powinno być powtórne zalanie przestrzeni wodą utlenioną i pozostawienie jej aż do całkowitego wyschnięcia.

Czyszczenie kabiny prysznicowej z osadu - szybko, ekologicznie i przede wszystkim skutecznie

Sposobów na utrzymanie łazienki w czystości jest oczywiście bardzo wiele. Jednak zanim sięgniemy po mocne środki chemiczne, które często nie oszczędzają ani środowiska, ani domowego budżetu, ani nawet czyszczonych powierzchni, warto choć wypróbować naturalne rozwiązania.

Domowe sposoby na czyszczenie szyb kabiny prysznicowej są łatwe, tanie i co najważniejsze - efektywne. Ich skuteczność może zaskoczyć nawet największych sceptyków.

Baza wiedzy Data publikacji: 19/07/2022