Baza wiedzy Data publikacji: 29/10/2024

Ergonomia w łazience - zasady i praktyczne rozwiązania

Ergonomia w łazience - zasady i praktyczne rozwiązania

Aby łazienka spełniała swoją funkcję, powinna nie tylko cieszyć oko, ale też zapewniać komfort. W zrealizowaniu tego drugiego celu pomoże zaprojektowanie jej zgodnie z zasadami ergonomii. Zobacz, czym powinna cechować się praktyczna i ergonomiczna łazienka, aby spełniała potrzeby wszystkich domowników.

Czym jest ergonomia w łazience?

Ergonomia to dziedzina zajmująca się dostosowaniem wnętrz, przedmiotów i urządzeń do anatomicznych możliwości człowieka, a także do środowiska, w którym się znajduje. W kontekście łazienki oznacza to ulokowanie poszczególnych elementów wyposażenia w taki sposób, aby wszyscy domownicy odczuwali komfort podczas korzystania z tego pomieszczenia.

Warto pamiętać, że ergonomia w łazience ma służyć nie tylko zapewnieniu wygody. Jej zadaniem jest również zapobieganie niebezpiecznym wypadkom oraz dolegliwościom, które mogłyby wystąpić na skutek długotrwałego użytkowania niewłaściwie zaprojektowanego pomieszczenia. Aspekt ten jest zatem niezwykle ważny.

Ergonomia w łazience z kabiną SummerSet

Jak zaplanować ergonomiczną łazienkę?

Ergonomiczne rozwiązania w łazience mogą dotyczyć różnych kwestii. Poniżej przedstawiamy te, które zasługują na szczególną uwagę. Zapoznaj się z nimi, zanim zaczniesz tworzyć projekt układu pomieszczenia, aby uwzględnić potrzeby wszystkich domowników i uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Podział stref w łazience

Chociaż łazienka służy ogólnie rozumianym celom sanitarno-higienicznym, można wyodrębnić w niej 4 strefy o odrębnym zakresie zastosowania:

  • strefa umywalkowa – zazwyczaj składa się z umywalki, niewielkiej przestrzeni do przechowywania podręcznych produktów kosmetycznych i lustra,
  • strefa prysznicowo-kąpielowa – należą do niej wanna i/lub prysznic,
  • strefa WC – to toaleta i/lub bidet,
  • strefa przechowywania – zaliczają się do niej otwarte półki i szafki, w których mogą być trzymane rzeczy potrzebne w łazience, np. kosmetyki, ręczniki, a także środki czystości.

Planując strefy użytkowe z wyprzedzeniem, możesz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W ten sposób zadbasz również o to, aby korzystanie z łazienki było komfortowe w różnych okolicznościach. Stanie się tak, jeśli w danej strefie znajdą się wszystkie rzeczy potrzebne do wykonania konkretnej czynności, np. przy umywalce ustawisz kubek na szczoteczki do zębów i pastę, a przy wannie lub kabinie prysznicowej zamontujesz wieszaki na ręczniki.

Układ łazienki można też podzielić na część suchą (strefy WC i przechowywania) oraz mokrą (strefy umywalkowa i prysznicowo-kąpielowa). Jest to o tyle istotne, że druga z tych części będzie narażona na zachlapanie, a nawet ciągły kontakt z wodą. Tym samym powinno się użyć materiałów, które nie stracą na funkcjonalności w takim otoczeniu.

Szaro-czarna ergonomiczna łazienka z kabiną Walk-In serii Exa Line

Odstępy w łazience

W kontekście ergonomii w łazience należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odległości funkcjonalne, czyli odstępy pomiędzy poszczególnymi sanitariatami. Ma to zapewnić swobodę korzystania bez obawy o to, że np. drzwiczki szafki nie otworzą się na pełną szerokość czy będziesz uderzać się o coś za każdym razem podczas używania toalety lub wychodzenia z wanny. Zachowanie zalecanych odstępów to przepis na ergonomię małej łazienki – okaże się wygodna i bezpieczna niezależnie od tego, jaki metraż masz do dyspozycji.

Chociaż wiele zależy od indywidualnych potrzeb domowników, zaleca się zastosowanie wartości z poniższej tabeli.

Zalecane odstępy w łazience

Jak należy czytać tę tabelę? Przyjrzyjmy się umywalce. Aby korzystanie z niej wiązało się z maksymalnym komfortem, warto ulokować ją ok. 30 cm od ściany, a przed nią pozostawić wolną przestrzeń funkcjonalną o wymiarach 50/100 × 70 cm. Pomiędzy nią a brodzikiem, drugą umywalką i bidetem powinno zostać ok. 30 cm pustej przestrzeni. Jeśli chodzi o wannę i WC, wystarczający będzie ok. 20-centymetrowy odstęp od umywalki.

Wysokości w łazience

Pod kątem technicznym warto przyjrzeć się nie tylko odstępom funkcjonalnym, lecz również tym, na jakiej wysokości znajdują się poszczególne elementy wyposażenia wnętrza. Ergonomia łazienki zostanie zachowana wtedy, gdy dostosujesz tę kwestię do potrzeb domowników. Możesz zasugerować się następującymi wskazówkami. Optymalna odległość to:

  • dla górnego rantu umywalki: ok. 80-90 cm od posadzki,
  • dla górnego rantu miski ustępowej i bidetu: ok. 40 cm od posadzki,
  • dla górnego rantu pisuaru: ok. 60-70 cm od posadzki,
  • dla baterii umywalkowej: ok. 20-25 cm od górnego rantu umywalki,
  • dla baterii wannowej: ok. 10-20 cm od górnego rantu wanny,
  • dla baterii prysznicowej: ok. 110-130 cm od posadzki (prysznic walk-in) lub brodzika),
  • dla deszczownicy: ok. 180-200 cm od posadzki lub brodzika),
  • dla lustra łazienkowego: ok. 10-20 cm od baterii umywalkowej.

Szara ergonomiczna łazienka z elementami drewna, wanną Loft Line oraz kabiną Free Line II

Rewizje

Myśląc o tym, jak zaprojektować ergonomiczną łazienkę, nie zapominaj o niespodziewanych awariach i planowanych kontrolach. W dolnej części wanny należy pozostawić okienko rewizyjne, które ułatwi znalezienie źródła przecieku czy wymianę syfonu. To samo warto zrobić w miejscu, w którym znajduje się dojście do pionów wodnych – ułatwi to ich zakręcenie na czas dłuższej nieobecności w mieszkaniu, aby uniknąć przypadkowego zalania sąsiada. Pozostawienie swobodnego dostępu do zaworów pralki spełni podobną funkcję, pozwalając zminimalizować skutki ewentualnej awarii urządzenia.

Dodatkowe kwestie wpływające na ergonomię łazienki

Ergonomiczna łazienka jest łatwa do utrzymania w czystości i mieści wszystkie potrzebne rzeczy. Wszystko sprowadza się tu do właściwego zaplanowania strefy przechowywania w pomieszczeniu.

O ile z łazienki korzystają 1-2 osoby, najpewniej wystarczy sama szafka pod umywalką i jej rant. Gdy w grę wchodzi więcej osób, będziesz potrzebować dodatkowego miejsca do trzymania rzeczy, aby okiełznać bałagan. W dużych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się  słupki w wariancie stojącym lub naściennym. Gdy ogranicza Cię niewielki metraż, możesz pomyśleć o szafkach i półkach wiszących, a także o ciekawych rozwiązaniach typu 2 w 1, jak np. szafka z lustrem albo panel prysznicowy z solidnymi półkami na kosmetyki do kąpieli. W zwiększeniu dostępnego miejsca pomogą również meble na wymiar o ponadstandardowej głębokości.

Jeśli zdecydujesz się na wiszące szafki i półki, zwróć uwagę na jeszcze jedną kwestię. Najczęściej używane rzeczy umieść najniżej, aby dostęp do nich był łatwy, nawet dla dzieci. Rzadziej używane przedmioty (np. zapasowe ręczniki lub detergenty do sprzątania) włóż na górne półki. Zadbaj tylko o to, aby dosięgnąć do nich w razie potrzeby. Może Ci w tym pomóc np. poręczny, składany stołek, który łatwo schowasz, gdy nie będzie potrzebny. Takie akcesorium pomoże też małym dzieciom w samodzielnym korzystaniu z łazienki, gdy jej poszczególne elementy (np. umywalka) są jeszcze zbyt wysoko jak na ich wzrost.

Ergonomiczna łazienka z kabiną nawannową oraz wanną serii Free Line

Projekt ergonomicznej łazienki z długim okresem użyteczności

Planując rozmieszczenie sanitariatów i pozostałego wyposażenia, warto mieć na uwadze zmiany, jakie mogą zajść w Twoim życiu w najbliższej przyszłości. Dzięki temu ergonomiczny układ łazienki nie przeterminuje się w krótkim czasie i nie zmusi Cię do przedwczesnego przeprowadzenia generalnego remontu.

Nie wszystkie zmiany życiowe można przewidzieć, ale w przypadku niektórych jest to wykonalne. Jeśli wiesz, że niedługo w Twoim domu mogą pojawić się małe dzieci, a także osoby starsze lub z problemami w samodzielnym poruszaniu się, zadbaj o ich wygodę i bezpieczeństwo z wyprzedzeniem.

W przypadku najmłodszych warto upewnić się, aby szafka z detergentami znajdowała się poza zasięgiem małych rączek, np. wysoko na ścianie. Możesz też rozważyć zmianę wanny na prysznic, bo ułatwi to mycie dzieci w rozkładanej wanience i zapewni im większą wygodę wtedy, gdy będą już samodzielnie dbać o swoją higienę. Aby znieść bariery architektoniczne dla tych, którzy dysponują ograniczonym zakresem ruchów, pozostaw większe odstępy pomiędzy poszczególnymi strefami w łazience i zainstaluj w niej odpowiednie uchwyty.

Warto także rozważyć to, jak zaprojektować łazienkę, z której będzie korzystać duża liczba osób. O ile w przypadku rodziny 2+1 pojedyncze pomieszczenie powinno w zupełności wystarczyć, o tyle może to być źródłem wielu problemów tam, gdzie z jednej przestrzeni mieszkalnej korzysta więcej osób, np. duża rodzina lub grupa współlokatorów.

W takim przypadku warto przemyśleć podzielenie wnętrza na 2 mniejsze: jedno ze strefą prysznicowo-kąpielową i przechowywania, a drugie ze strefą WC i umywalkową. Pomyśl tylko, jak przyspieszy to poranną lub wieczorną toaletę i rozładuje kolejki przed drzwiami łazienki. Jedna osoba będzie mogła zażywać kąpieli, podczas gdy druga bez problemu skorzysta z toalety lub umyje zęby – bez naruszania prywatności.

Baza wiedzy Data publikacji: 29/10/2024