Jak urządzić dużą łazienkę?

Inspiracje Data publikacji: 22/06/2022

Jak urządzić dużą łazienkę?

Jak urządzić dużą łazienkę?

Często podejmowanymi kwestiami wnętrzarskimi są rozwiązania aranżacyjne małych (lub wręcz mikro) przestrzeni łazienek. Oczywiście - niewielki metraż może być źródłem wielu dylematów. Okazuje się jednak, że urządzenie dużej, funkcjonalnej i jednocześnie zachwycającej estetyką łazienki również nie jest proste. Mając do dyspozycji sporą powierzchnię, łatwo jest po prostu… przesadzić. Jak uniknąć aranżacyjnych błędów i cieszyć się idealnie urządzoną dużą łazienką?

Duża łazienka - miejsce wielofunkcyjne. Od pomieszczenia sanitarnego do salonu kąpielowego

Aranżacja dużej łazienki

Duża łazienka pozostawia wiele możliwości aranżacyjnych - to jednocześnie jej wielka zaleta, jak i równie spore wyzwanie. Jeśli chcemy stworzyć przestrzeń łączącą w sobie wiele funkcji, tak salonu kąpielowego, domowego SPA, komfortowej i zachowującej intymność części sanitarnej, jak i nawet pralni, powinniśmy zacząć planowanie od sposobu wydzielenia stref. Opcji jest wiele - od subtelnego akcentowania przestrzeni kaflami w innej tonacji, ale wciąż spójnej kolorystyce, po budowanie ścianek działowych, wprowadzenie szklanych przesłon, czy drewnianych przepierzeń.

Niekwestionowaną zaletą dużej łazienki jest to, że możemy pozwolić sobie na jednoczesne wprowadzenie do niej:

  • praktycznego prysznica o dogodnych wymiarach;
  • wygodnej wanny np. ustawionej na środku, zjawiskowej wanny wolnostojącej lub wanny narożnej z hydromasażem;
  • praktycznego blatu z dwoma umywalkami (najlepiej o efektownych, prostych bryłach);
  • użytecznego bidetu;
  • miski klozetowej;
  • bogatej zabudowy meblowej, która pozwoli na swobodne przechowywanie ręczników, środków chemicznych, czy zabudowę pralki i suszarki.

To, w jaki sposób wydzielimy przestrzeń, zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji i gustu. Łazienka powinna przecież spełniać oczekiwania i potrzeby jej głównych użytkowników.

Umiar i harmonia - klucz do aranżacyjnego sukcesu

Aranżacja z kabiną Walk-In

Komfort korzystania z dużej łazienki oraz jej estetyka uzależniona są od klarownego układu pomieszczenia. Ład w sporej wielkości przestrzeni uczyni ją funkcjonalną, atrakcyjną wizualnie i ułatwi codzienne użytkowanie. Jednak samo rozplanowanie poszczególnych elementów nie wystarczy do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu. Duża łazienka, by prezentować się olśniewająco i cieszyć właścicieli przez długie lata, powinna reprezentować najwyższy poziom estetycznej spójności.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek i inspiracji przydatnych przy urządzaniu dużej łazienki:

  • kolorystyka - choć duża łazienka pozwala na wprowadzenie ciemnych barw, warto uważać, by zbytnio jej nie przytłoczyć. Zestawienie ciemnych akcentów (np. jednej ściany i czarnych akcesoriów) z dominującą jasną paletą całości, będzie prezentować się szlachetnie i elegancko;
  • faktury, struktury, wzory - choć proponujemy stonowane kolorystycznie rozwiązania, zachęcamy do zabawy fakturami i np. różnymi powierzchniami płytek - połysk, mat, strukturalne wzory na kaflach jednego koloru, stanowią intrygujący i wytworny element dekoracji, przesądzający o zdumiewająco wyrazistych efektach wizualnych pomieszczenia;
  • drewno, szkło, beton - nie bez powodu od wielu lat te materiały są często wybierane i zestawiane przez architektów i dekoratorów wnętrz. W dużej łazience zaprezentują się w pełnej krasie;
  • oświetlenie - pamiętajmy, że światło kreuje atmosferę i przesądza o udanej aranżacji każdego wnętrza. Naturalne czy sztuczne - wykorzystaj światło w tworzeniu idealnej dla siebie przestrzeni relaksu.

Zachowując umiar w doborze elementów dekoracyjnych, unikniemy wrażenia chaosu i męczącego przepychu. Należy pamiętać, że spójność nie oznacza aranżacyjnej nudy - wręcz przeciwnie - pozwala wydobywać urok duzej łazienki i cieszyć się pięknem wnętrza na co dzień.


Inspiracje Data publikacji: 22/06/2022