Baza wiedzy Data publikacji: 24/11/2022

Jak wybrać najlepszą kabinę prysznicową?

Jak wybrać najlepszą kabinę prysznicową?

Spis treści:

Wybór kabiny prysznicowej warto dobrze przemyśleć. Od tego, na który rodzaj się zdecydujesz, zależeć będzie nie tylko komfort Twój i pozostałych domowników, ale nawet funkcjonalność całej łazienki. Na rynku możesz dziś znaleźć ogromny asortyment różnych kabin prysznicowych. Czym się charakteryzują poszczególne modele oraz jaką kabinę prysznicową wybrać? Na te i na inne pytania odpowiadamy poniżej.

 Rodzaje kabin prysznicowych

Rodzaje kabin prysznicowych

Jeśli budujesz lub remontujesz dom, pewnie zastanawiasz się, jaką kabinę prysznicową wybrać. Na szczęście w sklepach z wyposażeniem do łazienek dostępnych jest obecnie wiele rodzajów kabin prysznicowych. Podział ten uwzględnia kilka istotnych kryteriów, takich jak np. kształt, wymiary, sposób otwierania. Przykładowo, w zależności od umiejscowienia, wyróżnia się następujące rodzaje kabin prysznicowych:

 • narożne,
 • przyścienne,
 • czterościenne,
 • typu wnęka.

Kabiny prysznicowe mogą mieć też różne kształty, najczęściej występujące to:

 • kwadratowe i prostokątne,
 • półokrągłe.

Sporą popularnością cieszą się ostatnio także te o dość nietypowym wyglądzie, takie jak kabiny pięciokątne, które stanowią ciekawy element dekoracyjny w łazience. Chociaż tradycyjne wersje z brodzikami nadal są chętnie wybierane przez wielu klientów, to nie da się ukryć, że design nowoczesnych kabin prysznicowych inspirowany jest prostotą. Stąd w dzisiejszych łazienkach można zobaczyć głównie kabiny prysznicowe typu walk-in. W tego typu rozwiązaniach zamiast standardowego brodzika, woda odprowadzana jest za pomocą  systemów odpływów liniowych.

Jeśli cenisz sobie komfort związany z korzystaniem z wanny, ale nie chcesz rezygnować z prysznica, możesz pomyśleć o kabinach nawannowych. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać kabinę prysznicową, musisz też pomyśleć o drzwiach do kabiny. Oto najczęściej stosowane rodzaje drzwi do kabin prysznicowych:

 • skrzydłowe,
 • przesuwne,
 • wahadłowe,
 • łamane.

Warto przy tym dodać, że zabudowa strefy prysznicowej w dzisiejszych kabinach prysznicowych służy zapobieganiu przedostawania się wody na zewnątrz i zachlapaniu łazienki. Zastosowanie innowacyjnej powierzchni szkła glass protect przeciwdziała powstawaniu osadu i ułatwia czyszczenie. Ściany i drzwi w takiej kabinie są też bardzo wytrzymałe, a efektowna stylistyka sprawia, że jest to atrakcyjne dopełnienie wystroju łazienki. Kabiny prysznicowe różnią się także kolorem wykończenia profili i przeszkleniem (gładkie lub ze wzorami wykonywanymi metodą sitodruku).

Kabiny walk-in

Kabina Walk-In PI/ALTIIa

Kabina walk-in, czyli tzw. otwarty prysznic, to zdecydowanie najczęściej wybierany rodzaj kabin do nowoczesnych łazienek. Tym, co ją wyróżnia, jest otwarta konstrukcja, którą uzyskuje się poprzez rezygnację z zamykanych drzwi. Zamiast tego stosuje się nieruchomą przegrodę, najczęściej w postaci tafli szkła. Możliwe jest stworzenie bezbarierowego wejścia do kabiny poprzez wbudowanie bordzika na równo z posadzką lub rezygnacji z brodzika. , Funkcję brodzika pełni tu posadzka łazienki, w której montuje się odpływ liniowy. W celu zapewnienia skutecznego odprowadzania wody niezbędne jest zapewnienie niewielkiego spadku podłoża.

Kabiny kwadratowe

Kabina kwadratowa Sanplast

Kabiny kwadratowe to rodzaj kabin prysznicowych charakteryzujący się prostym, regularnym kształtem. Symetryczna kwadratowa podstawa umożliwia łatwe dopasowanie do większości łazienkowych powierzchni. Jest to jeden z dość często oferowanych produktów tego typu w sklepach z wyposażeniem do łazienek. Kabiny kwadratowe dostępne są w wielu rozmiarach, najczęściej w wersjach:

 • 70x70,
 • 80x80,
 • 90x90,
 • 100x100.

Kabiny prysznicowe kwadratowe idealnie sprawdzają się zarówno w niewielkich pomieszczeniach, jak i w dużych łazienkach w stylu pokojów kąpielowych. W tego rodzaju strefie wypoczynkowej sprawdzą się kabiny o największym rozmiarze. Podobnie jak w przypadku innych typów kabin, w kwadratowych również możesz dowolnie dostosować sposób otwierania drzwi, umiejscowienie czy też wybrać model z brodzikiem lub kabinę typu walk-in.

Dobierając poszczególne rozwiązania funkcjonalne, wcześniej zastanów się, czy występują jakiekolwiek ograniczenia dotyczące tego, kto będzie korzystał z kabiny prysznicowej (np. seniorzy lub osoby z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się). Musisz też określić jej położenie względem innych elementów wyposażenia.

Kabiny prostokątne

Kabina prostokątna serii Prestige to eleganckie wykończenie strefy prysznicowej

Kabiny prysznicowe prostokątne cechują się jeszcze łatwiejszym dopasowaniem do wnętrza łazienki niż kabiny kwadratowe. Obecność dłuższych i krótszych krawędzi pozwala bowiem na optymalne zagospodarowanie wolnego miejsca w łazience, a jednocześnie zapewnia wystarczającą powierzchnię użytkową podczas korzystania z prysznica. W salonach łazienkowych dostępne są następujące rodzaje kabin prysznicowych prostokątnych:

 • z brodzikiem,
 • bez brodzika,
 • nawannowe,
 • narożne,
 • czterościenne,
 • z otwieraniem skrzydłowym,
 • z otwieraniem bezskrzydłym.

To jednak nie wszystko. Kabiny prysznicowe prostokątne możesz znaleźć w różnych rozmiarach, dzięki czemu pasują do bardzo małych, jak i przestronnych łazienek. Zarówno kabiny kwadratowe i prostokątne można nabyć w obudowie ze szkła o różnych grubościach i wzorach wypełnienia, a także w wielu kolorach profili. A jaką kabinę prysznicową kupić w przypadku problemów ze znalezieniem właściwego rozmiaru? Salon łazienkowy Sanplast oferuje możliwość zakupu kabiny na specjalne zamówienie, o indywidualnie dostosowanych wymiarach.

Kabiny półokrągłe

Kabina półokrągła serii TX5b w małej łazience

Kabiny półokrągłe to nadal jedne z chętniej wybieranych kabin. Ich cechą charakterystyczną jest to, że pozwalają na optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni w narożniku. Zalecane są głównie do niewielkich wnętrz, ponieważ można dzięki nim zaoszczędzić sporo miejsca w łazience. Kabiny półokrągłe zwykle występują w wersji z drzwiami przesuwnymi bądź wąskimi drzwiami dwuskrzydłowymi.

Kabiny pięciokątne

Kabina pięciokątna TX5b

Oryginalną propozycją w asortymencie kabin prysznicowych na rynku są kabiny pięciokątne (pentagonalne). Na uwagę zasługuje przede wszystkim ich nietypowy kształt, przez co wyposażenie tego rodzaju może również stanowić efektowną ozdobę w łazience. Doskonale prezentują się w łazienkach wykończonych w stylu modernistycznym lub industrialnym. Ale to nie jedyna ich zaleta. Wyjątkowa bryła kabiny pozwala na większą oszczędność wolnej przestrzeni (w porównaniu z kabinami prostokątnymi o podobnych rozmiarach).

Kabiny nawannowe

Kabiny nawannowe

Kabiny nawannowe, zwane też parawanami nawannowymi, skutecznie chronią podłogę i inne elementy wyposażenia łazienki przed zachlapaniem wodą. Są niezwykle przydatne wówczas, gdy z wanny korzysta się podobnie, jak z kabiny prysznicowej. W salonach łazienkowych można dziś nabyć kabiny nawannowe pasujące niemal do każdego rodzaju wanny. Są dostępne w różnych rozmiarach i różnych wersjach otwierania – np. z ruchomym skrzydłem bądź w postaci trwale zamontowanej tafli szkła.

Umiejscowienie kabin prysznicowych

Połączenie kabiny Walk-In i ścianki TX5b jako wersja kabiny przyściennej

Kabiny prysznicowe różnią się budową w zależności od tego, gdzie mogą być ustawione. Stosunkowo często w aranżacjach łazienek spotyka się kabiny ustawione w narożniku. W kabinach prysznicowych narożnych drzwi montowane są do dwóch płaszczyzn ścian. Innym rodzajem kabin, w zależności od ich lokalizacji w pomieszczeniu, są kabiny przyścienne. Tego typu produkty przylegają tylko do jednej ściany. Pozostała konfiguracja przeszklenia zależy od tego, czy kabina wyposażona jest w brodzik. W przypadku kabin typu walk-in wystarczy tylko jedna tafla szkła. Kolejną propozycją są modele przystosowane do wnęki, które w zasadzie stanowią drzwi prysznicowe montowane do profili przyściennych. Warto wiedzieć, że chociaż kabiny prysznicowe z reguły ustawiane są przynajmniej przy jednej ścianie, możliwy jest także zakup kabin czworościennych. Takie produkty są ze wszystkich stron zabudowane. Zapobiega to ściekaniu wody po płytkach, co ułatwia utrzymywanie ich w należytym stanie. 

Rozmiary kabin prysznicowych

Szeroki wybór rozmiarów oferuje seria kabin Tensa

Czy nadal zastanawiasz się, jaką kabinę prysznicową wybrać? Musisz wiedzieć, że kabiny w salonach łazienkowych znajdziesz w wielu różnych rozmiarach. W zależności od rodzaju kabiny, szerokość najkrótszego boku może wynosić już ok. 70 cm. Dostępne są także mniejsze elementy przeszklenia montowane do profili przy drzwiach wejściowych do kabiny o szerokości 20, 30, 40, 50 czy 60 cm. Do bardzo dużych łazienek i pokojów kąpielowych możesz dobrać modele kabin prysznicowych o długości najdłuższej krawędzi wynoszącej nawet ok. 200 cm. Oprócz wymiarów poprzecznych, kabiny prysznicowe dostępne są w różnych wysokościach. Wartości te z reguły zawierają się w przedziale 190-225 cm w modelach standardowych i ok. 150 cm w przypadku kabin nawannowych.

Co ważne, jako dostawca wysokiej jakości wyposażenia łazienki, firma Sanplast umożliwia indywidualne skonfigurowanie niestandardowych produktów. Możesz więc zamówić kabinę o określonych przez siebie wymiarach, a także wybrać kolor profili i rodzaj przeszklenia. 

Sposoby otwierania drzwi prysznicowych

Drzwi Dtr/Basic to dobre rozwiązanie kabinowe

Dla Twojej wygody oraz z uwagi na ograniczenia dotyczące rozplanowania łazienki, dostosuj odpowiedni sposób otwierania drzwi prysznicowych. Drzwi skrzydłowe do kabin to inaczej uchylne drzwi pojedyncze lub podwójne (można je otworzyć z jednej lub z dwóch stron). Tego typu rozwiązanie stosowane jest z reguły w tradycyjnych kabinach. Chociaż jest bardzo wygodne, to w niektórych sytuacjach może ograniczać przestrzeń (zwłaszcza w niewielkich łazienkach), wobec czego rekomendowane jest głównie do większych wnętrz. Alternatywną są wahadłowe drzwi do kabin, które pozwalają na otwieranie zarówno do środka, jak i na zewnątrz.

Dość specyficzną konstrukcją wyróżniają się drzwi prysznicowe łamane (harmonijkowe). To doskonała propozycja pośrednia pomiędzy modelami wahadłowymi i skrzydłowymi. Jeszcze innym rodzajem są drzwi prysznicowe przesuwne, które poruszają się wzdłuż prowadnicy, wyłącznie na boki. Rozważ także zakup kabiny typu walk-in z otwartym wejściem z jednej strony i przymocowaną na stałe, nieruchomą taflą szkła. 

Kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez?

Kabina z brodzikiem czy bez brodzika?

Kabiny prysznicowe bez brodzika są ostatnio w modzie i nic dziwnego, gdyż są bardzo efektowne. Zanim jednak zdecydujesz się na taki typ wyposażenia, poznaj jego ograniczenia. Pamiętaj, że takie systemy nie są przeznaczone do gromadzenia wody. Należy zatem zadbać o jej skuteczne odprowadzanie, najlepiej za pomocą odpływu liniowego. Zastanawiając się, jaka kabina prysznicowa przyda Ci się najbardziej, weź pod uwagę aspekty praktyczne. Na kabinę z brodzikiem zdecyduj się wówczas, gdy z prysznica korzystasz także np. podczas sprzątania czy do mycia większych przedmiotów. Niektórzy używają ich również podczas kąpania dzieci czy zwierząt domowych. W przypadku brodzików należy wziąć pod uwagę natomiast trudniejszy montaż, problematyczne korzystanie z prysznica przez seniorów oraz czasochłonne czyszczenie. 

Wybór kabiny prysznicowej - o czym warto pamiętać?

Kabina prysznicowe serii Free Line II

Kabinę kupuje się na lata, dlatego wybranie odpowiedniej kabiny prysznicowej musisz dobrze przemyśleć. Przede wszystkim zwróć uwagę na aspekty praktyczne, takie jak wygoda użytkowania, łatwe czyszczenie, dopasowanie do wielkości łazienki czy odpowiednie umieszczenie względem innych elementów wyposażenia. Jeśli to możliwe, o rodzaju kabiny prysznicowej pomyśl już na etapie projektowania łazienki. Jak podpowiadają architekci wnętrz, dopiero po uwzględnieniu czynników funkcjonalnych i określeniu potrzeb przyszłych użytkowników możesz rozpocząć poszukiwanie idealnej kabiny prysznicowej. Poniżej podpowiadamy, czym jeszcze warto się kierować na tym etapie.

Zwróć uwagę na detale

Detale w kabinie prysznicowej DJ2/PRIII

Przeglądając różne kabiny, zaleca się dokładniej przyjrzeć jakości wykonania najmniejszych detali. Dlaczego to takie ważne? Oceniając stan detali, możesz nie tylko oszacować żywotność produktu, ale także w przybliżeniu określić, jak wiele czasu zajmie Ci utrzymywanie ich w czystość. Wszelkie dodatkowe mechanizmy, takie jak np. zawiasy w kabinie prysznicowej, po wielu latach intensywnej eksploatacji mogą stanowić potencjalne miejsce usterek. Oprócz tego takie zakamarki będą wymagały dokładniejszego i bardziej czasochłonnego czyszczenia. Biorąc powyższe pod uwagę, warto zainwestować w produkty, do których dostępne są części zamienne.

 Szukając dobrej kabiny prysznicowej do swojej łazienki, zwracaj uwagę na jak najmniejszą liczbę części ruchomych, a jeśli już dany model takie posiada – upewnij się, że są solidnie wykonane i nie będą problematyczne podczas sprzątania. A jaką kabinę prysznicową kupić, aby ułatwić utrzymanie w czystości i zapewnić niezawodność? W tej kwestii polecane są kabiny minimalistyczne, w szczególności modele walk-in. 

Zadbaj o spójny charakter

Spójna łazienka z kabiną P/PRIII

Urządzając łazienkę, tak samo jak każde inne pomieszczenie w domu czy mieszkaniu, zadbaj o spójność wizualną poszczególnych elementów. Przypadkowe połączenie mebli i wyposażenia oraz mieszanie stylów może sprawić, że wnętrze po pewnym czasie przestanie Ci się podobać. Nie należy też ślepo podążać za aktualnymi trendami. Na etapie wyboru odpowiedniej kabiny prysznicowej zastanów się nad rodzajem pozostałych sanitariatów i wykończeniem ścian. Duży wpływ na ogólny wygląd kabiny i jej dopasowanie do otoczenia ma nie tylko jej konstrukcja, ale także rodzaj przeszklenia (transparentne, satynowe, ze wzorami) czy kolorystyka obudowy. Dobrym rozwiązaniem z pewnością będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego dekoratora wnętrz lub architekta, który doradzi, jaka kabina prysznicowa sprawdzi się w Twojej łazience. 

Kolor kabiny prysznicowej

Wiesz już, jak wybrać kabinę prysznicową. Pozostaje jeszcze kwestia doboru spójnej kolorystyki. Do niedawna kabiny prysznicowe były dostępne na rynku wyłącznie w białym odcieniu. Na szczęście, czasy się zmieniły i producenci kabin znacznie rozszerzyli swoją ofertę o nowe, stylowe propozycje kolorystyczne. Oprócz bieli, możesz dziś znaleźć różne rodzaje pryszniców – w kolorze srebrnym, szarym, grafitowym, beżowym, a nawet czarnym. Na który wersję się zdecydować? Wszystko zależy od pozostałego wystroju łazienki. W industrialnych wnętrzach świetnie prezentują się nowoczesne kabiny prysznicowe z czarnymi profilami. Natomiast do klasycznych i eleganckich łazienek sprawdzą się lepiej te o bardziej stonowanych odcieniach. W przypadku wątpliwości i problemów z dopasowaniem koloru, a także ogólnie z wybraniem odpowiedniej kabiny prysznicowej, możesz skorzystać z fachowej pomocy specjalistów Sanplast.

Baza wiedzy Data publikacji: 24/11/2022