Jak zaprojektować swoją łazienkę by stała się prawdziwą oazą Czystej Przyjemności?

Baza wiedzy Data publikacji: 25/04/2022

Jak zaprojektować swoją łazienkę by stała się prawdziwą oazą Czystej Przyjemności?

Jak zaprojektować swoją łazienkę by stała się prawdziwą oazą Czystej Przyjemności?

Łazienka to miejsce, w którym rozpoczynamy dzień i gdzie możemy się zrelaksować i odnaleźć, tak niezbędne chwile, dla siebie. Nawet jeśli dostępna przestrzeń jest niewielka, warto przygotować ją tak, aby spełniała wszystkie nasze potrzeby. Jednak różnorodność naszych pomysłów powinna współgrać z wieloma dostępnymi obecnie możliwościami technicznymi. O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Oprócz przemyślanego projektu, coraz częściej w naszych łazienkach pojawia się także dbałość o to aby czas w niej spędzony zapewniał nam dobre samopoczucie.

Łazienka to jedno z najistotniejszych przestrzeni życiowych w naszych domach. Dlatego warto podejść do planowania z rozwagą, zasięgnąć porady profesjonalisty, a przede wszystkim: nie spieszyć się. Istotnymi założeniami projektowymi - zarówno dla osób z branży jak i dla samych właścicieli budynków - jest analiza potrzeb późniejszych użytkowników oraz pełna funkcjonalność pomieszczenia kąpielowego. W łazience chcemy czuć się komfortowo i z przyjemnością spędzać czas, przy jednoczesnym poczuciu piękna aranżacji otaczającego nas wnętrza. W ten sposób powstaje ścisły związek między wykorzystanymi w projekcie produktami, które spełniają wszystkie założenia, a dostępną powierzchnią i zastosowanymi materiałami wykończenia.

Sprawdź nasze porady, zapoznaj się z ofertą i stwórz dla siebie pomieszczenie, które odzwierciedli przede wszystkim: potrzeby Twoje i Twoich Bliskich, indywidualność, osobowość, poczucie komfortu i szeroko rozumianego piękna.

Nasze wskazówki i porady   

  • KLIMAT POKOJU

W przeszłości wiele pomieszczeń mokrych było wyłożonych płytkami aż do sufitu. Obecnie płytki są często tylko w strefach mokrych przestrzeni łazienkowej - pod prysznicem, przy toalecie i w okolicy wanny i umywalki. Pozostałe  powierzchnie ścian można pomalować odpowiednią farbą, a nawet wytapetować. Dzięki temu ściany mogą oddychać. Położenie płytek na całej powierzchni podłogi i ścian tworzy hermetyczne wnętrze. Nie pozwalają one na wymianę wilgoci. Wiele dostępnych obecnie materiałów uwzględnia te aspekty, co pozwala nam na stworzenie aranżacji, która będzie nie tylko funkcjonalna ale pełna kolorów i wzorów, które cieszą nasze oczy.

  • WANNY I HYDROMASAŻ

W zależności od wymagań i potrzeb, w naszej ofercie dostępna jest szeroka paleta rozwiązań kąpielowych. Nasze wanny wykonane są z wysokiej jakości akrylu sanitarnego lub odlewu mineralnego. Wanna stanowi od lat standardowe wyposażenie niemalże każdej łazienki. Długa kąpiel w wannie działa relaksacyjnie i odprężająco. Nie ma lepszego sposobu na wyciszenie po ciężkim dniu, niż kojąca, ciepła kąpiel. Podczas kąpielowej przyjemności w wannie odpoczywa nie tylko Twoje ciało, ale i umysł. Decydując się na zakup wanny należy zastanowić się nie tylko nad wymiarem, który spełni nasze oczekiwania, ale i nad ciekawym kształtem. W ofercie Sanplast znajdziesz szeroki wybór rozmiarów pasujących do mniejszych i większych łazienek oraz kształtów zgodnych z najnowszymi trendami wyposażenia pokoju kąpielowego. Wiele z nich można wyposażyć w system hydromasażu aby zapewnić sobie jeszcze lepszy relaks.

  • BRODZIKI I KABINY PRYSZNICOWE

Wybór produktu do strefy prysznicowej zależy od pożądanego zastosowania, kształtu, materiału i dostępnej przestrzeni. Coraz częściej polecane są rozwiązania przyścienne w miejsce tych popularnych narożnych. Aby zapewnić dopasowanie kabiny prysznicowej i brodzika do potrzeb aranżacyjnych niemalże każdego pomieszczenia, oferujemy wiele kształtów i wykończeń kabin i brodzików – od tych małych w rozmiarach 70x70cm aż do 100x200cm, od białego, po czarne, i profile w kolorach błyszczących lub matowych. Taka czy inna wersja – powinna być łatwa w utrzymaniu w czystości. Stosowane w naszych kabinach szkło z modyfikacją powierzchni Glass Protect zapewnia łatwość spływu wody i sprawia, że na szybie nie pozostają ślady osadów.

  • KOLORY, MATERIAŁY

W wielu łazienkach nadal dominuje biel, podkreślona ewentualnie kolorowymi, wzorzystymi listwami i uzupełniona meblami w kolorze drewna. Ale warto pamiętać, że kolorowa ściana może dać bardzo harmonijny efekt. Jednakże istotne jest aby ograniczyć kolorystykę pomieszczenia do wąskiego spektrum barw, tzn. połączyć tylko kilka pasujących do siebie tonów kolorystycznych. Ponadto zastosowane materiały powinny być odczuwalne dotykowo i pomagać w kształtowaniu atmosfery w łazience. Nastrój pomieszczenia można bardzo dobrze uchwycić dzięki odpowiedniej kombinacji wzorów użytych materiałów i kolorów.

  • SZKŁO I LUSTRA W POMIESZCZENIU

Szkło i lustra wprowadzają odbicia do pomieszczenia. Duże lustro pomaga optycznie powiększyć łazienkę. Jeśli lustra są ustawione naprzeciwko siebie, należy pamiętać, że tworzy to efekt nieskończoności.

  • DRZWI

Pozycja i kierunek otwierania drzwi decydują o pierwszym wrażeniu w pomieszczeniu. Jeśli drzwi mają niekorzystny kierunek obrotu, tzn. pomieszczenie jest otwierane w niekorzystny sposób, może mieć znaczenie przy codziennym użytkowaniu. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten fakt przy projektowaniu wnętrza.

  • WYMAGANIA DOTYCZĄCE PRZESTRZENI PRZED OBIEKTAMI

Często pojawiają się zapytania ile miejsca potrzeba przed poszczególnymi obiektami w łazience. Zapotrzebowanie to jest bardzo zróżnicowane u poszczególnych osób, w zależności od naszych uwarunkowań fizycznych, sprawności a nawet przyzwyczajeń. Dostępnych jest wiele wytycznych dot. przestrzeni pomiędzy wanną lub kabiną prysznicową a umywalką, odległości toalety czy wysokości montażu umywalki. Jednak i te wymiary, mogą okazać się nieodpowiednie do szczególnych potrzeb finalnego Użytkownika. Dlatego najlepiej jest wykonać pomiary samodzielnie i sprawdzić czy otrzymana aranżacja będzie wygodna i komfortowa w codziennym użytkowaniu.

  • OŚWIETLENIE

Dzisiejsza różnorodność opraw i technologii oświetleniowych umożliwia stosowanie różnych rozwiązań: Oprócz oprawy na lustrze warto rozważyć zastosowanie nowoczesnej oprawy sufitowej, szyny świetlnej lub oprawy ściennej. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko różne poziomy oświetlenia, ale także jego jakość, tzn. czy jest ono ciepłe czy zimne, jasne czy ciemniejsze, bezpośrednio rozproszone czy łagodnie przyciemnione. Pamiętajmy także, że dobre oświetlenie lustra jest zapewnione tylko wtedy, gdy światło pada z lewej i prawej strony.

  • PŁYTKI

W wielu przypadkach płytki są po prostu układane od jednego rogu pomieszczenia do drugiego, bez uwzględnienia połączenia obiektów sanitarnych, tzn. ich osi środkowych; wtedy na przykład płytki nie znajdują się na środku umywalki. Lepiej jest uzgodnić to wcześniej i zadbać aby hydraulik i glazurnik współpracowali ze sobą.

Jeśli mamy dostępny odpowiedni budżet, możemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który weźmie wszystkie nasze potrzeby pod uwagę, dobierze odpowiednie produkty i pomoże w ich zakupie a także zadba o finalne wykonanie projektu.

Bez względu na to, czy sami opracujemy nasze wnętrze czy skorzystamy z pomocy specjalisty w tej dziedzinie, należy pamiętać, o tym, że najważniejsze są potrzeby tych osób, które będą korzystały z łazienki każdego dnia. Gusta są różne, tak jak i potrzeby – dlatego pomyślmy co nam się podoba, kto będzie korzystał z produktów, poszukajmy ciekawych rozwiązań i stwórzmy przestrzeń, która da nam nie tylko radość ale i sprawi, że czas spędzony w łazience stanie się codzienną Czystą Przyjemnością!

Baza wiedzy Data publikacji: 25/04/2022