Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – poradnik

Inspiracje Data publikacji: 11/07/2018

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – poradnik

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – poradnik

W łazience dla osoby niepełnosprawnej lepiej niż brodziki łazienkowe, sprawdza się kabina Walk in bez brodzika, zapewniająca swobodny dostęp lub wersja z brodzikiem zamontowanym na równo z posadzką.

Aranżacja łazienki dla osób niepełnosprawnych wymaga zachowania określonych standardów dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody jej użytkowania. Należy zastosować ceramikę o ustalonych wysokościach, specjalne poręcze oraz drabinki. Pomieszczenie powinno być odpowiednio duże i pozbawione progów, schodków czy wzniesień, które mogłyby utrudniać poruszanie się na wózku inwalidzkim. Jak zaprojektować i urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej krok po kroku?

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być wyposażona w szereg udogodnień, które pozwolą na poruszanie się na wózku inwalidzkim, przesiadanie się na specjalne siedzisko, a także zwiększą bezpieczeństwo użytkownika z ograniczoną sprawnością ruchową.

W łazience przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych ceramika musi znajdować się na odpowiednich wysokościach. W przypadku umywalki rekomendowana wysokość blatu (górna krawędź umywalki) to maksymalnie 80 cm od posadzki. Najlepiej zamontować płaską i szeroką umywalkę, odpowiednio wyprofilowaną, aby możliwe było było wygodne oparcie łokci o blat.

Toaleta w łazience dla osoby niepełnosprawnej powinna znajdować się wyżej od standardowej. Sugerowana wysokość to 48 cm od posadzki. Aby umożliwić osobie niepełnosprawnej transfer boczny z wózka na miskę ustępową, jej długość powinna mieć 70 cm. Dodatkowo w okolicach sanitariatu powinny znajdować się dwie specjalne poręcze, w tym przynajmniej jedna uchylna.

Uchwyty, drabinki i krzesełka

Specjalne drabinki, uchwyty oraz poręcze w łazience dla osoby niepełnosprawnej znacznie ułatwiają poruszanie się. Ich dobór zależny jest od kształtu łazienki i rozmieszczenia w niej umywalki oraz miski ustępowej. Powinny zostać zamontowane poręcze uchylne lub stałe. Należy zastosować po dwie poręcze przy umywalce (50 lub 60 cm długości) oraz dwie przy misce ustępowej (co najmniej jedna uchylna, mi.n 70 cm długości).

Inspiracje Data publikacji: 11/07/2018

Produkty powiązane