Baza wiedzy Data publikacji: 28/05/2025

Łazienka w stylu eklektycznym

Łazienka w stylu eklektycznym

Urządzając łazienkę, warto stawiać na trendy odporne na starzenie się, które długo nie wychodzą z mody. Dzięki temu wystrój zachowa aktualność w długiej perspektywie, a przy tym będzie cieszyć oko atrakcyjnym wizualnie wyglądem. W założenie to perfekcyjnie wpisuje się łazienka eklektyczna. Poznaj jej główne wyróżniki i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie.

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Styl eklektyczny jest tak naprawdę zestawieniem różnych estetyk, które reprezentują zupełnie odmienne założenia, ale mimo to łączą się w funkcjonalną, miłą dla oka całość. Kluczem do sukcesu jest umiejętne posługiwanie się zasadą kontrastu, która – przy odrobinie wysiłku i dobrym pomyśle – przerodzi się w harmonię.

Aranżacja łazienki eklektycznej wymaga kreatywności i może stanowić wyzwanie. Musisz bowiem pogodzić ze sobą dwie sprzeczne potrzeby:

  • konieczność trzymania się podstawowych zasad dotyczących np. odstępów funkcjonalnych, wysokości sanitariatów czy dostępności punktów hydraulicznych i elektrycznych,
  • zerwanie z wszelkimi schematami w kontekście estetyki i przekraczanie granic. W takiej przestrzeni z zasady nic nie jest zakazane, a przedmioty o użytkowej roli mogą zyskać artystyczne oblicze.

Warto jednak pamiętać, że w wystroju eklektycznego wnętrza nie ma miejsca na przypadek i chaos. Wszystkie elementy są ze sobą zestawione celowo, a miszmasz stylów i motywów przewodnich starannie przemyślany. Dzięki temu aranżacja łazienki staje się Twoim własnym dziełem sztuki, które na dodatek ma praktyczne zastosowanie.

Jak zaaranżować łazienkę w stylu eklektycznym?

Wbrew pozorom, eklektyczna łazienka jest łatwiejsza do urządzenia, niż można przypuszczać. Musisz tylko zdać się na własną intuicję i obudzić drzemiące w Tobie pokłady kreatywności. Choć ten styl stawia na indywidualizm i dopasowanie do gustu konkretnej osoby, przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią Ci znalezienie właściwych rozwiązań. Znajdziesz je poniżej.

Łączenie kolorów i wzorów w łazience w stylu eklektycznym

Eklektyczna estetyka dopuszcza łączenie ze sobą kolorów, które na pozór zupełnie do siebie nie pasują. Trzeba jednak pamiętać, że finalny efekt ma charakteryzować się spójnością i nie stanowić czystego chaosu. W związku z tym warto wspomóc się kołem barw. Zestawiając ze sobą odcienie znajdujące się po jego przeciwnych stronach, z łatwością wykreujesz harmonię w kreatywnej aranżacji. Przyjrzyj się m.in. następującym duetom:

  • niebieski + pomarańczowy,
  • burgund + granat,
  • zielony + czerwony,
  • żółty + fioletowy.

Kolory do wnętrza w eklektycznym stylu

Nie masz jednak obowiązku decydować się na tak wyrazistą, bezkompromisową kolorystykę. Stonowana baza utrzymana w beżach i szarościach może posłużyć za puste płótno, na którym wyeksponujesz resztę wyposażenia łazienki w sposób niepozostawiający wątpliwości co do tego, że masz do czynienia ze stylem eklektycznym.

Ściana w aranżacji eklektycznej łazienki

Podobna zasada obowiązuje w odniesieniu do wzorów. Jeśli chcesz, swobodnie łącz klasyczną kratę z romantycznymi różami w angielskim stylu i patchworkowymi wstawkami. Równie dobrze możesz jednak zestawić ze sobą motywy z jednej grupy tematycznej, np. geometryczne. Pionowe i poziome pasy, romboidalne kształty czy zygzaki będą prezentować się spójnie nawet wtedy, gdy wykorzystasz je w jednej aranżacji.

Ciekawy efekt zapewnią Ci też materiały w monochromie, ale za to z wyraźną, trójwymiarową fakturą. Dzięki temu nietuzinkowe oblicze łazienki zostanie odkryte dopiero po przyjrzeniu się jej z bliska.

Jakie niestandardowe materiały mogą pasować do takiej aranżacji?

Materiały do łazienki stylizowanej na eklektyzm

W łazience w stylu mieszanym możesz sobie pozwolić na nieco więcej niż w przypadku większości nowoczesnych trendów architektonicznych. Dobrym pomysłem na wprowadzenie do niej odrobiny artyzmu okaże się zastosowanie materiałów, których na co dzień nie spotyka się w łazienkach (a przynajmniej niezbyt często). Zwróć uwagę w szczególności na:

  • drewno na posadzce i ścianach, odpowiednio zabezpieczone przed kontaktem z wilgocią,
  • boazerię w białym kolorze wnoszącą do pomieszczenia odrobinę rustykalnego i prowansalskiego ducha,
  • kafelki ścienne o niestandardowych kształtach, np. heksagony, romby, jodełkę, rybią łuskę, oktagony czy wąskie, zapałkowato ułożone płytki w stylu kitkat,
  • wiklinę, rattan i inne plecionki kojarzące się z klimatami boho,
  • odporną na wodę farbę z ręcznymi przecierkami.

Jakie wyposażenie przyda się przy tworzeniu eklektycznego wnętrza?

Pomysł na aranżację wanny 6kątnej

Gdy masz do czynienia z łazienką z elementami różnych stylów, możesz rozejrzeć się za elementami wyposażenia wnętrza, które zaskakują niebanalną formą. Przyjrzyj się chociażby wannie sześciokątnej Sanplast W6K/Free. Umieścisz ją zarówno w narożniku pomieszczenia, jak i w jego centrum w wolnostojącej postaci – a następnie zbudujesz wokół niej resztę wystroju.

Strefa prysznicowa w wersji eklektycznej z kabiną D4/TX5

Ciekawym pomysłem okaże się również zaaranżowanie prysznica we wnęce, do której przechodzi się przez drzwi przesuwne Sanplast D4/TX5b. Będzie to wyglądało niemal tak, jak gdyby strefa kąpielowa znajdowała się w osobnym pomieszczeniu, co doda wnętrzu nowoczesnego wyrazu.

Dużą swobodę przy kreowaniu eklektycznego wystroju zapewniają także umywalki nablatowe, takie jak np. Sanplast Luxo Mineral. Jej niewielka forma i zaoblony kształt kojarzą się ze stylistyką retro. To, jakie wrażenie będzie wywierać ten element, zależy jednak od blatu, na którym go umieścisz. Jeśli będzie to celowo postarzana szafka, łatwo zbudujesz aranżację vintage. Z kolei zastosowanie grubej, wiszącej szafki o optyce marmuru przesunie wygląd pomieszczenia w kierunku klimatów glamour i nowojorskich.

Luxo Mineral-w eklektycznej aranżacji

Rozważ też dobór stylizowanych baterii i innych drobiazgów do ceramiki o typowo nowoczesnym wyrazie. Przykładowo finezyjnie rzeźbione, metalowe nóżki świetnie pasują do owalnej, wolnostojącej wanny z wysokim rantem, a bateria z przeskalowanymi, ozdobnymi kurkami może nadać zupełnie inny charakter prostokątnej umywalce nablatowej.

Meble pasujące do stylu eklektycznego

Najprostszy sposób na wprowadzenie do aranżacji powiewu eklektyzmu to zastosowanie kontrastu nowe – stare. Jak należy to rozumieć? Nowoczesna ceramika łazienkowa o prostej formie i subtelnie zaokrąglonych krawędziach może dobrze wyglądać w połączeniu z tzw. meblami z duszą, czyli znalezionymi na pchlim targu lub celowo postarzanymi. Stylizowane przecierki i wyblaknięcia kolorów mogą sprawiać wrażenie, jak gdyby szafki i półki miały już za sobą długie życie i nosiły na sobie ślady użytkowania po dawnych właścicielach.

Meble łazienkowe eklektyczne

Ciekawe pomysły na eklektyczną łazienkę to m.in. wykorzystanie mebli, które na pozór zupełnie nie pasują do tego pomieszczenia, jak przeszklona szafa medyczna czy pleciony regał z wikliny lub rattanu. O ile dobrze ograsz je dodatkami, będą doskonale harmonizować z resztą wystroju, a przy tym staną się nietuzinkową dekoracją ściągającą na siebie spojrzenia.

Inspiracje i aranżacje eklektycznej łazienki

Czy udało nam się przekonać Cię, że łazienka eklektyczna to coś na każdy gust? Niezależnie od tego, co dokładnie wpisuje się w Twoje upodobania, w takiej aranżacji jest miejsce na realizację każdego pomysłu – zarówno najbardziej szalonego i kreatywnego, jak i wyrażającego swobodę artystyczną w bardziej zachowawczy sposób.

Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, przyjrzyj się naszym interpretacjom stylu eklektycznego w tym pomieszczeniu.

Eklektyzm o surowym obliczu

Surowy eklektyzm z wanną Fuerta Mineral

Powyższa aranżacja stanowi doskonały dowód na to, że projekt eklektycznej łazienki wcale nie musi stanowić szalonego miszmaszu jaskrawych barw i motywów. W tym przypadku całość jest znacznie bardziej zachowawcza i spokojna, a wciąż wpisuje się perfekcyjnie w założenia tego stylu.

Jeśli przyjrzysz się dokładnie zdjęciu, to zauważysz, że wygląda, jak gdyby zostało przedzielone na pół. Prawa część reprezentuje styl industrialny pod postacią oświetlenia na kablu, szafki z ciemnego drewna na metalowym stelażu i ściany wykończonej betonem architektonicznym. Na lewo znajduje się strefa pasująca raczej do skandynawskich klimatów z patchworkiem na posadzce i cegiełką typu metro na ścianie. Dołożono do tego wolnostojącą wannę o owalnej, masywnej konstrukcji, która roztacza wokół siebie wrażenie nowoczesności.

Choć na stosunkowo niewielkim metrażu połączono co najmniej trzy style architektoniczne, całość przenika się płynnie i prezentuje spójnie. W związku z tym eklektyzm – choć widoczny – nie wiąże się z wrażeniem chaosu.

Nowoczesne wydanie stylu retro

Space Line-nowoczesność w stylu retro

Jak już wspomnieliśmy, łazienka łącząca style nowoczesny i retro to jeden z najtrafniejszych przykładów eklektycznej estetyki. Pierwszy z tych czynników to w tym przypadku zasługa dużej, wolnostojącej wanny usytuowanej w centralnym punkcie, podłogi w wysokim połysku oraz samego metrażu typowego dla współczesnego salonu kąpielowego. Za wykreowanie wrażenia „powrotu do przeszłości” odpowiadają natomiast postarzana cegła na ścianie i kolorystyka nawiązująca do barw ziemi.

Eklektyczne oblicze mają również meble zastosowane w tej aranżacji. Chociaż cechują się nowoczesną formą, to ich kolor oraz masywność niosą za sobą skojarzenia z kolonialnymi wpływami. W rezultacie wystrój tego wnętrza wciąż jest dość stonowany, choć bardziej kreatywny niż poprzednia propozycja.

Baza wiedzy Data publikacji: 28/05/2025