Baza wiedzy Data publikacji: 29/11/2024

Montaż kabiny nawannowej - krok po kroku

Montaż kabiny nawannowej - krok po kroku

Z montażem kabiny nawannowej uporasz się z powodzeniem samodzielnie, zwłaszcza jeśli skorzystasz z praktycznych wskazówek opracowanych przez ekspertów Sanplast. Zobacz, jak wykonać to zadanie krok po kroku – mamy dla Ciebie szczegółową instrukcję.

Niezbędne narzędzia i materiały do montażu

Niezbędne narzędzia do montażu kabiny

Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, że masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. Dzięki temu unikniesz nieplanowanych przerw na dodatkowe zakupy. Przed rozpoczęciem montażu kabiny skompletuj następujące elementy:

  • poziomica,
  • ołówek,
  • wiertarko-wkrętarka,
  • wiertła do ceramiki,
  • śrubokręt,
  • taśma papierowa,
  • silikon sanitarny,
  • pistolet do silikonowania.

Niezbędne kołki i wkręty powinny znajdować się w zestawie montażowym.

Na co zwrócić uwagę przed montażem kabiny nawannowej?

Przystępując do montowania kabiny nawannowej, warto sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonana ściana i jakie narzędzia są potrzebne do pracy z nią. Jeśli wiesz, że wiertło do ceramiki nie zda egzaminu, od razu wymień je na inne, przy użyciu którego nie tylko szybciej wywiercisz otwór, ale też nie uszkodzisz okładziny ściany.

To samo dotyczy również zestawu montażowego dołączonego do kabiny. Teoretycznie, znajdują się w nim kołki rozporowe i wkręty w takiej liczbie, jaka jest potrzebna do wykonania pracy. W praktyce możesz widzieć z doświadczenia, że w przypadku tej konkretnej ściany lepiej sprawdzą się inne elementy. Jeśli tak jest, to nie wahaj się, lecz kup własne wkręty i kołki do montażu kabin.

Montaż kabiny nawannowej krok po kroku

Aby montaż kabiny nawannowej przebiegł zgodnie z planem, a jego rezultat cechował się trwałością, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją. Wskazówki ekspertów Sanplast przeprowadzą Cię przez cały proces krok po kroku.

Wyznaczanie miejsc mocowania listew na ścianie

Montaż profili kabiny

Aby wyznaczyć miejsca mocowania listew na ścianie, zapoznaj się z instrukcją dołączoną do kabiny. Możesz również przyłożyć profil do ściany, wypoziomować go i zaznaczyć odpowiednie punkty.

Wiercenie otworów pod kołki rozporowe

Sięgnij po wiertarkę, załóż wiertła (do ceramiki, jeśli przeprowadzasz montaż na ścianie wykończonej płytkami) i wywierć otwory pod kołki rozporowe we wcześniej wyznaczonych miejscach.

Przystępując do wiercenia, pamiętaj o zasadach pracy z danym materiałem. Przykładowo, w przypadku płytek ważne aspekty to wolne tempo, rezygnacja z udaru i rozpoczęcie od małego otworu, który następnie można stopniowo powiększać, aż osiągnie pożądany rozmiar.

Mocowanie profili przyściennych

Montaż profili przyściennych

Użyj kołków i wkrętów z zestawu, aby przytwierdzić listwy do ściany. Upewnij się, że całość dobrze przylega do podłoża na całej długości, wypoziomuj ten element i dopiero wtedy starannie dokręć.

Montaż profili kabiny nawannowej

Połącz ze sobą wszystkie elementy profili, aby stworzyć sztywną i stabilną podstawę dla całej konstrukcji. Następnie ostrożnie wsuń w nie ramę kabiny z elementem szklanym. Całość przykręć zgodnie z wytycznymi z instrukcji.

Instalacja ścianki bocznej i drzwi przesuwnych

Zamontuj ściankę boczną oraz drzwi przesuwne z systemem jezdnym i uchwytem. Rolki powinny łatwo zaczepić się o prowadnice w ramie.

Regulacja drzwi i montaż systemu jezdnego

Regulowanie drzwi kabiny

Przetestuj parawan ręcznie i przy użyciu poziomicy, upewniając się, że drzwi chodzą płynnie i nie zacinają się. Jeśli zauważysz jakieś problemy, skorzystaj ze śrubokrętu i wyreguluj drzwi. W tym celu dokręć lub lekko poluzuj śruby znajdujące się tuż przy rolkach.

Montaż uchwytów i ograniczników drzwi

Przykręć ograniczniki, które będą zapobiegać trzaskaniu drzwiami i ich przedwczesnemu uszkodzeniu.

Zabezpieczanie kabiny

Silikonowanie kabiny nawannowej

Jeśli w zestawie montażowym znajdują się uszczelki, załóż je na ranty szyb. Następnie zasilikonuj powierzchnię styku z wanną oraz z listwami pionowymi łączącymi kabinę ze ścianą. Skorzystaj z taśmy papierowej, by wyznaczyć równą linię dla silikonu.

Kabina nawannowa serii TX5b

Montaż kabiny nawannowej – o czym warto pamiętać?

Pośpiech jest złym doradcą przy montowaniu kabiny. Z tego powodu warto wygospodarować sobie odpowiednią ilość czasu na zrealizowanie tego projektu. Kluczową kwestię stanowi wymiarowanie. Pomiary i poziomowanie warto przeprowadzić co najmniej dwukrotnie, aby zyskać pewność, że wszystkie elementy znajdują się w odpowiednim miejscu i idealnie do siebie przylegają.

Nie zapominaj również o tym, że silikon wysycha przez ok. dobę i przez ten czas nie powinien mieć kontaktu z wodą. Zachlapanie go podczas kąpieli mogłoby osłabić spoinę, a w długiej perspektywie doprowadzić do przeciekania kabiny. Wtedy pozostanie już tylko jedno: ściągnięcie silikonu i położenie go jeszcze raz, tym razem z zachowaniem czasu potrzebnego na związanie masy. Prawidłowy montaż kabiny oszczędzi Ci dodatkowego wysiłku.

Baza wiedzy Data publikacji: 29/11/2024

Produkty powiązane