Baza wiedzy Data publikacji: 03/01/2023

Remont łazienki krok po kroku – porady i inspiracje

Remont łazienki krok po kroku – porady i inspiracje

Spis treści artykułu:

Remontowanie łazienki to nie jest proste zagadnienie. Wymaga odpowiedniego przygotowania, zaplanowania i zabudżetowania niezbędnych wydatków. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które ułatwią ten proces i pozwolą uniknąć błędów.

Od czego zacząć remont łazienki?

Łazienka należy do pomieszczeń, które w domu remontuje się najrzadziej. Wynika to zapewne z faktu, że kafelek, toalety, czy wanny nie da się łatwo wymienić. Jeśli jednak wystrój i urządzenia sanitarne nie spełniają swoich zadań, musisz podjąć decyzję o remoncie, pamiętaj o kilku ważnych zasadach, które znacznie ułatwią pracę.

Po pierwsze – planowanie remontu łazienki

Planowanie i rozmieszczenie elementów łazienki w trakcie remontu

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac remontowych, zawsze trzeba najpierw zaplanować, jak ma wyglądać odnowione pomieszczenie. Tak samo jest oczywiście w przypadku łazienki. Rozmieszczenie sprzętów, możliwość pociągnięcia rur w konkretne miejsca, czy do jakiej wysokości powinny sięgać kafelki to niezbędne czynniki do analizy. Właściwe planowanie pozwoli na szybsze, pozbawione komplikacji ukończenie remontu łazienki, bez zbędnych nerwów. Wymierz łazienkę i naszkicuj sobie cały projekt, według którego potem praca będzie przebiegała dużo sprawniej. Pamiętaj o wszelkich włącznikach, dopływach i odpływach wody (zwłaszcza do pralki, często się o nim zapomina) oraz gniazdkach i oświetleniu. Jeśli będziesz zlecać remont łazienki fachowcowi lub ekipie remontowej, sprawdź wcześniej opinie na temat wykonywanych przez nich usług. Wszelkie materiały budowlane niezbędne do wykonania remontu najlepiej należy uzgodnić z fachowcami, którzy będą wiedzieć, co sprawdzi się najlepiej i ile tego będzie potrzeba. Dopiero po takiej konsultacji, należy zaopatrzyć się w te materiały. Często jest również tak, że to budowlańcy kupują wszelkie potrzebne rzeczy, a potem po przedstawieniu paragonu bądź faktury, odpowiednio się rozliczają.

Po drugie – przygotowywanie łazienki do remontu

Po dokładnym zaplanowaniu przestrzeni, należy usunąć wszystkie niepotrzebne rzeczy z łazienki – łącznie ze skuciem kafli ze ścian i podłogi. Wszystko dokładnie czyścimy i przygotowujemy do położenia nowej glazury. Jeśli zmieniamy położenie toalety bądź kranu, wcześniej przystępujemy oczywiście do przygotowania miejsc, w których będą kładzione rury. Po wykonaniu wszelkich prac elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i budowlanych, można przystąpić do położenia płytek czy pomalowania ścian i sufitów. Warto wybrać odpowiednie kafelki, które będą osadzone w najnowszych trendach. Na ścianach świetnie sprawdza się glazura z połyskiem, która oprócz optycznego powiększenia pomieszczenia, nadaje mu eleganckiego szlifu. Na podłodze w łazience bardzo dobrym rozwiązaniem są kafelki antypoślizgowe, które minimalizują ryzyko wystąpienia nieszczęścia związanego ze śliską powierzchnią.

Remont na wymiar

W małych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzeń, które dopasowane będą do nich swoją wielkością. Wiele firm oferuje chociażby brodziki na wymiar, które wejdą idealnie we wnękę czy przestrzeń, którą mamy do dyspozycji. Zwróć uwagę na detale takie jak strona, w którą otwierają się drzwi prysznicowe, lustro, które nie będzie odbijało okna, utrudniając widoczność, czy odpowiednie natężenie światła, dostosowane do wielkości pomieszczenia.

Remont łazienki krok po kroku – wszystko co musisz wiedzieć

Jak wyremontować łazienkę i jak się do tego zabrać? To pytania, które zadają sobie wszyscy, którzy planują odnowić wnętrze łazienki lub zrobić remont łazienki od podstaw. Warto wiedzieć jak remontować łazienkę krok po kroku:

 • Etapy remontu – wyznaczenie kolejnych etapów prac jest podstawą każdego remontu – także łazienki – gdy robimy remont starej łazienki zaczynamy od rozebrania zużytych elementów. Kolejnym etapem jest odpowiednie wykonanie instalacji hydraulicznych i elektrycznych, a dopiero potem montaż płytek, kabiny i brodzika lub wanny.
 • Montaż lub modernizacja płytek – jeśli mamy na ścianach i podłodze płytki i chcemy je odnowić, konieczne jest przeprowadzenie ich oceny – jak dobrze trzymają się podłoża i czy warto je malować, czy możliwe jest położenie nowych płytek na stare lub czy niezbędne będzie skuwanie i położenie nowych kafli – pamiętajmy, że producenci wyposażenia łazienek oferują rozwiązania, które można montować na dotychczasowych płytkach – w ofercie Sanplast znaleźć można system renowacyjny EasyWallSystem, dzięki któremu unikamy montażu płytek ściennych i oszczędzamy czas i pieniądze na inny etap remontu łazienki
EasyWallSystem w miejsce płytek w łazience
 • Zabezpieczenie przed wodą – brak hydroizolacji może być przyczyną wielu problemów – więc jest to jeden z najbardziej istotnych etapów prac, o którym nie powinniśmy zapominać. Wystarczy zastosować folię w płynie, którą nanosi się wałkiem lub pędzlem. Pamiętajmy, aby wykonać ją przed ułożeniem ewentualnym płytek.
 • Gruntowanie ścian i przygotowanie do malowania
 • Montaż elektryki – jednym elementem jest rozmieszczenie gniazdek i włączników światła, a kolejnym ich montaż – warto tutaj zaindeksować w hydro-szczelne rozwiązania,
 • Podział stref w łazience – łazienkę dzielimy na kilka stref: kąpielowa (prysznicowa lub wannowa), strefa toalety i strefa umywalkowa – każda z nich powinna być tak rozplanowana aby korzystanie z niej było funkcjonalne i w pełni praktyczne;
 • Instalacja elementów białego montażu i armatury – wybranie odpowiednich produktów do łazienki jest istotną kwestią, bowiem od tego zależy jej finalna użyteczność. Dobierając produkty należy kierować się nie tylko designem ale i wymiarem oraz potrzebami ich docelowych użytkowników. Warto zastanowić się jaką armaturę dobieramy do wanny, kabiny i umywalki – czy będzie to armatura podtynkowa czy natynkowa, czy montawana w ścianie czy na rancie wanny czy umywalki – to kwestie które mają wpływ na wariant produktów, więc warto pomyśleć o tym wcześniej.

Remont łazienki – jakie błędy popełniamy najczęściej?

Tworząc łazienkę marzeń wybieramy rozmaite sprzęty, wykończenia i akcesoria próbując połączyć estetykę z funkcjonalnością. Istnieją jednak elementy, o których nie myślimy na co dzień. Mogą one zepsuć nam radość z nowo urządzonej łazienki. Myślimy o tym ile trwa remont łazienki, ale nie bierzemy pod uwagę wielu kwestii, które mogą wydłużyć ten czas. Jakie błędy popełniamy najczęściej? Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się pięknym i praktycznym pomieszczeniem.

 • Błędne planowanie

Kluczowym jest jednak ścisły plan i wiedza, jak przejść przez remont w najlepszy sposób. Przede wszystkim należy go zaplanować pod względem wyznaczenia miejsca na kabinę prysznicową i wannę. Musi to ściśle zgadzać się z instalacją wodno-kanalizacyjną i jej spadkiem. W związku ze skomplikowanymi działaniami w tym obszarze i koniecznością zachowania optymalnych parametrów, zalecamy zlecić te działania odpowiednio wykwalifikowanym instalatorom. Pomoże to uchronić nas przed ewentualnymi awariami na przyszłość. Samodzielny remont łazienki, własnoręczne zamontowanie kabiny i wanny oraz dodatków do nich, jak zestaw prysznicowy czy baterii nie jest niemożliwe, natomiast należy ściśle przestrzegać instrukcji montażu.

 • Złe wymiarowanie

Jeżeli nieprawidłowo zwymiarujemy łazienkę i nie uwzględnimy w niej przestrzeni na odpowiednie strefy, korzystanie z pomieszczenia będzie niewygodne. Przed umywalką, prysznicem czy wanną należy zachować określony obszar, aby korzystanie ze wszystkich sprzętów było wygodne i nie ograniczało ruchów. Warto kierować się zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką. Jest to szczególnie ważne gdy planujemy remont małej łazienki. W ofercie Sanplast można znaleźć modne rozwiązania nawet do najmniejszych łazienek, pomagające stworzyć designerskie wnętrze nawet na niewielkiej przestrzeni.

 • Złe dopasowanie fug do płytek

Wybór odpowiedniej glazury nie jest łatwą sprawą. To element, który wybiera się na lata, dlatego zarówno wielkość płytek, kolorystyka czy wykończenie mają ogromne znaczenie. Często nie poświęcamy jednak odpowiedniej uwagi równie istotnemu detalowi – fugom łączącym płytki. Ten na pierwszy rzut oka błahy element, potrafi zepsuć efekt nawet najpiękniejszej glazury. Szczególnie problematyczne są zbyt jasne fugi na posadzce. Szybko się starzeją i brudzą tworząc mało estetyczny efekt.

 • Różne wykończenia sprzętów

Matowe czy w połysku? Złote, a może srebrne? Zapominamy, że wybierając kran do umywalki, powinien pasować do systemu prysznicowego czy przycisku spłuczki. To elementy, które dopasowane nie zwracają naszej uwagi, a gdy różnią się od siebie, rzucają się w oczy i zaburzają przestrzeń. Podobnie z dobraniem kolorów ceramiki łazienkowej – biel jest bieli nierówna, dlatego warto skorzystać z oferty jednego producenta np. polskiej firmy SANPLAST. Szeroka oferta wanien i brodzików sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 • Brak miejsca do przechowywania

W łazience, w której wszystkie kosmetyki i artykuły higieniczne pozostawione są na wierzchu, łatwo o chaos. Takie pomieszczenie trudno utrzymać w czystości, nawet przy regularnych porządkach. Pamiętajmy, że pojemne szafki nie muszą wyglądać niemodnie i topornie – dzięki odpowiedniej aranżacji, nawet w małej łazience można stworzyć miejsce do przechowywania, które będzie spójne z designem wnętrza.

 • Nieodpowiednia wentylacja

Sprawnie działająca wentylacja to niezwykle ważny element w każdej łazience. To pomieszczenie,  w którym bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza mogą pojawić się  groźne dla zdrowia grzyby i pleśń. Na odpowiednią wentylację należy zwrócić uwagę szczególnie jeżeli w pomieszczeniu jest zamontowany piecyk gazowy ogrzewający wodę. Pod żadnym pozorem nie można też zamurowywać kratek wentylacyjnych w łazience – zależy od nich bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców budynku.

 • Niewłaściwe oświetlenie

Niewiele źródeł światła, małe natężenie lub nieodpowiednia barwa oświetlenia to główne błędy, które popełniamy urządzając łazienkę. Pomieszczenie to powinno być dobrze doświetlone – wykonywanie porannego makijażu, golenie czy zabiegi higieniczne wymagają światła, które nie męczy oczu. Szczególnie w łazienkach, które są pozbawione naturalnego oświetlenia nie należy zapominać o tym istotnym elemencie.

 • Niebezpieczne sprzęty i ograniczona dostępność

Gdy stawiamy design ponad wygodę, może okazać się, że wybrane przez nas elementy wyposażenia są uciążliwe w użytkowaniu, lub co gorsza – niebezpieczne dla dzieci czy osób starszych. Problem ten można rozwiązać rozważnie wybierając ceramikę łazienkową. SANPLAST posiada w ofercie produkty dostosowane do potrzeb różnych użytkowników, a przy tym zawsze modne i stworzone z najnowszymi trendami branży łazienkowej. Dzięki nim można cieszyć się funkcjonalną i bezpieczną łazienką, która dodatkowo zachwyci miłośników stylowo urządzonych wnętrz.

Remont łazienki – pomysły i inspiracje

Podczas remontu łazienki na myśl przychodzi wiele pomysłów, inspiracji i nowoczesnych rozwiązań. Przede wszystkim w tym narastającym chaosie postaw na racjonalne myślenie. Zastanów się co chciałbyś mieć w swoim wymarzonym salonie kąpielowym. Dostępne urządzenia, sprzęty i dodatki pozwolą Ci stworzyć łazienkę idealną. Zainspiruj się z SANPLAST, odnajdź wewnętrzną motywacje do zmiany tego co konieczne! Koniec z narastającymi, nurtującymi myślami, estetyka w zasięgu ręki.

Wiemy, że modernizacja łazienki, dla wielu osób kojarzy się z istną mordęgą. Nie mamy tu na myśli tylko pomieszczenia w nietypowych kształtach, ze skosami czy oknami w dachu. Raczej większą lub mniejszą przestrzeń, którą w rzeczywistości w cale nie tak łatwo zagospodarować. Usiądź do projektu z zamiarem zachowania jak najwyższej funkcjonalności. Mając do dyspozycji dużo miejsca zastanów się, czy może nie marzyłeś, aby mieć zarówno wannę jak i prysznic.

Duża łazienka z kabiną Altus i wanną Luxo

Mała łazienka? No problemo! Nowoczesne rozwiązanie z zakresu kabin prysznicowych w tym przypadku zda się idealnie! Na zdjęciach widnieją nasze propozycje. Zachwycają, prawda?

Mała łazienka z dobrze rozplanowanymi strefami

Estetyka to nowoczesne wyrażenie siebie

Dlaczego? Wszystko to co nas otacza, przytłacza nasze myśli. Estetyka to synonim piękna i spokoju. Wszystko jest na swoim miejscu, panuje ład i funkcjonalność. Nie oznacza to jednak nudy, pod żadnym pozorem. Bez względu na to, czy dysponujesz większą, czy może mniejsza przestrzenią łazienkową postaw na kabiny prysznicowe typu Walk-in z transparentnym szkłem. To doskonały wybór do każdej łazienki. Nowoczesne i funkcjonalne. W większych przestrzeniach warto postawić także (poza kabiną) na wygodne, dostosowane, wyprofilowane wanny, w których zażyjesz relaksującej kąpieli po ciężkim dniu pracy. Umywalka? Wersja nablatowa to w ostatnich czasach hit! Wielkoformatowe płytki w szarościach czy bieli optycznie powiększą pomieszczenie. A te imitujące drewno- sprawią, ze nabierze ono przytulnego charakteru. Spójrz i zainspiruj się z marką SANPLAST. 

Mała łazienka z wanną albo kabiną

Łazienka po remoncie z naturalnym światłem

Duża łazienka z kabiną TX i wanną przyścienną Luxo

Ile kosztuje remont łazienki?

Łazienka to pomieszczenie wyjątkowe. To miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego warto zadbać o odpowiednią aurę i jego funkcjonalność. Sporym problemem przed, którym staje wiele osób jest jej remont i budżet, który trzeba wygospodarować na jego przeprowadzenie. Zazwyczaj to wysokie koszty – sięgające kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy (w zależności od metrażu). Jednak nie zawsze musi się on wiązać z ogromnymi wydatkami i obszernym zakresem prac. Są rozwiązania, które sprawiają, że kosztorys remontu łazienki, „nie spędza nam snu z powiek”. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak niedrogo przeprowadzić remont łazienki. Istnieją sposoby, aby koszty remontu zdecydowanie obniżyć i niewielkim nakładem stworzyć modną i funkcjonalną łazienkę, nadając jej powiewu świeżości. Szykując się do zmian wystroju łazienki, należy zacząć od priorytetowej kwestii-określenia, jak duże mają nastąpić zmiany i jaki mamy przeznaczony na to budżet.

Remont łazienki nie musi wymagać wielkiego nakładu pracy. Budżetowy remont można przeprowadzić w prosty i małoinwazyjny sposób - bez potrzeby skuwania i wymiany kafelków oraz innych zaawansowanych prac. Jednym z najłatwiejszych sposobów na efektowny remont łazienki jest montaż wspomnianego już systemu EasyWallSystem lub przemalowanie ścian – zwłaszcza w łazienkach, które nie mają kafelków ułożonych do samego sufitu. Wiele osób wybiera również alternatywę w postaci malowania płytek - pod warunkiem że nie są one w dobrym stanie i nie są wyszczerbione, nadkruszone itp.  Kolejnym sposobem na spektakularny remont łazienki jest również wymiana jej wyposażenia. Nowa kabina prysznicowa, nowy brodzik, czy też nowa wanna to elementy wyposażenia łazienki, których wymiana nie musi związana być z przeprowadzeniem całościowego remontu w łazience.

Nowoczesna kabina Free Line w łazience po remoncie

Wymiana kabiny prysznicowej na bardziej nowoczesną, odmieni naszą łazienkę. Kabiny prysznicowe są ważnym punktem łazienki, dlatego warto zwrócić uwagę na ten element. Ich wymiana, na nowszy model jest dość prosta. Zapewne bez problemu znajdziemy na rynku produkt, który wymiarowo będzie współgrał z poprzednią wersją. W tym przypadku w dość łatwy sposób możemy odmienić wnętrze swojej łazienki, bez konieczności przeprowadzenia kosztownego remontu całości wnętrza. W przypadku kabiny półokrągłej warto sprawdzić promień kabiny, aby nowa wersja była kompatybilna z posiadanym brodzikiem prysznicowym. Ceny kabin prysznicowych oscylują w granicach: 740zł – 6.340zł w zależności od wymiaru i wyposażenia kabiny. Warto zainwestować w wersje w pełni wyposażoną w brodzik, zestaw prysznicowy i deszczownicę, dzięki czemu mamy pewność idealnego dopasowania do siebie wszystkich elementów. Co więcej, montaż kabiny czterościennej daje nam możliwość zaoszczędzenia budżetu bowiem niekonieczne jest wtedy montowanie płytek na ścianach łazienki.

Podobnie jest w przypadku wymiany wanny. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wymiarów, z pewnością znajdziemy ten model, który idealnie wpasuje się w naszą przestrzeń. Jako producent wyposażenia łazienek, zdajemy sobie sprawę, że każda złotówka ma znaczenie. Wiemy, że nasi klienci analizują każdy wydatek. Wymiana wysłużonej wanny - nie musi wiązać się z kosztownym remontem całego pomieszczenia. W blokach z „wielkiej płyty” montowano standardowo wanny w wymiarach 150x70, dlatego jeśli masz taką wannę- możesz ją bez problemu zamienić na nową.  W ofercie Sanplast można wybrać wannę spośród kilku linii marki, takich jak  Free Line, Basic Line, Gessa czy Modesta i w prosty sposób odmienić swoje łazienkowe wnętrze. Ceny wanien marki Sanplast rozpoczynają się od 703zł a kończą na 7.637zł. Ceny zależą od wymiarów wanny i jej wyposażenia. Warto rozważyć montaż wanny zintegrowanej z obudową i systemem przelewowo-odpływowym z napełnianiem w standardzie. Taka wanna jest dużo łatwiejsza w montażu bowiem wystarczy postawić ją w odpowiednim miejscu, podłączyć instalację wodną i zabezpieczyć miejsca łączenia ze ścianą, w przypadku wanien narożnych i przyściennych, silikonem. Wszystko to możemy zrobić sami, bez konieczności wynajmowania hydraulika.

Niezawodnym sposobem na lifting łazienki jest wymiana dodatków. Nie trzeba wówczas robić wielkiego remontu, a wystarczy wymienić ozdoby i dodatki na nowe, które wpisują się w osobiste preferencje.  To jeden z najprostszych, najszybszych, ale także bardzo efektownych sposobów na wprowadzenie zmian w tym pomieszczeniu.

Remontowanie łazienki – podsumowanie

Zakończenie remontu łazienki wiąże się z najlepszą częścią całego przedsięwzięcia – dekorowanie. Mało osób korzysta z możliwości sprawienia niesamowitego klimatu w łazience, poprzez dobór odpowiednich ozdób. Świetnie sprawdzają się dywaniki podłogowe, które oprócz swojego oczywistego wymiaru wizualnego, służą wygodzie przy wychodzeniu z wanny, czy brodzika. Liczne wieszaki i półki pozwolą uporządkować kosmetyki, ręczniki, szlafroki, czy inne przedmioty, które przechowujemy w łazience. Jeśli chcesz, by brudne ubrania znajdowały się w jednym miejscu, użyj do tego celu kosze lub pojemniki z materiału, który nie przemaka i wygląda estetycznie. Łazienka po remoncie cieszy oko i jest bardziej funkcjonalna niż była wcześniej.

Warto przygotować się wcześniej do remontu łazienki, ponieważ ułatwia to dalsze prace. Pamiętaj, że najważniejszym krokiem jest zaplanowanie przestrzeni w taki sposób, by była funkcjonalna, a ze wszystkich urządzeń będzie można komfortowo korzystać. Ważne jest również, by układ wodno-kanalizacyjny oraz elektryka były odpowiednio zaprojektowane wcześniej tak, by nie było konieczności zmieniania planu w trakcie remontu. Oszacuj koszt remontu łazienki i dopilnuj aby przebiegał on zgodnie z budżetem i przyjętym planem, a wszystko pójdzie po Twojej myśli.

Wyposażenie łazienki jest bardzo ważne, gdyż to ono zapewnia nam komfort i pozwala na odrobinę relaksu. Dzięki montażowi nowoczesnego wyposażenia, momentalnie odmienimy nasze pomieszczenie, otrzymując pożądany efekt. W ofercie firmy SANPLAST dostępnych jest wiele  wanien i kabin prysznicowych w różnych wymiarach i o zróżnicowanych kształtach, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do łazienki, bez konieczności przeprowadzenia kosztownego remontu.

Baza wiedzy Data publikacji: 03/01/2023