Inspiracje Data publikacji: 05/04/2023

Wanna czy prysznic - co wybrać?

Wanna czy prysznic - co wybrać?

Wanna czy prysznic? Przed tym dylematem stajemy aranżując łazienkę. Urządzając, czy remontując pokój kąpielowy, często stajemy przed tym pytaniem. Idealnie, jeśli mamy miejsce zarówno na postawienie kabiny prysznicowej, jak i wanny, jednakże taka sytuacja to niestety nadal rzadkość. Posiadacze niewielkich przestrzeni muszą przeanalizować, które z rozwiązań będzie najodpowiedniejsze dla wszystkich domowników. W końcu, jest to wybór na kilka lat.

Wanna czy prysznic? 

Co jest lepsze, bardziej higieniczne, oszczędne – wanna czy prysznic? W nowoczesnych realiach mieszkaniowych jesteśmy zwykle zmuszeni do dokonania wyboru między jednym, a drugim rozwiązaniem. Niewielkie łazienki w blokach nie pozwalają na montaż obu urządzeń sanitarnych jednocześnie, tymczasem zarówno prysznic czy wanna mają swoich zwolenników oraz posiadają niewątpliwe zalety. Ciężko zrezygnować z własnego komfortu – jednak przy dokonywaniu wyboru łazienkowych sprzętów warto wziąć pod uwagę nie tylko wygodę i osobiste preferencje. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenie niemożliwym jest więc oszacowanie i punktowe podsumowanie wad i zalet obu rozwiązań. Nigdy nie uda się rozstrzygnąć tego dylematu, nie analizując go na podstawie preferencji użytkowników.

Zalety i wady wanny 

Wanna to miejsce idealne dla każdego, kto po ciężkim dniu szuka chwili wytchnienia. Ciało i mięśnie zanurzone w gorącej wodzie szybko się regenerują, niosąc upragniony spokój i odprężenie. Dzięki dobrze dobranej wannie, jesteśmy w stanie, nawet w niewielkiej łazience stworzyć domowe SPA. Wanna staje się też ozdobą łazienki i przykuwa uwagę jako jej centralny punkt.

Komfortowa kąpiel w wannie prostokątnej Sanplast

Wybór wanny to niełatwe zadanie, ponieważ oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Zakup konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć, od tego będzie zależał komfort domowników, a także przestronność całej łazienki. Trzeba też pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat. Warto zainwestować w rozwiązanie, które spełni oczekiwania, będzie praktyczne, bardzo wygodne i sprawi, że kąpiel będzie prawdziwym relaksem.

Zalety kąpieli w wannie:

  • Oczyszcza skórę,
  • Rozluźnia mięśnie,
  • Stymuluje Twój metabolizm,
  • Poprawia ukrwienie,
  • Rozszerza naczynia krwionośne,
  • Pomaga przy wysokim ciśnieniu krwi: dzięki przyjemnej temperaturze i zmiennemu ciśnieniu wody, regularne głębokie kąpiele mogą z czasem obniżyć ciśnienie krwi,
  • Uspokaja system nerwowy,
  • Szczególnie w połączeniu z olejkami eterycznymi łagodzi objawy przeziębienia lub chronicznych chorób takich jak reumatyzm,
  • Regularny relaks w kąpieli daje nam więcej energii.

Wadą tego rozwiązania może być zwiększone zużycie wody, co może mieć istotne znaczenie dla osób, które przykuwają szczególną uwagę do aspektu ochrony środowiska naturalnego. Inną stroną większego zużycia wody, jest ekonomia. Kąpiel w wannie jest droższa niż ta pod prysznicem.

Zalety i wady prysznica 

Kąpiel pod prysznicem - kabina prysznicowa w łazience

Prysznic kojarzy nam się natomiast z szybszym tempem życia i efektywną regeneracją organizmu. Ma swoich zwolenników wśród osób, które cenią swój czas. Natrysk to opcja szybka, ekonomiczna i wygodna, a jej popularność związana jest także z tempem współczesnego życia i poświęceniem mniejszej ilości czasu na zabiegi higieniczne. Kabina prysznicowa doskonale sprawdza się jako wyposażenie małej łazienki. Co więcej, kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem może służyć nam także jako miejsce do prania oraz kąpieli małych dzieci. To powszechnie stosowane rozwiązanie ma swoje przyczyny także i ekonomiczne. Niewielkie zużycie wody to mniejsze rachunki. Biorąc 5-minutowy prysznic zamiast długiej kąpieli oszczędzasz nawet do 200 litrów wody.

Jeśli zdecydujemy się na zamianę wanny na prysznic, może to wiązać się ze sporym wydatkiem. Biorąc pod uwagę łatwiejszy dostęp do przestrzeni prysznicowej, dla osób starszych, dla wielu z nas kabina prysznicowa staje się docelowym rozwiązaniem. Co więcej, brodziki z odpowiednio wybranymi powierzchniami, cechują się najwyższymi klasami antypoślizgowymi, co też jest warte podkreślenia.

Zalety kąpieli pod prysznicem:

  • Możesz poczuć, jak gorąca woda lub ciepła para uwalnia napięcie mięśni,
  • Prysznic w mniejszym stopniu obciąża krążenie niż kąpiel,
  • Zmiana z gorącej na zimną wodę podczas natrysku wzmacnia system odpornościowy a skóra staje się bardziej napięta,
  • Poczujesz się świeży i orzeźwiony,
  • Wilgotne ciepło rozluźnia mięśnie i łagodzi skurcze, zmiękcza skórę, a ciepło otwiera pory.
  • Pobudza metabolizm i krążenie,
  • Delikatna para unosząca się z czasie kąpieli pod prysznicem, łagodzi objawy przeziębienia, chrypki i zapalenie jamy nosowej i zatok czołowych.

Wanna czy prysznic – na co zwracać uwagę przy wyborze? 

Wanna czy kabina prysznicowa - co wybrać?

Bez względu na ostateczny wybór warto przyjrzeć się uważniej tym produktom i wybrać model odpowiedni dla siebie. Obecnie na rynku znajdziemy wysokiej klasy urządzenia kąpielowe w wielu kształtach i wymiarach. Wielu producentów, w tym i my oferujemy produkty dostosowane do potrzeb dostępnej przestrzeni. Dodatkowe ścianki umożliwiają poszerzenie kabiny czy wnęki, a kabiny na indywidualne zamówienie oraz wygodne wanny narożne z możliwością lewo lub prawostronnego posadowienia wpasują się nawet w niestandardowo zaprojektowaną łazienkę. Paleta produktów kąpielowych na rynku jest niezwykle bogata, co pozwala nam na nieograniczoną możliwość wyboru. Dzięki temu możemy zaaranżować swoją łazienkę w oryginalny sposób.

O wyborze wyposażenia sanitarnego zadecyduje metraż łazienki. Kwestia ta jest o tyle oczywista, że w niektórych przypadkach wybór natrysku jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli w łazience zamierzasz zmieścić nowoczesną pralkę, wygodną umywalkę i kosz na brudne ubrania – a do dyspozycji masz niecałe cztery metry kwadratowe – lepiej będzie zrezygnować z wanny – nawet jeśli do tej pory zajmowała ona połowę pomieszczenia. Komfort, jaki poczujesz dzięki dodatkowej przestrzeni, niechybnie wynagrodzi ci brak długich gorących kąpieli.

Wanna czy prysznic – co sprawdzi się w twojej łazience? 

Wanna czy prysznic do małej łazienki?

Zakup wanny bądź natrysku należy przemyśleć i wybrać to rozwiązanie, które najlepiej spełni oczekiwania wszystkich użytkowników oraz wpasuje się wymiarowo do przestrzeni łazienkowej, zapewniając odpowiednią funkcjonalność całego pomieszczenia. Jeśli zastanawiasz się: „kiedy wybrać prysznic, a kiedy wybrać wannę” zastanów się chwilę nad tym, która wersja kąpieli jest dla Ciebie odpowiedniejsza.

Wanna czy prysznic – oszczędność czasu 

Komfort korzystania z wanny lub prysznica to ważna kwestia dla każdego z nas. Żyjemy w ciągłym biegu. Wielu z nas „cierpi na brak czasu”. Przy wyborze wanny lub prysznica warto przemyśleć i ten aspekt. Kąpiel pod prysznicem to oszczędność czasu. Sama kąpiel trwa krócej ale i utrzymanie kabiny prysznicowej w czystości wymaga wiele mniej pracy niż czyszczenie wanny. Kąpiel w wannie to celebracja chwili i zasłużony odpoczynek. Taki przyjemny zabieg domowego spa, zabiera nam kilkanaście albo i kilkadziesiąt minut.

Właśnie! Czy któreś z dwóch popularnych łazienkowych rozwiązań jest bardziej higieniczne lub zdrowsze? De facto nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych preferencji dotyczących kąpieli. Zarówno wanna, jak i natrysk posiadają niewątpliwe zalety i oba urządzenia można wykorzystać dla poprawy samopoczucia, wyglądu oraz stanu zdrowia. W przypadku wanny długie relaksujące kąpiele z olejkami eterycznymi pozwalają zadbać o stan ducha i ciała. Odprężają mięśnie, pozwalają zapomnieć o problemach mijającego dnia. Należy jednak pamiętać, że zbyt gorące kąpiele powtarzane regularnie nie są zdrowe dla naszego krążenia i mogą szkodzić osobom z nadciśnieniem, a paniom mogą przysporzyć problemów z pękającymi naczynkami czy cellulitem.

Szybkie orzeźwiające kąpiele pod prysznicem pobudzają krążenie i mają doskonały wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Szczególnie korzystne są rano, kiedy chcemy skutecznie się rozbudzić i poczuć energię do działania. Bardzo zdrowe jest naprzemienne polewanie skóry chłodną i gorącą wodą. Taki zabieg wykonywany regularnie, ujędrnia skórę, poprawia przepływ krwi i wspiera pracę układu limfatycznego, a także pomaga redukować cellulitis.

Oba rozwiązania, zarówno wanna jak i prysznic są oczywiście jednakowo higieniczne – przy zachowaniu podstawowych zasad. Wanna może wymagać od nas nieco mniejszego wysiłku, by zachować ją w czystości, jednak również utrzymanie kabiny w dobrym stanie nie powinno przysporzyć specjalnych problemów. Ważne jest, by bezpośrednio po kąpieli przecierać zaparowane szyby prysznicowe i nie pozostawiać ich zamkniętych, by nie gromadziła się na nich wilgoć.

A co z kwestią estetyki? W małych toaletach znacznie lepiej prezentować się będzie minimalistyczny prysznic – niż masywna wanna. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń, najlepszym wyborem będzie prysznic z kabiną typu Walk-In. Zyskasz przy tym efekt dodatkowego miejsca. Tego rodzaju proste konstrukcje łazienkowe łączą funkcjonalność i komfort z doskonałym nowoczesnym designem. Jednocześnie utrzymanie łazienki w czystości jest w tym w przypadku wyjątkowo łatwe.

Wanna czy prysznic - zużycie wody podczas kąpieli

Wanna czy kabina prysznicowa - zużycie wody

Kwestią najbardziej sporną jest zużycie wody w przypadku korzystania z wanny oraz prysznica. Mówi się, że drugie z wymienionych rozwiązań jest znacznie bardziej oszczędne – i jest to prawdą, jednak tylko wtedy, gdy pod uwagę bierzmy codzienne kąpiele w wannie z napuszczoną wodą.

5 minutowa kąpiel pod prysznicem zużywa ok 40-60l wody. To ile wody wykorzystamy w kabinie prysznicowej w dużej mierze zależy od baterii, jaką mamy zainstalowaną w strefie prysznicowej. Standardowe zużycie wody przed słuchawkę prysznicową to ok.5-9l na minutę. Większe zużycie wody generuje deszczownica. Im dłuższa będzie kąpiel prysznicowa tym więcej wody zużyjemy i tylko od nas zależy kiedy zakręcimy kurek.

Z drugiej jednak strony, posiadanie wanny nie zmusza nas już do wylewania hektolitrów wody. Obecnie do dyspozycji mamy rozwiązania, które umożliwiają kąpiele w pozycji stojącej – tak samo jak pod prysznicem. Dodatkowo można wybrać wannę, która ma mniejszą pojemność. Najpopularniejsze wanny prostokątne 70x140cm mają pojemność ok. 130-150l, w zależności od ich głębokości.

Woda jest jednym z głównych zasobów, bez których trudno wyobrazić sobie naszą codzienność. Zużywamy ogromne ilości wody każdego roku i każda jej oszczędność ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dbanie o zasoby naturalne to obowiązek każdego z nas. Kąpiel czy pod prysznicem czy w wannie to zużycie wody, ale to od nas zależy ile jej zużyjemy. Oczywistym jest, że znacznie mniej zużywamy wody w czasie kąpieli pod prysznicem, ale i wannie możemy zużyć jej mniej. Wystarczy wlać mniej wody do kąpieli, a pełną wannę napełniać wtedy, gdy chcemy zafundować sobie domowe spa.

Kabiny prysznicowe i ich rodzaje

Kabiny prysznicowe Sanplast - szeroka oferta

Wybierając wannę czy prysznic, warto zapoznać się z ofertą zarówno jednego jak i drugiego wariantu wyboru. Jeśli zdecydujemy się na kabinę prysznicową, dostępnych mamy wiele typów, kształtów, wymiarów, kolorów wykończenia, wersji wykończenia szyb. Dopasowanie idealnej kabiny do łazienki sprawi, że korzystanie z natrysku stanie się prawdziwą przyjemnością, a strefa prysznicowa będzie funkcjonalna i praktyczna. Oferta kabin prysznicowych naszej marki jest niezwykle szeroka i obejmuje konstrukcje ramowe i bezramowe, a wśród nich:

  • Kabiny typu Walk-In,
  • Kabiny prostokątne, w tym kabiny kwadratowe,
  • Kabiny półokrągłe
  • Kabiny pięciokątne,
  • Ścianki do kabin,
  • Drzwi skrzydłowe,
  • Drzwi wahadłowe,
  • Drzwi przesuwne,
  • Drzwi łamane,
  • Kabiny nawannowe.

Tak przygotowana oferta zapewnia dobranie kabiny prysznicowej do każdej łazienki.

Wanny i ich rodzaje 

Wanny Sanplast i ich rodzaje

Oferty wanien są zróżnicowane pod kątem kształtów, kolorów, wymiarów, głębokości jak i designu. Są bardziej nowoczesne projekty, jak i te klasyczne – sprawdzające się w łazienkach o bardziej standardowych aranżacjach. Co więcej – możemy wybierać spośród wanien z akrylu sanitarnego jak i z odlewów mineralnych. Trendy się zmieniają, a wannę można tak dobrać, aby wpisywała się niemalże w każdy trend. Podstawowym podziałem wanien są kształty, a tutaj proponujemy:

  • Wanny prostokątne,
  • Wanny symetryczne,
  • Wanny asymetryczne,
  • Wanny owalne, w tym wanny wolnostojące,
  • Wanny trapezowe,
  • Wanny sześciokątne.

Nasza oferta gwarantuje dopasowanie wanny zarówno do większych pokoi kąpielowych, jak i do małych łazienek. Nawet najmniejsza łazienka może być bardzo funkcjonalna, kiedy wyposażona jest w odpowiednie produkty.

2w1 – połączenie wanny i prysznica 

Wanna z prysznicem - dwie funkcjonalności kąpielowe w jednym

Idealnie zatem byłoby zdecydować się jednocześnie na prysznic i wannę, jednak nie wszystkie pomieszczenia dają taką możliwość. W takiej sytuacji można skorzystać z rozwiązań łączących częściowo funkcje wanny i natrysku. W przypadku, gdy w łazience zmieści się wanna, a wśród domowników są zwolennicy brania natrysków, najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie zestawu prysznicowego w wannie i osłonięcie jej w odpowiedni sposób – ciekawą zasłoną prysznicową lub estetycznym parawanem nawannowym. Montując wannę z prysznicem, sprawimy, że łazienka nabierze nowoczesnego wyglądu, a parawan ochroni ściany i podłogę przed wodą z natrysku. Parawany takie pozwalają w pełni korzystać z zalet, które daje natrysk przy jednoczesnej możliwości skorzystania z wanny w tradycyjny sposób. Parawan nawannowy to doskonałe rozwiązanie, posiadające wiele zalet. Warto zdecydować się na nie szczególnie w sytuacji, gdy musimy wybrać między wanną a kabiną prysznicową. Dzięki nowoczesnym i funkcjonalnym propozycjom z oferty Sanplast nie musisz z niczego rezygnować, nawet gdy masz naprawdę niewielką łazienkę. Takim produktem można połączyć funkcje natrysku i wanny. Wanna z prysznicem to kompromis, który może rozwiązać problem niejednej łazienki.

Wanna czy kabina prysznicowa - co wybrać?

Przy dużym wyborze nowoczesnych produktów sanitarnych, zarówno decyzja o wyborze prysznica, jak i wanny – bez wątpienia okaże się dobra. Możesz skorzystać z wielu dostępnych udogodnień, by wybrać system kąpielowy, który zagwarantuje ci higienę, relaks i oszczędność wody. Kabina prysznicowa lub wanna to podstawowe wyposażenie łazienki i na którąkolwiek wersję się zdecydujemy, powinniśmy być z niej zadowoleni. Każda z tych opcji – wanna czy kabina prysznicowa – ma swoich wielbicieli. Zapraszamy do zapoznania się z produktami dostępnymi w naszej ofercie i wyboru rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w twojej łazience!

Inspiracje Data publikacji: 05/04/2023