Baza wiedzy Data publikacji: 25/11/2022

Wanna narożna czy prostokątna - jaką wannę wybrać?

Wanna narożna czy prostokątna - jaką wannę wybrać?

Spis treści:

Wybór wanny łazienkowej to niełatwe zadanie, ponieważ na rynku można dziś znaleźć wyposażenie tego typu w najróżniejszych kształtach i wymiarach. Zakup konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć, w końcu od tego będzie zależał komfort domowników, a także przestronność całej łazienki. Trzeba też pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat. Szczególnie dużą popularnością cieszą się obecnie wanny narożne i prostokątne. Na którą wersję lepiej się zdecydować – prostokątną czy narożną? Odpowiadamy. 

Wanny narożne

Wanna narożna asymetryczna Free Line

Wanny narożne są często wybierane przede wszystkim ze względu na możliwość zaoszczędzenia miejsca w pomieszczeniu. Zalecane są głównie do łazienek o niewielkim metrażu, w których liczy się sprytne zagospodarowanie praktycznie każdego centymetra wolnej przestrzeni. Tego typu wyposażenie cenione jest również za swój atrakcyjny i niebanalny wygląd. Zabudowy wanien narożnych występują na rynku w wersjach: symetrycznej i asymetrycznej. Te pierwsze mają prostopadłe boki tej samej długości, wanny narożne asymetryczne zaś – jeden bok krótszy, a drugi dłuższy. Zwolennicy oryginalnych rozwiązań często wybierają również te o niestandardowym kształcie, takie jak: wanny pięcio-, sześcio- i ośmiokątne bądź zaokrąglone. Wanny narożne zazwyczaj mają długość 140-180cm i szerokość 80-140 cm. W sklepach z wyposażeniem do łazienek bez trudu można jednak znaleźć większe i mniejsze modele. 

Zalety

Wanna narożna ma wiele zalet

Wśród najważniejszych korzyści związanych z wyborem wanny narożnej do łazienki można wymienić:

  • oszczędność miejsca;
  • uniwersalność (pasują do łazienek wykończonych w różnych stylach, zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych);
  • dostępność w szerokim asortymencie;
  • atrakcyjny wygląd;
  • dostępność dedykowanej obudowy, dopasowanej do profilu wanny,
  • wygodę użytkowania.

Zaletą wanny narożnej są też szerokie krawędzie, a także wyposażenie w wygodne siedzisko, dzięki czemu mogą z niej bezpiecznie korzystać nawet osoby starsze i mające trudności w samodzielnym poruszaniu się. 

Wady

Pomimo wielu zalet, wanna narożna nie jest produktem idealnym i może się nie sprawdzić w niektórych projektach łazienek. Przede wszystkim wymaga ona wykonania zabudowy. Jednak można rozwiązać ten problem, nabywając dedykowaną wannie obudowę. Poza tym, z uwagi na konieczność sięgania do narożnika, może być problematyczna podczas czyszczenia. Wanna narożna, w porównaniu do prostokątnej, cechuje się też nieco bardziej skomplikowanym montażem. Nie jest to jednak regułą i wiele zależy od konkretnego rodzaju, głównie od wymiarów wanny narożnej i jej kształtu. 

Kiedy wanna narożna będzie dobrym rozwiązaniem?

Wanna narożna Sanplast to dobre rozwiązanie

Zakup wanny narożnej powinni rozważyć w szczególności właściciele niewielkich mieszkań i małych łazienek. Wybór tego rozwiązania ułatwia dopasowanie urządzenia sanitarnego i pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Na uwagę zasługuje charakterystyczny kształt i wygląd wanny montowanej w narożniku, a także duża wygoda użytkowania. To również ciekawe wizualnie dopełnienie wystroju łazienki, które wprowadza przytulny klimat we wnętrzu. 

Wanny prostokątne

Wanna prostokątna Sanplast klasyk w łazience

Wśród wielu rodzajów wanien łazienkowych to właśnie te klasyczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Wanny prostokątne, bo o nich mowa, to tradycyjny typ wanien o jednym boku dłuższym i prostopadłym do niego – krótszym. Ten uniwersalny produkt sprawdzi się w łazienkach urządzonych w różnych stylach – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych (minimalistycznych) czy industrialnych. Pozwala również na wiele możliwości zamontowania baterii – np. na ścianie, w wannie, na podłodze. Te ostatnie są rekomendowane zwłaszcza do wanien wolnostojących. Wannę prostokątną można też stosunkowo łatwo zabudować, mocując do niej tzw. parawan nawannowy oraz dedykowaną wannie obudowę. Klasyczne wanny mają najczęściej długość 100-200 cm i szerokość 70-100 cm, ale w sklepach można znaleźć również większe wersje. 

Zalety

Uniwersalność wanny prostokątnej Sanplast

Do najważniejszych zalet wanien prostokątnych można zaliczyć:

  • ponadczasowość;
  • prostą zabudowę;
  • nieskomplikowany montaż i szczelne połączenie ze ścianą;
  • powszechność występowania;
  • ustawność;
  • możliwość wyboru wersji wolnostojącej;
  • dostępność dedykowanych obudów w wersji narożnej oraz wnękowej,
  • łatwe dopasowanie dla wysokich osób.

Poza tym, wanny prostokątne, za sprawą dużej pojemności, zapewniają komfort podczas kąpieli, umożliwiając przyjęcie wygodnej pozycji. W zależności od rozmiaru, można je z łatwością dopasować niemal do każdej wielkości łazienki. 

Wady

Pomimo tego, że w większości łazienek nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca na ustawienie wanny prostokątnej, w niektórych przypadkach może to stanowić wyzwanie. Tak bywa w bardzo małych pomieszczeniach, w których mogą sprawiać wrażenie zbyt topornych i optycznie pomniejszać przestrzeń. Z uwagi na znaczną długość, wanny prostokątne mogą zaburzać funkcjonalność łazienki. W zależności od wyprofilowania wnętrza wanny, w narożnikach może się nadmiernie gromadzić osad i brud, na skutek czego trudniej czyścić te newralgiczne miejsca. 

Kiedy wanna prostokątna będzie dobrym rozwiązaniem?

Wanna prostokątna Free Line w małej łazience

Jak podpowiadają architekci wnętrz, wanny prostokątne z uwagi na szeroki wachlarz wymiarowy  nadają się do dużych i mniejszych łazienek. Z pewnością przypadną do gustu wielbicielom klasycznych i prostych rozwiązań. To także bezpieczna opcja dla osób niezdecydowanych oraz tych, które nie chcą ryzykować zakupu wanny o nietypowym kształcie. Wanny prostokątne, ze względu na łatwą dostępność modeli o znacznej długości, są szczególnie rekomendowane wysokim osobom, ale nie tylko. Docenią je wszyscy ci, którzy uwielbiają długie, relaksujące kąpiele, ponieważ wanny prostokątne mogą być bardzo pojemne i przy właściwym dopasowaniu wielkości – nie krępują ruchów podczas kąpieli. 

Narożna czy prostokątna - jaka wanna wygodniejsza?

Wanna narożna czy prostokątna?

Zarówno wanna narożna, jak i prostokątna zapewniają komfortowe użytkowanie i przypadną do gustu wielbicielom długich i relaksujących kąpieli. Obie wersje mogą być równie wygodne, ale duże znaczenie ma tu rozmiar czy odpowiednie wyprofilowanie wnętrza wanny. Dla tych, którzy preferują praktyczne rozwiązania i mają niewielką łazienkę, lepszy może się okazać zakup tej pierwszej. Wanna prostokątna z kolei będzie dobrym wyborem dla osób ceniących klasyczne rozwiązania. Takie wyposażenie zalecane jest do dużych wnętrz, ale nie tylko. Dzięki regularnym kształtom, wannę prostokątną można dopasować praktycznie do każdej łazienki, niezależnie od jej metrażu. 

Wanna narożna czy wanna prostokątna - podsumowanie

Szukając wanny do łazienki, warto kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Trzeba tak zagospodarować przestrzeń, aby korzystanie z sanitariatów i poszczególnych elementów wyposażenia było bezpieczne i wygodne dla domowników. Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, jednak nie chcemy decydować się na krótką wannę, idealnym rozwiązaniem będzie wersja narożna. Za wyborem wanny prostokątnej przemawia natomiast brak ograniczeń wielkości pomieszczenia. Na etapie zakupu zaleca się też zwrócić uwagę na takie czynniki, jak np. łatwość czyszczenia, materiał wykonania czy gwarancja producenta. Dobrze też dokonać zakupu w sprawdzonym sklepie. Zamawiając tego typu wyposażenie w profesjonalnych salonach łazienkowych, zazwyczaj można liczyć na fachową pomoc w doborze najlepszego produktu.

Baza wiedzy Data publikacji: 25/11/2022