Wanna to zawsze dobry wybór!

Baza wiedzy Data publikacji: 14/07/2020

Wanna to zawsze dobry wybór!

Wanna to zawsze dobry wybór!

Przy urządzaniu łazienki jedną z najważniejszych kwestii jest wybór między wanną, prysznicem, ewentualnie umieszczeniem obydwu tych elementów wyposażenia. Decydując się na wannę, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, aby korzystać z wszystkich zbawiennych właściwości kąpieli. Dodatkowo trzeba zadbać o to, aby cała przestrzeń łazienki była dobrze zagospodarowana, a sama wanna dopełniała wnętrze, stanowiąc jego uzupełnienie i ozdobę. SANPLAST SA radzi jak wybrać odpowiedni model!


dopasowanie wanny

Dobór wanny powinniśmy zacząć przede wszystkim od określenia jej wymiarów i kształtu, ponieważ są one ściśle powiązane z przestrzenią, jaką dysponujemy.

przestrzeń w łazience

Podstawowe kroki przed wyborem odpowiedniej wanny

 1. Kształt wanny.

Producenci oferują wanny w wielu różnych wymiarach. Wszystko z myślą o tym, że na ostateczny jej kształt ma wpływ wielkość powierzchni, w jakiej będzie zamontowana. W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się wanny prostokątne i asymetryczne. Łazienki średniej wielkości pomieszczą wanny trapezowe oraz symetryczne. Do salonów kąpielowych można zaproponować wanny owalne wolnostojące. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, należy mieć na uwadze zarówno swoje preferencje, jak i możliwości przestrzenne, jakimi się dysponuje.

2. Materiał wykonania.

Na rynku możemy spotkać wanny wykonane z akrylu sanitarnego (najbardziej popularne), stali, żeliwa oraz materiałów kompozytowych na bazie naturalnych kruszyw łączonych żywicą, tzw. konglomeraty – odlewy mineralne. Każdy materiał ma swoje wady i zalety np. wanny akrylowe są lekkie i ciepłe w dotyku, żeliwne będą natomiast solidne i co za tym idzie, cięższe. Z kolei, wanny wykonane z odlewów mineralnych plasują się w najwyższej półce cenowej. W wyborze tworzywa pomocną może być kategoria łatwości regeneracji produktów. Akryl i konglomerat można, w dość prosty i przede wszystkim domowy sposób, zregenerować. I to nie tylko zarysowania i zmatowania, ale nawet niewielkie ubytki. Te czynności są niewykonalne w przypadku wanien stalowych czy żeliwnych.

 

3. Armatura.

Na brzegu wanny (w zależności od modelu), o ile szerokość rantu na to pozwala, można zamontować baterię. To, na co należy zwrócić uwagę, to z której strony i jak można ją umieścić. Być może warto byłoby wybrać ten sam sposób montażu jak przy umywalce, aby zachować spójność.

4. Obudowa wanny.

Płytki, mozaika, drewno a może obudowa systemowa oferowana przez producenta? Ta ostatnia, wykonywana jest z tego samego materiału i w tym samym kolorze co oferowana wanna. Jej gładka powierzchnia z minimalną ilością łączeń ułatwia utrzymanie czystości. Kolejna zaleta to szybkość ewentualnego demontażu w przypadku czynności serwisowych. Zdecydowanie się na obudowanie wanny płytkami stwarza nieograniczone możliwości kolorystyczne. Wtedy wanna sprawia wrażenie, jakby była „wtopiona” w aranżację z płytek. Taką obudowę można wykonać niemalże na równi z brzegiem wanny. Rant może mieć w niektórych modelach tylko 10 mm wysokości, dlatego warto zadbać o możliwość demontażu panelu w razie awarii, aby wanna służyła nam na lata.

Baza wiedzy Data publikacji: 14/07/2020