Inspiracje Data publikacji: 24/02/2023

Wąska łazienka - jak ją urządzić? Najważniejsze zasady

Wąska łazienka - jak ją urządzić? Najważniejsze zasady

Wąskie łazienki to problem aranżacyjny przede wszystkim mieszkań w blokach i w starych kamienicach. Na szczęście są sposoby na funkcjonalne urządzenie takich pomieszczeń z wykorzystaniem wszystkich ich zalet. W artykule podpowiadamy, jak zaaranżować wąską łazienkę oraz na co zwrócić uwagę, aby była komfortowa i wygodna w użytkowaniu.

Wąska łazienka - jak ją urządzić?

Wąskie łazienki to cecha charakterystyczna mieszkań w kamienicach oraz w starszych blokach mieszkalnych. Przypadkowe rozmieszczenie sanitariatów i pozostałego wyposażenia bez uwzględnienia zasad dotyczących urządzania wąskich łazienek to spory błąd. W rezultacie przestrzeń może stracić na funkcjonalności i zyskać mało efektowny wygląd. Tymczasem - jak wyjaśniają specjaliści - wąskie pomieszczenia mają sporo zalet. Postępując według określonych zasad, można stworzyć ustawną i wygodną łazienkę, podkreślając nietypowy kształt pomieszczenia za sprawą odpowiednich materiałów i rozwiązań.

Co ważne, aranżacja wąskiej łazienki nie musi wiązać się z kosztownym i uciążliwym remontem. Już samo zastosowanie optycznych trików, odpowiednio dobrana kolorystyka czy elementy wyposażenia sprawią, że zbyt wąska łazienka nabierze przestronności. Aby wizualnie poszerzyć łazienkę, najlepiej zainspirować się wykończeniem w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy industrialnym. Takie aranżacje cechują się prostotą i ograniczeniem zbędnych dekoracji, co pozwala „otworzyć” wnętrze i uniknąć efektu przytłoczenia.

Kolorystyka wąskiej łazienki

Odpowiedni dobór kolorów to nie tylko kwestia estetyki, ale także wrażenie przestronności. Stosując właściwe zestawienia kolorystyczne, można optycznie poszerzyć lub zwęzić pomieszczenie. W tym celu należy postępować według prostej zasady, zgodnie z którą jasne kolory wizualnie powiększają i pogłębiają, a ciemne kolory – odwrotnie.

W wąskich pomieszczeniach można więc zastosować ciemniejsze odcienie płytek bądź farby ściennej na mniejszych ścianach, co skróci wnętrze oraz jasne kolory (np. beże, biele, pastele czy delikatne szarości) na przeciwległych ścianach. Taki zabieg sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe i bardziej proporcjonalne. W przypadku wysokich łazienek dobrze będą się prezentować ciemniejsze płytki na podłodze, co także optycznie skróci pomieszczenie.

Wąska łazienka z wanną

Mogłoby się wydawać, że wanny są zarezerwowane wyłącznie do dużych łazienek, a do niewielkich pomieszczeń najlepiej wybierać kabiny prysznicowe. Jednak nic bardziej mylnego! Okazuje się, że wanny łazienkowe to bardzo funkcjonalne wyposażenia także do wąskich łazienek, ponieważ można je idealnie dopasować na końcu pomieszczenia, wypełniając wolną przestrzeń pomiędzy większymi ścianami, o ile jest to możliwe.

Wanna do wąskiej łazienki może być tradycyjna, prostokątna, ale świetnie sprawdzi się także narożny model lub o nieregularnych kształtach. Dobrym rozwiązaniem może być nawet zamontowanie modnej ostatnio wanny wolnostojącej czy też owalnej. A jak urządzić wąską łazienkę z wanną, gdy marzymy o brodziku? Jeśli pomieszczenie jest odpowiednio duże, można rozważyć wybór zarówno wanny, jak i prysznica, zainstalowanych na przeciwległych końcach łazienki. Inną opcją jest zakup wanny z parawanem nawannowym.

Wąska łazienka

Wąska łazienka z prysznicem

Bardzo wąska łazienka często nie pozwala na zamontowanie wanny. Wówczas właściciele takich lokali są zmuszeni do wyboru prysznica. Czasami bywa też tak, że mieszkańcy preferują korzystanie z tego drugiego rodzaju wyposażenia. Jednym z chętniej wybieranych obecnie kabin są kabiny prysznicowe typu walk-in, czyli tzw. kabiny otwarte, składające się z nieruchomej tafli szkła oraz odpływu liniowego zamiast tradycyjnego brodzika.

Tym, którzy wolą standardowe prysznice z zabudową, zaleca się, aby kabina prysznicowa do wąskiej łazienki miała drzwi prysznicowe otwierane do wewnątrz, w celu zaoszczędzenia miejsca. Można wówczas umieścić różne elementy wyposażenia tuż obok prysznica.

Wąska łazienka

Podłoga w wąskiej łazience

Odpowiedni projekt podłogi ma ogromny wpływ na aranżacje wąskich łazienek. Znaczenie ma nie tylko kształt kafli, ale też ich kolor oraz rodzaj fug. W pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby odsłonić możliwie jak największą część podłogi w łazience i nie zastawiać jej wszystkimi sanitariatami i meblami. Najprościej będzie zastosować podwieszaną armaturę, montowaną na stelażach podtynkowych oraz wybrać wiszące szafki, zamiast stojących. Taki zabieg sprawia, że urządzona bardzo wąska łazienka będzie sprawiała wrażenie bardziej przestronnej.

Zaleca się także wybór płytek prostokątnych i układanie ich w poprzek. Alternatywnie można zdecydować się na kafle kwadratowe, układane w szachownicę, co optycznie poszerzy łazienkę. Oprócz podłużnych płytek warto też rozejrzeć się za innymi materiałami, takimi jak np. panele podłogowe lub drewniane czy podłogą winylową. Przy czym ważne, aby układać je równolegle do krótszej ściany, dzięki czemu długa łazienka zyska korzystniejsze proporcje.

Płytki w wąskiej łazience

W wąskiej i małej łazience sprawdzą się przede wszystkim płytki o jasnym odcieniu, które, jak już wiemy, wizualnie powiększają przestrzeń. Nie oznacza to bynajmniej, że nie wolno stosować materiałów o ciemnych kolorach! Takie aranżacje są jak najbardziej dopuszczalne, jednak projekt należy dobrze przemyśleć. Odpowiednie żonglowanie kontrastującymi kolorami przybliży najmniejsze ściany i oddali od siebie te umieszczone zbyt blisko siebie.

Oprócz tego należy zwracać uwagę na to, aby fugi nie odznaczały się mocno od koloru płytek, bo powoduje to wrażenie dodatkowych podziałów i może zmniejszać wnętrze. Jeśli zaś chodzi o rozmiar kafli – w wąskiej łazience sprawdzą się zarówno małe płytki, jak i te o większych wymiarach. Poprzeczne ułożenie płytek na najmniejszych ścianach - podobnie jak w przypadku podłogi - sprawi, że ich powierzchnia optycznie się poszerzy.

Wąska łazienka

O czym jeszcze pamiętać, urządzając wąską łazienkę?

Urządzenie wąskiej łazienki to spore wyzwanie. Na etapie poszukiwania wyposażenia sanitarnego oraz pozostałych elementów i dekoracji warto mieć na uwadze problematyczne wymiary tego pomieszczenia. O czym jeszcze trzeba wiedzieć? Wąskie i długie pomieszczenia wymagają przemyślanego oświetlenia. Dobrze zdecydować się na kilka mniejszych źródeł światła niż jedno centralne, a także na efektowne kinkiety w okolicy lustra. Przydatnym trikiem będzie montaż dużego lustra na większej ścianie, które doda łazience głębi.

Dobrym sposobem na odwrócenie uwagi od mankamentów nieustawnej łazienki jest także wybór geometrycznych wzorów i ciekawych motywów. Trzeba jednak uważać, bo można uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego warto w tym celu skorzystać z porady fachowca. Projekt wąskiej łazienki zawsze lepiej zlecać profesjonalnym architektom wnętrz i dekoratorom, którzy szczegółowo zaplanują aranżację przestrzeni oraz podpowiedzą, na jakie wykończenie oraz rodzaje sanitariatów najlepiej się zdecydować. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić i wdrożyć swój pomysł na wąską łazienkę, zaleca się postępować według opisanych wyżej wskazówek. Znając podstawowe zasady aranżacji, czy mieszkaniu to już nie problem, a okazja do stworzenia efektownej i funkcjonalnej przestrzeni.

Inspiracje Data publikacji: 24/02/2023