Baza wiedzy Data publikacji: 02/01/2023

Brodzik z akrylu czy z konglomeratu?

Brodzik z akrylu czy z konglomeratu?

Wybór brodzika prysznicowego ma duże znaczenie, ponieważ zwykle jest to inwestycja na co najmniej kilka lat. Oprócz wielkości i kształtu brodzika należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Obecnie sporą popularnością cieszą się modele z akrylu i z konglomeratu. Czym cechują się takie brodziki, jakie mają zalety i kiedy zdecydować się na poszczególny rodzaj? Odpowiadamy w artykule.

Czym kierować się przy wyborze brodzika?

Brodzik to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Szukając odpowiedniego produktu, w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwy rozmiar, czyli dopasowanie brodzika do kabiny. Poza tym ważna jest jakość wykonania tego wyposażenia – w przeciwnym razie na jego powierzchni szybko pojawią się pęknięcia i rysy, które mogą doprowadzić do nieszczelności.

Na etapie zakupów trzeba też zwrócić uwagę na kształt (np. brodziki półokrągłe, prostokątne, kwadratowe) oraz głębokość. Nie bez znaczenia jest materiał wykonania – od tego zależy bowiem wytrzymałość i żywotność. Obecnie na rynku można znaleźć brodziki z konglomeratu, akrylu oraz ze stali. Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice między brodzikami akrylowymi a konglomeratowymi, co lepsze – akryl czy konglomerat, a także jaki brodzik prysznicowy wybrać. W dalszej części artykułu piszemy więcej o brodzikach z akrylu i konglomeratu.

Brodziki z akrylu

Brodzik akrylowy Space Line

Akryl jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji nowoczesnych brodzików pod prysznic. Ważnym atutem tego tworzywa jest lekkość – dzięki niewielkiej wadze montaż konstrukcji jest stosunkowo prosty i nie wymaga zatrudniania fachowców. Cechą charakterystyczną brodzików z akrylu jest również przyjemne w dotyku wykończenie. Podczas wchodzenia do brodzika akrylowego nie ma uczucia nieprzyjemnego chłodu. To wszystko sprawia, że korzystanie z tego typu wyposażenia jest szczególnie komfortowe i wygodne dla użytkowników.

Wyjątkowo gładka powierzchnia akrylowa oznacza też mniejszą podatność na zabrudzenia, wysoką higienę i łatwe utrzymywanie w czystości.

Zalety brodzika akrylowego Sanplast

Zalety

Brodziki akrylowe swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim atrakcyjnej cenie i korzystnemu stosunkowi ceny do jakości. Najtańsze modele dostępne są w sklepach już od kilkuset złotych. Wśród innych ważnych zalet brodzików z akrylu można wymienić m.in.:

 • niewielką wagę (co przekłada się na bezproblemowy montaż i łatwiejszy transport);
 • wytrzymałość na uszkodzenia;
 • brak dyskomfortu termicznego podczas wchodzenia pod prysznic (dzięki ciepłej powierzchni);
 • właściwości antyseptyczne;
 • proste czyszczenie i niewielką podatność na zabrudzenia.

Poza tym, dużym plusem brodzików akrylowych jest to, że można je poddawać naprawom. W przypadku jakichkolwiek zadrapań, pęknięć czy odpryśnięć wady te można wyeliminować samodzielnie za pomocą specjalnych zestawów naprawczych. Brodziki z tego materiału są też cenione ze względu na walory estetyczne. W szerokim asortymencie produktów bez trudu można znaleźć wyposażenie pasujące do różnych aranżacji, zarówno tych w stylu klasycznym, jak i minimalistycznym.

Wady

Nie sposób znaleźć wyposażenie, które byłoby pozbawione wad. Podobnie jest z brodzikami akrylowymi. Jak podpowiadają specjaliści, podczas zakupów należy zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz pochodzenie poszczególnych produktów. Zaskakująco tanie wyroby pochodzenia azjatyckiego zwykle nie podlegają żadnym europejskim standardom jakościowym. W rezultacie brodziki pokrywane jedynie cienką warstwą akrylu już po krótkim czasie zaczynają żółknąć, matowieć, czy ulegają zarysowaniu. Często też materiał „skrzypi” podczas kąpieli pod prysznicem. Lepiej zatem unikać zakupów w popularnych marketach budowlanych. Bezpiecznym wyborem jest zawsze złożenie zamówienia w profesjonalnych sklepach z wyposażeniem do łazienek. Takie artykuły zwykle są objęte gwarancją producenta, co stanowi potwierdzenie ich parametrów wytrzymałościowych i jakościowych.

Wśród wad brodzików akrylowych trzeba również wymienić ich delikatność. Dlatego podczas czyszczenia należy unikać stosowania ostrych myjek czy szczotek z twardym włosiem.

Brodziki z konglomeratu

Elegancja brodzika konglomeratowego Open Mineral

Konglomerat, zwany czasem lanym lub sztucznym marmurem, to materiał produkowany z żywic poliestrowych i kruszonego marmuru. Cechuje się dużą elastycznością i trwałością. Brodziki konglomeratowe od ostatnich kilku lat zaliczane są do najpopularniejszych produktów tego typu. Na uwagę zasługuje efektowny i designerski wygląd wyposażenia z konglomeratu. Warto wiedzieć, że takie brodziki są dostępne w różnych kolorach i fakturach, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do wielu różnych stylów. To jednak nie wszystko. Brodziki ze sztucznego marmuru są także bardzo praktyczne. Decydując się na ich zakup, możemy liczyć, że posłużą nam przez wiele lat.

Struktura inspirowana natura na brodziki konglomeratowym Sanplast

Zalety

Brodziki z konglomeratu, podobnie jak te wykonane z akrylu, mają wiele zalet. Oto kilka z nich:

 • niewrażliwość na odpryski i zarysowania;
 • brak porowatości na powierzchni (dzięki czemu zapewniają łatwe czyszczenie i nie są  podatne na brud);
 • gładkie, przyjemne w dotyku wykończenie;
 • szeroki wybór kształtów, kolorów, faktur;
 • duża wytrzymałość na uszkodzenia;
 • designerski wygląd;
 • właściwości antypoślizgowe;
 • odporność na promieniowanie UV.

Oprócz powyższych, atutem brodzików z konglomeratu jest także szybkie nagrzewanie.

Wady

Wśród najistotniejszych wad brodzików konglomeratowych trzeba wskazać stosunkowo wysoką cenę (np. w porównaniu do brodzików z akrylu), a także dużą wagę. Spory ciężar tego wyposażenia sprawia trudności podczas transportu oraz komplikuje montaż. Zwykle te dwie czynności wymagają pomocy ze strony doświadczonych fachowców. Kolejną niedogodnością jest także to, że do czyszczenia komponentu zaleca się używać wyłącznie środków pozbawionych ścierających drobinek. Stosowanie takich szorujących preparatów może przyczyniać się do powstawania mikrozarysowań i innych uszkodzeń.

Umiejscowienie odplywu w brodziki konglomeratowym Sanplast

Jak wybrać brodzik idealny?

Zarówno brodzik akrylowy, jak i konglomeratowy będą dobrym rozwiązaniem, o ile zadbamy o wybór produktu wysokiej jakości. Najlepiej dokonywać zakupu u znanych i cenionych na rynku producentów pryszniców, brodzików czy wanien. Oprócz tego należy także odpowiednio dopasować wymiary, kształt czy głębokość brodzika. Aby z kolei przedłużyć żywotność tego wyposażenia, zaleca się zwracać szczególną uwagę na właściwe czyszczenie brodzików akrylowych i konglomeratowych.

Baza wiedzy Data publikacji: 02/01/2023