Baza wiedzy Data publikacji: 25/10/2023

Drewno w łazience - porady i praktyczne wskazówki

Drewno w łazience - porady i praktyczne wskazówki

Drewno w łazience – kiedyś mało popularne, dziś coraz częściej obecne w aranżacji łazienkowych wnętrz. Planując nasze łazienki, inspirujemy się tym co dookoła nas i wybieramy produkty z naturalnych materiałów. Ważna dla nas jest też ich niepowtarzalność oraz bezkompromisowa jakość. Dlatego kamień, czy drewno coraz częściej pojawiają się w naszych domach nie tylko w roli dodatków.

Dlaczego drewno w łazience jest popularne? 

Zastosowanie drewna w łazience pozwala uzyskać bardzo nowoczesną i modną aranżację. W powszechnej świadomości ciągle jednak nie jest ono najlepszym materiałem do wilgotnych pomieszczeń. Niesłusznie! Stosując nowoczesne impregnaty oraz wybierając spośród gatunków drewna o odpowiednich właściwościach, możemy zastosować je na podłodze, ścianach i blatach.

Drewno w łazience stosuje się najczęściej w formie okładziny ściennej i na podłodze. Wykonuje się też z niego nowoczesne blaty łazienkowe. Umywalka nablatowa w formie eleganckiej misy, na prostym minimalistycznym blacie to przykład modnego designu z wykorzystaniem naturalnych surowców. Takie wyposażenie może być równie trwałe i niezawodne jak standardowe. Należy jedynie pamiętać o wyborze odpowiedniego gatunku drewna o pożądanych cechach, a także o jego właściwym zabezpieczeniu i konserwacji.

  Drewno dobrze komponuje się z innymi materiałami

Drewno świetnie komponuje się z innymi materiałami, stosowanymi w łazience – szczególnie dobrze wygląda z metalami, ceramiką czy szkłem. Dlatego właśnie, tak często wykorzystywane jest jako tło dla strefy prysznicowej. Co więcej, drewno jest naturalnym surowcem, który może być odnawiany i przetwarzany ekologicznie. Może być to istotne dla osób dbających o środowisko. Drewno w łazience przynosi uczucie spokoju i bliskości natury, co jest niezwykle cenione w dzisiejszych czasach.

Zalety drewna w łazience 

Utrzymanie łazienki w naturalnym, ciepłym klimacie możliwe jest dzięki zastosowaniu drewnianych elementów. Łazienki z drewnianymi akcentami stały się nie tylko modne, ale także funkcjonalne i przyjemne dla oka. Oto kilka powodów, dla których warto zastanowić się nad dodaniem drewnianych elementów do swojej łazienki.

 • Łazienka w drewnie to ciepło i powiązanie z naturą – drewno dodaje ciepła i czyni wnętrze bardziej przytulnym, a co więcej nadaje przestrzeni łazienkowej naturalnego charakteru. Dzięki takim zabiegom staje się ona przyjazna i przyjemna dla użytkowników. Kolorystyka drewna kreuje atmosferę relaksu, a to jest to czego nam potrzeba po długim dniu.
 • Łazienka z drewnianą podłogą to połączenie elegancji i trwałości – jeśli dobrze zabezpieczymy drewno lakierem lub olejem jest ono bardzo odporne na wilgoć. Staje się wtedy doskonałym materiałem na stworzenie podłogi w przestrzeni kąpielowej. Wykorzystanie drewna jako podłoża do łazienki czyni ją niezwykle elegancką a jednocześnie trwałą. Deski w łazience sprawią, że całość aranżacji zachwyci już od samych drzwi.
 • Elementy drewniane optycznie powiększą przestrzeń – mała łazienka z drewnem wyda się optycznie większa, jeśli zastosujemy jaśniejsze odcienie drewna, które odbijając światło, sprawią, że będzie ona wizualnie bardziej przestronna. Drewno łazienkowe może być zastosowane nie tylko na podłodze, ale i na ścianach a także w drobnych akcentach – akcesoriach, blatach czy szafkach.
 • Drewniane meble to stylowe akcenty wyposażenia – drewno nadaje się idealnie na wykonanie półek, blatów czy innych meblowych elementów przechowywania. Naturalna struktura i tekstura drewna nadają łazience wyjątkowego charakteru, tworzą stylową i nowoczesną aranżację. 

Drewno w łazience to praktyczne i estetyczne rozwiązanie

Drewno w łazience to nie tylko moda, ale także praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Łączy w sobie ciepło, elegancję i trwałość, tworząc wyjątkową przestrzeń do relaksu i pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy masz dużą łazienkę czy małą przestrzeń, drewniane elementy dodadzą uroku i harmonii twojej łazience.

Wady drewna w łazience 

Drewno ma wiele zalet, jednak nie możemy zapomnieć o kilku aspektach, które warto wziąć pod uwagę planując wdrożenie tego materiału do swojej łazienki. Oto kilka z nich:

 • Wilgoć jest jednym z głównych wrogów drewna w łazience - Drewno może łatwo absorbować wilgoć, co prowadzi do jego pęcznienia i odkształceń. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie drewna przed wilgocią warstwą ochronną. Ponadto, regularne suszenie drewna po kąpieli może pomóc w utrzymaniu jego stanu.
 • Podatność na uszkodzenia - drewno w łazience jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania i odpryski. Szczególnie na podłodze drewnianej łazienki mogą być widoczne ślady użytkowania. Warto przemyśleć zastosowanie dywaników czy maty antypoślizgowej, aby zminimalizować ryzyko zarysowań.
 • Odpowiednie pielęgnacja drewna w łazience – wymaga ono regularnej konserwacji, specjalistycznymi impregnatami czy olejami. Wtedy zachowa się jego wyjątkową jakość i trwałość użytkowania.
 • Uwaga na środki chemiczne – drewno może być wrażliwe na działanie niektórych środków chemicznych, będących składnikami specyfików do czyszczenia łazienki. Mogą one odbarwić drewno, wpłynąć na jego zmatowienie lub uszkodzić strukturę. Warto pamiętać aby stosować delikatne, najlepiej naturalne środki czyszczące, dedykowane drewnianym powierzchniom.

Drewno może dodać naturalnego uroku łazience ale istnieją pewne wyzwania związane z jego stosowaniem. Odpowiednia ochrona i pielęgnacja są kluczowe dla zachowania trwałości i estetyki drewna w wilgotnym środowisku łazienki.

Jakie gatunki drewna nadają się do łazienki? 

Drewno stosowane w łazience powinno cechować się przede wszystkim jak najwyższym współczynnikiem skurczu. Wartość ta wyrażana jest procentowo i informuje, jaka jest odporność drewna na wypaczanie – odkształcanie i wyginanie. Miejsca występowania wody, jak  brodziki łazienkowe, wanny i umywalki, wilgoć w powietrzu oraz częste zmiany temperatury w pomieszczeniu mogą doprowadzić do odkształcenia drewna o niewystarczającym skurczu, a także o zbyt małej twardości. Jest ona istotna przede wszystkim w odniesieniu do drewna na posadzce i na blacie (głównie jeśli będzie obciążony lub intensywnie użytkowany, np. znajdować się na nim będzie umywalka nablatowa).

  Drewno w małej łazience z kabiną półokrągłą KP4/TX5b

Informacji na temat twardości i współczynnika skurczu drewna możemy zasięgnąć u producenta lub sprzedawcy. Do łazienki należy wybierać tylko określone gatunki o dobrych parametrach. Wśród polskich drzew wymienić tu można klon, dąb, buk czy modrzew. Jeszcze lepsze i twardsze od krajowych, są natomiast gatunki egzotyczne, jak przede wszystkim iroko, merbau, doussie oraz padouk.

Pielęgnacja i zabezpieczenie drewna w łazience

Drewno do łazienki - propozycja koloru

Jeśli chcemy, by drewno w łazience na długo zachowało swoje właściwości i piękny wygląd, powinniśmy pamiętać o jego zabezpieczeniu impregnatem technicznym, a także o zastosowaniu  środka ochronno-dekoracyjnego. Zwykle już jedna warstwa impregnatu pozwala osiągnąć pożądany efekt i dobrze zabezpiecza powierzchnię drewna. Dobierając preparat dekoracyjny, musimy pamiętać o efekcie kolorystycznym i stopniu połysku, jaki chcemy osiągnąć.

Olejowanie drewna w łazience  - Dla zabezpieczenia powierzchni drewnianych, warto zastosować olej, który wnika w strukturę drewna i zabezpiecza je przed wilgocią, utrwalając jego naturalny wygląd. Podłogę w łazience powinno się olejować na gorąco i zwykle wykonanie takiego zabezpieczenia zleca się specjaliście zajmującemu się odnawianiem i konserwacją parkietów. Olejowanie blatów łazienkowych i okładzin ściennych możemy wykonać samodzielnie, dokładnie wcierając olej za pomocą pędzla lub szmatki i pozostawiając nałożoną warstwę na około pół godziny. Po upływie tego czasu olej, który się nie wchłonie, należy zetrzeć.

Dobrze zabezpieczone drewno na długo zachowa swój estetyczny wygląd i będzie cieszyć oczy domowników piękną naturalną strukturą. Łazienka z jego dodatkiem nabierze przytulności i ciepła. Jeśli zatem zastanawiasz się nad zastosowaniem w łazience właśnie tego surowca, możesz bez obaw przystąpić do dokonywania wyboru płytek podłogowych, okładziny czy blatu.

Drewno w łazienkach – przykładowe aranżacje i inspiracje

Jako specjaliści w dziedzinie kąpieli, przygotowaliśmy kilka inspiracji, prezentujących sposoby na wykorzystanie drewna w łazience.

Blisko natury

Blisko natury - łazienka z kabiną D2/ALTIIa i wanną Free Line

Zaglądając do tego salonu kąpielowego nie sposób nie odnieść wrażenia, że jego właścicielem jest osoba zakochana w przyrodzie. Drewno na podłodze i w kabinie prysznicowej, za oknem widok na las, a główną dekoracją wnętrza jest makrofotografia rosy na puchu z dmuchawca, widoczna na jednej ze ścian. Grafika ta stanowi wspaniałe tło dla wolnostojącej, owalnej wanny z serii Free Line. W występującej w  łazience wnęce stworzono kabinę prysznicową z drzwiami przesuwnymi z serii Altus II. Podnoszą one komfort jej użytkowania. Na zewnętrznej ścianie kabiny prysznicowej zamontowana została wisząca szafka, a na niej dwie umywalki z serii Free Mineral – to bardzo funkcjonalny pomysł, zwłaszcza w tak dużym pomieszczeniu.

Produkty w aranżacji:

 • Drzwi przesuwne serii Altus II D2/ALTIIa
 • Brodzik prostokątny z odlewu mineralnego serii Space Mineral B-M/SPACE
 • Wanna owalna serii Free Line WOW/FREE+STW
 • umywalka nablatowa Free Mineral Unbo-M/Free

Drewno na ścianie -  indywidualny styl wnętrza

Indywidualny styl wnętrza podkreśla drewniany panel ścienny oraz wanna Natur Mineral

Łazienka z dodatkiem drewna na ścianach nabiera charakteru i indywidualności. Drewniane panele lub deski na ścianach nadają łazience wyjątkowy wygląd, pozwalając tworzyć własny, personalizowany styl. Dostępne są różne gatunki drewna do łazienki. Można wybierać spośród różnych wariantów i ich kolorystyki, aby dopasować je do reszty wystroju.

Tę łazienkę zaczarował jeden element – niezwykle dekoracyjny panel z drewnianych listewek umieszczony na głównej ścianie. To oryginalne rozwiązanie od razu przykuwa wzrok, również do stojącej na tle panelu owalnej wanny z odlewu mineralnego serii Natur Mineral. Proste linie, które tworzą panel wspaniale podkreślają jej piękny, subtelny kształt. Po lewej stronie ściany z panelem znalazła się kabina prysznicowa typu Walk-In z serii TX5. Duże, gładkie, białe kafle na jej ścianach dodatkowo podkreślają fakturę panelu. W lustrze odbijają się fragmenty drewnianego panelu, multiplikując go i dając, tym samym, niezwykle ciekawy efekt.

Produkty w aranżacji:

 • Kabina prysznicowe serii Altus PIII/ALTIIa
 • Brodzik prostokątny z odlewu mineralnego serii Space Mineral S B-M/SPACE S
 • Wanna owalna serii Natur Mineral WOW-M/NATUR
 • umywalka nablatowa Free Mineral Unbo-M/Free

Drewno jako element przewodni w łazience

Drewniana zabudowa wanny jako element dekoracyjny w łazience

Tu nie tylko podłoga i ściana wykonane są z drewnianych desek. Ciekawym elementem jest wykorzystanie drewna jako materiału do zabudowy wanny, która nie tylko doskonale pasuje do całej aranżacji ale i sprawia, że wanna staje się harmonijnym elementem całości przestrzeni.  Dzięki takiemu zabiegowi łazienka staje się wizualnie spójna i ciepła kolorystycznie.

Produkty w łazience:

 • Kabina prysznicowe serii Altus PI/ALTIIa
 • Brodzik prostokątny z odlewu mineralnego serii Space Mineral  B-M/SPACE
 • Wanna prostokątna serii Free Line WP/FREE 

Drewno w tle – nietypowe połączenie materiałów

Umywalka nablatowa Free Mineral świetnie prezentuje się jako element drewnianej szafki

Nowoczesna, lekka i nietypowa łazienka utrzymana w czerni, bieli z akcentami fioletu to propozycja dla tych, którzy uwielbiają luksusowe wnętrza. Połyskujące kafelki i elementy znajdujące się w łazience w połączeniu z matową drewnianą podłogą dają ciekawy, oryginalny efekt, dzięki któremu całość prezentuje się spójnie. Wprowadzenie drewnianych elementów – czy to przy umywalce, czy to przy wannie dodaje pomieszczeniu ciepła. Nie można także zapomnieć o dodatkach, które sprawiają, że łazienka jest przytulna.

Produkty w łazience:

 • kabina prysznicowa serii TENSA typ: KND2P/TENSA
 • brodzik prostokątny z odlewu mineralnego serii SPACE MINERAL typ: B-M/SPACE
 • wanna trapezowa serii FREE LINE typ: WTL/FREE
 • umywalka nablatowa serii FREE MINERAL typ: Unbo-M/FREE

Drewno i beton w roli głównej

Space Wall na tle drewnianych płytek

W łazience tej dominują szarości – na podłodze, jak i na większości ścian wykorzystane zostały takie same, imitujące beton, bardzo duże, kwadratowe kafle. Optycznie powiększa to, i tak przestronne, wnętrze. Szarość została przełamana drewnianymi deskami, które ułożone zostały m.in. na ścianie pod prysznicem. Drewno ociepla surowy beton i sprawia, że łazienka staje się przytulna. Kolejnym elementem optycznie powiększającym wnętrze jest ogromne lustro, umieszczone nad dużą, białą szafką wiszącą, na której zamontowano owalna umywalką. Wnętrze dopełnia wolnostojąca, owalna, wanna z serii Free Line.

Produkty w łazience:

 • kabina prysznicowa serii SPACE WALL XL typ: P/SPACE WALL XL
 • brodzik prostokątny z odlewu mineralnego serii STRUCTURE MINERAL typ: B-M/STRUCTURE
 • wanna owalna serii FREE LINE typ: WOW-kpl/FREE
 • umywalka nablatowa serii FREE MINERAL typ: Unbo-M/FREE 

Różne wzory, jedna łazienka w drewnie

Drewniana podłoga w niedużej łazience

Drewno w połączeniu z ciekawym deseniem ściennym nawet w małej łazience może się to udać! Klimatyczna i ponadczasowa łazienka to idealne miejsce odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Styl, w którym wykonana została łazienka sprawdzi się w mieszkaniach przytulnych i ciepłych. Jest to idealna aranżacja dla wszystkich miłośników nowoczesności i minimalizmu, ale w przytulnym wydaniu.

Produkty w łazience:

 • kabina typu Walk-In utworzona z dwóch kabin Walk-In serii TX5 typ: 2xP/TX5 i odpowiedniego wspornika
 • brodzik prostokątny z odlewu mineralnego serii SPACE MINERAL typ: B-M/SPACE
 • umywalka serii FREE MINERAL typ: Unbo-M/FREE

Mała łazienka z drewnem? Jesteśmy na tak!

Mała łazienka z drewnianymi elementami, wanną i kabiną Free Line

Nowoczesna łazienka przykuje wzrok każdego miłośnika estetyki. Minimalizm wnętrza, tworzy idealny balans z zabieganym światem. Wycisza i uspokaja, a przy tym relaks gwarantowany! Oto przykład niewielkiej, nowoczesnej, doskonale zaprojektowanej łazienki. Drewniane elementy zabudowy, podłoga czy ściana idealnie komponują się z ciemnym, chłodnym odcieniem pozostałych ścian i dodatków znajdujących się w łazience. Zastosowany tu minimalizm kolorystyczny jest przyjemny dla oka. Należy zwrócić uwagę na funkcjonalność tego miejsca. Pomimo małego metrażu, przestrzeń jest całkowicie wykorzystana. Wszystkie elementy doskonale się tu uzupełniają. Dyskretna wnęka pod prysznicem może być półką na kosmetyki. Natomiast półki rozmieszczone w różnych miejscach gwarantują dodatkowe miejsce na niezbędne w łazience rzeczy. Kto z nas nie chciałby uciec od problemów codzienności do swojej wymarzonej łazienki, w której choć przez chwilę mógłby spokojnie się zrelaksować i pomyśleć nad otaczającą go rzeczywistością?

Produkty w łazience:

 • kabina prysznicowa nawannowa serii FREE LINE II typ: PW1/FREEII
 • wanna prostokątna serii FREE LINE typ: WP/FREE
 • umywalka nablatowa z odlewu mineralnego serii FREE MINERAL  typ: Unbo-M/FREE

 

Drewno w łazience to zawsze dobry pomysł

Decydując się na drewno w łazience, warto skupić się na jego pięknym wyglądzie, funkcjonalności, praktyczności, szerokiej palecie zastosowania, ale i zdawać sobie sprawę z potencjalnych wyzwań, jakie mogą się pojawić. Wybierając drewniane elementy do łazienki, świadome podejście i odpowiednia pielęgnacja, jak i konserwacja drewna są kluczowe dla zachowania jego trwałości i estetyki w wilgotnym środowisku łazienki. Pamiętajmy, że dbając o drewno z należytą uwagą, można cieszyć się jego naturalnym pięknem przez wiele lat.

Przedstawiliśmy kilka porad co zrobić aby łazienka z dodatkiem drewna spełniała nasze oczekiwania. Drewno nie jest łatwym materiałem, bowiem wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak jego naturalny wygląd, urok jaki wprowadza do wnętrza, jak i jego wyjątkowość i szeroka paleta barw, sprawiają, że warto poświęcić czas na jego wdrożenie do łazienki – dzięki temu – stanie się ona prawdziwą oazą Czystej Przyjemności.

Baza wiedzy Data publikacji: 25/10/2023