Baza wiedzy Data publikacji: 12/02/2023

Kabina prysznicowa – z brodzikiem czy bez?

Kabina prysznicowa – z brodzikiem czy bez?

Prysznic z brodzikiem czy bez? Jedną z najważniejszych kwestii podczas planowania łazienki jest wybór rodzaju wyposażenia kąpielowego. Jeśli już podjęliśmy decyzję o prysznicu, pozostaje jeszcze zastanowić się, czy wolimy standardową kabinę z brodzikiem, czy może nowoczesną kabinę typu Walk-In, która daje więcej możliwości aranżacyjnych. Każde z tych rozwiązań posiada zarówno zalety, jak i wady. Które z nich będzie korzystniejsze w przypadku twojej łazienki?

Kabina prysznicowa z brodzikiem

Kabina prysznicowa z brodzikiem Sanplast

Korzystanie z prysznica pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także pieniądze! Mozolnie napełnianie się wanny pochłania rano kolejne minuty, a i my kąpiąc się w niej zużywamy o wiele więcej wody, niż podczas nawet najbardziej porządnego prysznica. Nawet dwu lub trzykrotnie!

Klasycznym rozwiązaniem, które napotykamy w największej liczbie domów, jest kabina z brodzikiem. Dlaczego decyduje się na nią tak wiele osób? Nie tylko zajmuje ona mniej miejsca, niż prysznic bez brodzika, ale także pasuje do wielu rodzajów instalacji. Zmieści się wszędzie, stanowiąc wygodną alternatywę do wanny.

Zalety kabiny prysznicowej z brodzikiem

Kiedy wybór kabiny z brodzikiem to dobre rozwiązanie? Nie bez kozery ma ona wielu zwolenników i znajdziemy ją w ogromnej ilości polskich domów. Oto, o czym należy pamiętać:

  • Oszczędność miejsca

Kabina półokrągła Sanplast

Kabiny prysznicowe z brodzikiem, w szczególności te narożne, świetnie sprawdzą się w mniejszych łazienkach, w których każda przestrzeń się liczy – wiedzą to wszyscy posiadacze niewielkich metraży! Brodziki półokrągłe i wygodne, przesuwne drzwi świetnie wkomponują się w przestrzeń, czyniąc praktyczną każdą łazienkę.

  • Łatwość montażu

Dlaczego jeszcze warto postawić na kabinę z brodzikiem? Kabiny sprzedawane w komplecie z brodzikiem dają pewność, że wszystkie elementy będą do siebie idealnie pasować, a montaż kabiny z brodzikiem w łazience nie okaże się zbyt pracochłonny. Dodatkowo wykorzystanie klasycznego brodzika sprawia, że instalacja zazwyczaj nie wymaga przemodelowania.

  • Wielofunkcyjność

Tego rodzaju kabiny mają zdecydowaną przewagę nad tymi, które charakteryzuje brak brodzika. Można, szczególnie te wyposażone w głębokie brodziki, potraktować jak niewielkie wanny, które spodobają się szczególnie rodzicom małych dzieci. Dorośli spokojnie wezmą w nich prysznic, a później zadbają o higienę swoich pociech – kolejność jest dowolna!

Szeroka oferta kabin z brodzikiem

Kabina prysznicowa z brodzikiem

Kabiny z brodzikiem można nabyć w dwojaki sposób. Dostępne są wersje oferowane z brodzikiem w zestawie, ale wtedy ich wymiarówka jest ograniczona. Zaletą takiego rozwiązania jest idealne dopasowanie do siebie wszystkich elementów i dostarczenie ich w jednym zestawie. Jednak kiedy Twoja łazienka wymaga zastosowania mniej popularnego wymiaru brodzika i dopasowania do niej kabiny, wtedy warto sprawdzić dostępność wymiaru brodzika i sprawdzić jakie rozwiązanie kabinowe jest do niego dedykowane. Taka wersja zapewnia nam wybór spośród dużo szerszego zakresu wymiarowego. Nawet jeśli marzy Ci się duży, być może nawet dwuosobowy prysznic, będzie Ci łatwiej znaleźć odpowiadający mu brodzik, dobierając kabinę i brodzik jako dwie odrębne pozycje produktowe.

Kabina prysznicowa bez brodzika

Kabina Walk-In Space Wall bez brodzika

Czasy, gdy w większości polskich łazienek znajdowała się prostokątna wanna, dawno minęły. Obecnie coraz częściej wybieramy kabiny prysznicowe, w tym również nowoczesne, minimalistyczne kabiny bez brodzika.

Być może zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie jest korzystne. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, wszystko zależy od wymiarów i kształtów łazienki, a także możliwości montażowych. Przy organizacji prysznica bezbrodzikowego konieczne jest wykonanie nowej wylewki w miejscu spływu, a także montaż odpowiedniej wielkości szyby. Sam wygląd oraz lokacja kabiny zależy od potrzeb i gustu domowników oraz możliwości aranżacyjnych, co niejednokrotnie odbija się na wielkości zabezpieczenia finansowego.

Zalety kabiny prysznicowej bez brodzika

Dlaczego warto postawić na kabiny bez brodzika? Coraz częściej spotkać je można w nowoczesnych, modnych aranżacjach. Prezentują się pięknie, ale czy na tym kończą się ich zalety?

  • Optyczne powiększenie przestrzeni

Chociaż to kabiny z brodzikiem lepiej przystosowują się do niewielkiego metrażu, to te pozbawione tego elementu sprawiają, że łazienka wydaje się bardziej przestronna. Osłonięte jedynie szkłem stanowią integralną część pomieszczenia, dobrze sprawdzając się zarówno w tych największych, jak i nieco mniejszych łazienkach.

  • Walory estetyczne

Wybór kabiny prysznicowej powinien być podyktowany także naszym poczuciem estetyki! Kabiny bez brodzika sprawiają, że dekoracje czy wystrój aranżacji przechodzi na pierwszy plan, nieprzyćmiony przez ciężkie konstrukcje prysznica. Dzięki temu nie rzuca się on w oczy i może zostać uzupełniony o dowolne elementy dekoracyjne – takie, jakie najbardziej nam się podobają. Może wykorzystasz drewniany podest lub płytki imitujące drewniane panele?

  • Elastyczność

Kabiny bez brodzika w łazience wybierane są także przez tych, którzy chcą jak najbardziej dopasować je do swoich potrzeb! Wymiary prysznica bez brodzika mogą być dowolne! Tym, którzy potrzebują dużej przestrzeni, z pewnością spodoba się kabina bez brodzika typu Walk-In, którą wystarczy odgrodzić od reszty łazienki jedną ścianą z hartowanego szkła. Prezentuje się zjawiskowo, nadaje pomieszczeniu nuty modnego minimalizmu i elegancji. Do takiej kabiny łatwiej dostać się także osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

Wady kabiny prysznicowej bez brodzika

Warto pamiętać, że brak brodzika oznacza konieczność poprawnego wykonania nieco bardziej skomplikowanej instalacji sanitarnej, która wyposażona będzie w odpływ liniowy oraz odpowiedni spadek, dzięki któremu nie zalejmy swojej pięknej łazienki. Co więcej, przy tego typu rozwiązaniu, niezbędne jest wkucie się w posadzkę dla zapewnienia miejsca do montażu syfonu z odpływem liniowym. Warto sprawdzić czy takie działanie jest możliwe zarówno ze strony technicznej jak i formalnej – jeśli wkujemy się w posadzkę bez zgody zarządcy budynku, może to skutkować problemem przy wypłacie odszkodowania w przypadku ewentualnego zalania. Takie aspekty, również warto wziąć pod uwagę – rozważając montaż kabiny bez brodzika.

Minusem kabiny bez brodzika jest więc zdecydowanie większy koszt, należy więc podczas wyboru wziąć pod uwagę wszelkie wady i zalety obydwu rozwiązań! Ciągle się zastanawiasz?

Prysznic z brodzikiem czy bez – o czym jeszcze warto pamiętać? Nasze podsumowanie

Łatwość montażu i koszty

Kabina Walk-In montowana bezbrodzikowo, ma mniej elementów i wydaje się prostszym rozwiązaniem. Jednak jeśli decydujemy się na rozwiązanie bez brodzika, ważną kwestią jest fachowa instalacja odpływu wody. Aby woda mogła prawidłowo spływać, podłoga pod prysznicem powinna być odpowiednio wyprofilowana, tak by powstało lekkie nachylenie, zapewniające spływ wody w kierunku przygotowanego odpływu. Należy zatem najpierw wybrać optymalny sposób montażu odpływu.

Komfort korzystania

W większości przypadków korzystanie z tradycyjnej kabiny z brodzikiem kwadratowym lub innym jest wystarczająco komfortowe i bezpieczne dla wszystkich domowników. Jeśli jednak w twojej rodzinie znajdują się osoby starsze, niepełnosprawne lub małe dzieci, być może pokonanie progu brodzika będzie dla nich utrudnione, szczególnie jeśli chodzi o brodzik głęboki. W przypadku kabiny Walk-In bez brodzika nie ma tego problemu. Łatwo skorzystają z niej nawet osoby na wózku inwalidzkim, a we wnętrzu można zamontować specjalne krzesełko kąpielowe, uchwyty czy poręcze. Innym rozwiązaniem może być montaż brodzika na równo z posadzką – wtedy stworzymy widoczną strefę prysznicową, a brak rantu brodzika, ułatwi wejście i wyjście spod prysznica, każdemu Użytkownikowi.

Funkcjonalność

Brodzik głęboki ma jednak również swoje zalety. Przede wszystkim daje on możliwość uzyskania w łazience wody stojącej, podobnie jak wanna. Może to okazać się przydatne, jeśli chcemy kąpać pod prysznicem małe dzieci lub zwierzęta, myć kwiaty bądź przedmioty użytku domowego – albo prać ręcznie. Oczywiście nie każdy będzie korzystać z tej funkcjonalności brodzika, zatem wszystko zależy od naszych osobistych preferencji.

Utrzymanie prysznica w czystości

Zwykła kabina z brodzikiem jest trudniejsza do utrzymania w czystości niż kabina typu Walk-In montowana na podłodze, ponieważ ma większą ilość elementów montażowych. Trudniej dostać się do wszystkich zakamarków i rogów, przez co trzeba poświecić więcej czasu na dokładne jej doczyszczenie. Zachowanie w czystości kabiny Walk-In bez brodzika ogranicza się do mycia podłogi, szklanej ścianki oraz oczywiście samego zestawu natryskowego, panelu, baterii itp.

Wybierając system kabinowy, należy także uwzględnić fakt, że montaż kabiny typu Walk-In bez brodzika, nie zawsze jest możliwy. Czasem nie pozwalają na niego warunki mieszkaniowe. Po dokonaniu wstępnego rozeznania tematu kosztów związanych z zastosowaniem obu systemów oraz możliwości montażowych w danej łazience pozostaje już tylko zastanowić się, jaki prysznic będzie bardziej odpowiadał naszym gustom oraz który będzie bardziej komfortowy dla wszystkich domowników.

Baza wiedzy Data publikacji: 12/02/2023

Produkty powiązane