Lamele w łazience

Inspiracje Data publikacji: 01/07/2022

Lamele w łazience

Lamele w łazience

Śledząc trendy wnętrzarskie ostatnich sezonów, nie sposób nie zauważyć tendencji do wprowadzania drewna nawet do przestrzeni, z którymi bardziej kojarzą się płytki czy kafle. Dobrze zaimpregnowane, zabezpieczone przed wilgocią drewno sprawdzi się świetnie w każdej łazience, dodając jej wyrafinowanego stylu, równocześnie odnosząc się do natury. I mowa tutaj nie tylko o blatach, czy meblach, ale także elementach dekoracji. Drewniane lamele w łazience można zamontować na kilka sposobów - na ścianach, suficie lub jako przepierzenie, czy lekką ściankę działową.

Czym właściwie są lamele?

Lamele we wnętrzu

Po czasach boazerii, tapet i paneli na ścianach, w aranżacjach nowoczesnych wnętrz triumfy święcą efektowne wizualnie dekoracje 3D - bloki i lamele. O ile te pierwsze sprawdzają się głównie w przestronnych salonach, o tyle lamele zachwycają również swą wszechstronnością. Można zamontować je w absolutnie każdym pomieszczeniu - również w łazience. Czym wobec tego są lamele?

Lamele stanowią uniwersalny element dekoracji wnętrz, składający się z dwóch głównych elementów: listwy montażowej oraz profili. Najczęściej można spotkać lamele drewniane, choć zdarzają się też drewnopodobne lub aluminiowe. Lamele pozwalają powiększyć optycznie przestrzeń i dodać jej głębi.

Główne zalety lameli (nie tylko w łazience)

Sumując wszystkie zalety lameli, można by stwierdzić, że obecnie to jedno z najlepszych rozwiązań wnętrzarskich. Oto, co przemawia za taką tezą: 

  • lamele są wyjątkowo efektowne wizualnie;
  • cena - lamele to niedrogi sposób na totalną odmianę pomieszczenia;
  • łatwość i sposób montażu - listwy montażowe mogą być przytwierdzane do ścian lub sufitów przy pomocy wkrętów lub kleju montażowego - druga opcja wyklucza wiercenie w ścianach i jest wyjątkowo łatwa do samodzielnej instalacji;
  • uniwersalność - lamele sprawdzą się zarówno w nowoczesnym salonie, eleganckim gabinecie, jak i łazience - utrzymanej w niemal każdym możliwym stylu.
Lamele we wnętrzu

Wartą wyróżnienia zaletą lameli jest ich szerokiezastosowanie. Można pokrywać nimi całą powierzchnię ścian i sufitów lub zdecydować się na jedynie fragmentaryczną dekorację. Można też zbudować lekką konstrukcję pełniącą funkcję ścianki działowej, oddzielającej kuchnię od jadalni, strefę relaksu od reszty mieszkania, czy część kąpielową od pozostałej przestrzeni łazienki.

Nowoczesne rozwiązanie do każdej łazienki - efektowne lamele

lamele w łazience

W przestrzeni łazienek lamele mogą stanowić ozdobę i praktyczny parawan w jednym. Mogą też pełnić funkcje czysto dekoracyjne, podnosząc znacząco walory estetyczne wnętrza. Posiadacze niewielkiej (lub nawet wyjątkowo małej łazienki) często już na starcie żegnają się z opcją tak efektownej, ale przecież wielowymiarowej, czyli odbierającej przestrzeń dekoracji - zupełnie niesłusznie. Lamele występują w wielu grubościach, a zestawione z jasną kolorystyką wnętrza, wizualnie je powiększą.

W większych łazienkach można wykorzystać lamele na więcej sposobów, choćby jako wspomniane już przepierzenie (np. przy wannie wolnostojącej). Co niezwykle istotne, ten element dekoracji w zależności od rodzaju i sposobu wykończenia, wpisze się w każdą aranżację - od klasycznej, dodając jej wdzięku i ciepła, po loftową - wprowadzając do niej powiew ekstrawaganckiej elegancji. 

Przy wyborze lameli do łazienki należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie drewna przed wilgocią, co przełoży się na wytrzymałość dekoracji, cieszącej oko nawet przez wiele lat.

Inspiracje Data publikacji: 01/07/2022