Baza wiedzy Data publikacji: 14/12/2023

Jak urządzić łazienkę dla seniora i osób niepełnosprawnych?

Jak urządzić łazienkę dla seniora i osób niepełnosprawnych?

Łazienka przystosowana do osób starszych, to nie pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy, gdy planujemy wyposażyć swoje kąpielowe wnętrze. Ale warto pomyśleć jak powinna wyglądać łazienka dla osób niepełnosprawnych i starszych, bowiem już na etapie projektu, istotne są pewne kwestie, które powinny zostać wzięte pod uwagę. Remont łazienki to spory wydatek, więc aranżując jej wnętrze, z wyprzedzeniem zainstalujmy rozwiązania, które będą bardzo przydatne za kilka a może kilkanaście lat. Dzięki temu nasza łazienka będzie praktyczna i funkcjonalna przez dłuższy okres czasu.

Łazienka bez barier dla osób starszych i niepełnosprawnych 

Space Wall rozwiązaniem dla seniora

Dopóki jesteśmy młodzi zależy nam, by nasze łazienki były przede wszystkim nowoczesne, innowacyjne i oryginalne. Im więcej nowych, ułatwiających życie technologii tym lepiej. Natomiast w życiu każdego człowieka przychodzi moment, gdy z pełnego siły i wigoru człowieka staje się osobą, dla której pewne czynności natury codziennej stanowią duży problem i wyzwanie. Nie możemy o tym zapominać. Dlatego warto pomyśleć o tym, by urządzając wnętrza naszego domu dostosowywać  m.in. sprzęty do naszego wieku i preferencji. 

Przy aranżowaniu łazienki dla osoby starszej najważniejsze jest bezpieczeństwo i praktyczność. Korzystanie z niej przez seniorów musi być łatwe i bezkolizyjne, gdyż jak wiadomo - łazienka jest takim pomieszczeniem, w którym nie trudno o wypadek. Dlatego wszystko musi być odpowiednio dostosowane do preferencji osób starszych, tak by mogli korzystać z łazienki w pełni samodzielnie i bez zamartwiania się o swoje bezpieczeństwo. 

Uszkodzenie ciała po wypadku, choroba czy po prostu podeszły wiek mogą być przyczyną problemów z poruszaniem się. W takich sytuacjach bardzo ważne jest, aby zadbać o komfort, bezpieczeństwo i wygodę użytkowników łazienki. Mamy ogromne szczęście, że żyjemy w czasach, w których nasze potrzeby zostają zaspokajane w różnych sferach życia bez większego wysiłku. Nie musimy zastanawiać się i wyszukiwać rozwiązań, gdyż mamy je w większości podane na tacy. Takie udogodnienia oferują nam również producenci wyposażenia i armatury łazienkowej, którzy posiadają w ofercie produkty niezbędne do zaspokojenia potrzeb każdego. Dzięki temu z łatwością urządzi łazienkę, nawet najbardziej wymagający.

Kto z nas nie lubi długich, gorących kąpieli w wannie po długim i ciężkim dniu?! Jednak w przypadku osób starszych i schorowanych może być przeszkodą niemożliwą do pokonania. Dlatego wannę dużo lepiej zastąpić praktyczną kabiną prysznicową z płaskim, bezprogowym brodzikiem. Niskie krawędzie umożliwią swobodne wejście pod prysznic, a także wjazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. Komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego taboretu czy siedziska, który z pewnością ułatwi kąpiel.

Urządzenie łazienki dla seniora i osób niepełnosprawnych – od czego zacząć? 

Aranżacja łazienki dla osób niepełnosprawnych wymaga zachowania określonych standardów dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody jej użytkowania. Należy zastosować ceramikę o ustalonych wysokościach, specjalne poręcze oraz drabinki. Pomieszczenie powinno być odpowiednio duże i pozbawione progów, schodków czy wzniesień, które mogłyby utrudniać poruszanie się na wózku inwalidzkim. Jak zaprojektować i urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej krok po kroku?

Różne osoby, różne potrzeby. Jest to szczególnie widoczne w łazience, która stała się pomieszczeniem o wielu funkcjach. Oprócz tego, że jest to miejsce do mycia, coraz częściej staje się również oazą odpoczynku i relaksu. Jej zaprojektowanie i urządzanie może być dużym wyzwaniem, szczególnie wtedy, gdy musimy sprostać oczekiwaniom wszystkich domowników, w tym dostosować ją do potrzeb osób starszych.

Dzięki produktom SANPLAST, aranżacja łazienki, która będzie nie tylko nowoczesna i stylowa, ale także dostosowana do potrzeb osób starszych, jest prosta. Jeżeli mamy rodziców lub dziadków w podeszłym wieku, którym chcemy zapewnić komfortowe i samodzielne funkcjonowanie, warto przy okazji urządzania lub remontu łazienki postawić na rozwiązania, które posłużą im przez wiele lat.

Idealna łazienka - to taka, która jest dostosowana do potrzeb

Jednym z dylematów przed którymi stoimy podczas aranżacji łazienki to taki, czy ma się w niej znajdować wanna czy kabina prysznicowa. Z pewnością dla wielu osób starszych, czy posiadających ograniczenia ruchowe wygodniejszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa. Stawiając na to rozwiązanie warto rozważyć kabiny typu Walk-In lub konstrukcje, w których nie zastosowano profilu dolnego. Tego typu rozwiązania sprawiają, że wejście do strefy prysznicowej jest łatwiejsze a kąpiel staje się czystą przyjemnością. W przypadku dzieci, czy osób z niepełnosprawnością ruchową warto rozważyć wstawienie specjalnego krzesła lub siedziska, które poprawią komfort kąpieli.Do tego dodając ultrapłaski brodzik- 1,5 centymetrowy, i montując go na równo z posadzką, uzyskamy efekt bezbarierowego przejścia. 

Kabina Free Zone to projekt bez dolnego progu - łatwe wejście do kabiny

Aranżując łazienkę przystosowanej do potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się, starszych czy też dzieci pamiętajmy o tym, aby każdy z nich mógł się w niej bez trudu poruszać. Dlatego też warto zlikwidować w tym pomieszczeniu progi, stopnie czy istniejące przeszkody. Na podłodze najlepiej zastosować antypoślizgowe materiały, takie jak gres lub drewno. Bezpieczeństwo i komfort użytkowania zwiększają także uchwyty i poręcze, dzięki którym korzystanie z toalety czy wchodzenie do wanny będzie znacznie ułatwione.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być wyposażona w szereg udogodnień, które pozwolą na poruszanie się na wózku inwalidzkim, przesiadanie się na specjalne siedzisko, a także zwiększą bezpieczeństwo użytkownika z ograniczoną sprawnością ruchową.

Przede wszystkim łazienka seniora czy łazienka przystosowana dla niepełnosprawnych powinna być bardziej dostępna i większa od standardowej. Oznacza to, że należy zrezygnować z progu wejściowego oraz zastosować szersze drzwi. Cała przestrzeń powinna być odpowiednio duża. Pole manewrowe dla wózka nie powinno być mniejsze niż 150x150 cm. W pomieszczeniu nie powinno być podestów ani schodków. Jako stanowisko kąpielowe najlepiej sprawdza się kabina walk in, zapewniająca swobodny dostęp.

Ceramika w łazience dla osoby niepełnosprawnej 

W łazience przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych ceramika musi znajdować się na odpowiednich wysokościach. W przypadku umywalki rekomendowana wysokość blatu (górna krawędź umywalki) to maksymalnie 80 cm od posadzki. Najlepiej zamontować płaską i szeroką umywalkę, odpowiednio wyprofilowaną, aby możliwe było wygodne oparcie łokci o blat.

Toaleta dla niepełnosprawnych osób powinna znajdować się wyżej od standardowej. Sugerowana wysokość to 48 cm od posadzki. Aby umożliwić osobie niepełnosprawnej transfer boczny z wózka na miskę ustępową, jej długość powinna mieć 70 cm. Dodatkowo w okolicach sanitariatu powinny znajdować się dwie specjalne poręcze, w tym przynajmniej jedna uchylna.

Bezproblemowy prysznic 

Szerokie wejście do kabiny KP4/PRIII

W łazience dla osoby niepełnosprawnej lepiej sprawdzi się kabina walk in z brodzikiem zamontowanym na równo z podłogą. Bardzo komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie ultra-płaskiego brodzika. Zapewnia on nie tylko wygodę, ale jest też nowoczesnym rozwiązaniem, dającym w łazience wrażenie lekkości i przestronności. Prysznic dla seniora to także oszczędność miejsca w porównaniu do wanny. Gdy jego konstrukcję tworzą same ściany, wtedy z łatwością zastosujemy drzwi prysznicowe, dzięki czemu pomieszczenie stanie się większe i bardziej ustawne. Ponadto, ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także konstrukcje Walk-in. Tego typu prysznic ze względu na otwarty charakter sprawia, że dostęp do niego jest łatwiejszy. Warto także ustawić specjalne krzesełko lub zamontować siedzisko, na które w łatwy sposób można przesiąść się z wózka i po złożeniu nie zabiera miejsca.

Kabina prysznicowa dla niepełnosprawnych i starszych osób

Jednym z ważniejszych urządzeń w łazience jest prysznic. Podczas jego wyboru zwróćmy uwagę na to, aby zapewniał on bezproblemowe wejście i wyjście. Oferta naszej marki zawiera wiele modeli kabin dedykowanych osobom starszym czy niepełnosprawnym. Godnymi polecenia są wspomniane już kabiny serii Free Zone. Cechą charakterystyczną tej linii jest brak profilu dolnego, co pozwala połączyć wizualnie wnękę prysznica z resztą łazienki. Bezprogowe wejście pod prysznic zwiększa nie tylko komfort użytkowania, ale też zapewnia pełnię bezpieczeństwa. Równie istotnym aspektem jest także brodzik np. bardzo płytki ze specjalną powłoką antypoślizgową. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich użytkowników, zwłaszcza osób starszych.

Kabina Walk-In dla osób starszych - polecamy PR2/PRIII

Dobrze sprawdza się w tym wypadku także kabina typu walk in. Strefę kąpielową kabiny walk in można ograniczyć za pomocą ścianki tylko z jednej strony bądź zastosować zasłonki prysznicowe, które można w całości wygodnie odsuwać. Brodziki łazienkowe mogą uniemożliwić dostanie się do kabiny osobie na wózku, jeśli ich montaż nie zostanie odpowiednio przygotowany. Kabina walk in wyposażona w specjalne składane krzesełko prysznicowe pozwala na to, by wygodnie wjechać do środka, a następnie przesiąść się z wózka na siedzisko. W kabinie prysznicowej dla osoby niepełnosprawnej należy dodatkowo zastosować słuchawkę umieszczoną na drążku oraz oczywiście wspomnianą drabinkę bądź uchwyt. Oferta Sanplast proponuje szeroki wachlarz rozwiązań typu Walk-In.

Kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych lub osób starszych to produkty, których konstrukcja powinna być dostosowana do wyjątkowych potrzeb użytkowników. Nie tylko funkcjonalnie ale i praktycznie. Utrzymanie czystości takiej kabiny też ma duże znaczenie. Dlatego warto zastanowić się nad tymi produktami, które mają w swojej specyfikacji cechy uławiające ich czyszczenie.

Brodzik dla seniora lub osoby niepełnosprawnej 

Brodzik na równo z posadzką - doskonały sposób na wydzielenie strefy prysznicowej

Bardzo dobrym rozwiązaniem - praktycznie w każdej łazience, jest zastosowanie brodzika. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań brodzikowych sprawia, że bez problemu znajdziemy model, który doskonale wpasuje się w nasze potrzeby. Brodzik dla seniora nie powinien być głęboki. Najlepsze są wersje płaskie. Jednymi z nich są brodziki Space Mineral. Dzięki swojemu nienarzucającemu designowi, właściwościom i najszerszej na rynku ofercie wymiarów, dostosujemy je do praktycznie każdej łazienki. Dla zwiększenia bezpieczeństwa- możemy zastosować w brodziku Pro Safe System, czyli powłokę antypoślizgową, trwale aplikowaną punktowo na powierzchnię produktu. Zapewnia ona maksymalne bezpieczeństwo oraz komfort kąpieli. Powłoka jest płaska, dzięki czemu łatwo utrzymać brodzik w czystości. Dzięki Pro Safe System kąpiel staje się jeszcze bardziej przyjemna i bezpieczna dla każdego użytkownika.

Alternatywnym rozwiązaniem może być brodzik z siedziskiem na niepełnosprawnych. Może to być brodzik akrylowy ze specjalnie wytermoformowanym siedziskiem lub dedykowany taboret. Najważniejsze aby udogodnienia dla niepełnosprawnych w łazience spełniły oczekiwania i potrzeby ich użytkowników.

Łazienka dla seniora – kilka niezbędnych rad

Na rynku dostępny jest szeroki wybór wygodnych siedzisk, które posiadają specjalne uchwyty, aby ułatwić łatwe przesiadanie się z wózka. To także bardzo wygodne rozwiązanie dla osób starszych.

Structure Mineral - brodzik z możliwością dopasowania do potrzeb

W łazience dla osób niepełnosprawnych najlepiej zrezygnować z szafek podumywalkowych, jednak sama umywalka to niezbędny element w tym pomieszczeniu, dlatego należy pamiętać, aby jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku, min. 70cm. Aby była ona wygodna w użytkowaniu jej szerokość powinna wynosić około 60-70cm. Nie może zabraknąć oczywiście uchwytów uchylnych.

Montaż uchwytów, które pomogą z łatwością skorzystać też z WC, to nie jedyny warunek jaki musi być spełniony przy tym urządzeniu, gdyż także zachowana powinna być odpowiednia odległość miski od ściany, oraz jej wysokości.

Urządzając łazienkę dla osób starszych lub niepełnosprawnych powinniśmy wziąć pod uwagę to, że nie zawsze będziemy w pobliżu aby udzielić pomocy, dlatego bardzo ważne jest wyposażenie jej w specjalistyczne urządzenia. Ułatwia to bezpieczne i samodzielne korzystanie z niej osobom, które nie są w pełni sprawne.

Swoboda manewru

Musimy pamiętać o tym, by do łazienki przystosowanej do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych można było łatwo wejść i bez trudu się poruszać. Z tego powodu, jeżeli planujemy kompleksowy remont tego pomieszczenia, powinniśmy zlikwidować w nim wszelkie progi lub stopnie. Dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej maksymalne zachowanie samodzielności jest bardzo ważne, dlatego warto zadbać o to, by każdy z domowników miał taką możliwość. W zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa pomoże także zamontowanie uchwytów i poręczy, które sprawią, że korzystanie z toalety czy wchodzenie do wanny nie będzie wiązało się ze stresem spowodowanym możliwością utraty równowagi.

Uchwyty, drabinki i krzesełka 

Drzwi D2/FreeZone oraz uchwyty w łazience dla seniora

Specjalne drabinki, uchwyty oraz poręcze w łazience dla osoby niepełnosprawnej w bloku czy domu, znacznie ułatwiają poruszanie się. Ich dobór zależny jest od kształtu łazienki i rozmieszczenia w niej umywalki oraz miski ustępowej. Powinny zostać zamontowane poręcze uchylne lub stałe. Należy zastosować po dwie poręcze przy umywalce (50 lub 60 cm długości) oraz dwie przy misce ustępowej (co najmniej jedna uchylna, mi.n 70 cm długości).

Baterie łazienkowe winny być wyposażone w specjalne uchwyty lekarskie, a kabina prysznicowa w uchwyt bądź drabinkę na wysięgniku. Wewnątrz kabiny prysznicowej można zastosować składane krzesełko kąpielowe. Dodatkowo łazienka dla seniora czy nowoczesna łazienka dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w lustro uchylne, najlepiej z regulacją kąta nachylenia, dostosowane do osoby siedzącej na wózku.

Antypoślizgowe powierzchnie w łazience dla seniora

ProSafeSystem - najwyższa klasa antypoślizgowości

Dodatkowo łazienkę dla osoby niepełnosprawnej warto wyposażyć w udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo codziennego użytkowania. W wielu przypadkach mogą sprawdzić się maty i powłoki antypoślizgowe oraz baterie z systemem zapobiegającym oparzeniu (z możliwością dokładnego automatycznego ustawienia temperatury wody).

W sklepach z armaturą i ceramiką łazienkową dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań dedykowanych specjalnie osobom z ograniczoną sprawnością ruchową. W ofercie Sanplast dostępne są produktowy łazienkowe dostosowane także do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych. Dzięki dużej dostępności różnorodnego wyposażenia można zaprojektować oraz urządzić łazienkę, która ułatwi życie osobie z ograniczoną sprawnością oraz jej opiekunom.

Umywalki w łazienkach dostosowanych dla osób starszych powinny spełniać rozmaite funkcje. Przede wszystkim muszą być solidne i dobrze zamontowane. Muszą również stanowić podporę, tak by bez problemu można było oprzeć o nie laskę, czy kule ortopedyczną.

Pamiętajmy, że każdemu z nas przyjdzie kiedyś stanąć przed wyborem „wanna, czy prysznic”. Dlatego lepiej wybrać mądrze i przyszłościowo, tak by osiągając odpowiedni wiek nie martwić się swoim bezpieczeństwem tylko korzystać z życia.

Pomysł na łazienkę dla osoby niepełnosprawnej lub seniora 

Łazienka osoby z niepełnosprawnością ruchową powinna być możliwie jak najbardziej funkcjonalna. Osoba poruszająca się na wózku lub o kulach zazwyczaj potrzebuje specjalnych uchwytów przy umywalce, toalecie oraz pod prysznicem. Ważne jest, aby do minimum ograniczyć zbędne elementy, które mogą stanowić przeszkody i ograniczać ruchy. Nie oznacza to jednak, że taka łazienka nie może pięknie się prezentować! Oto przykład dobrze zaprojektowanego pod względem funkcjonalności, jak i designu wnętrza.

  Łazienka dla seniora - inspiracja Sanplast

Od razu zauważamy nawiązania do natury – na podłodze ułożone zostały gładkie, kamienne płytki. Ściany wykończono imitującymi drewno kaflami. Dzięki temu łazienka stała się przytulna. Ogromnym ułatwieniem jest przestronna kabina prysznicowa typu Walk-In z serii Altus II. Powierzchnia dużego, kwadratowego brodzika z serii Space Mineral S, znajduje się dokładnie na poziomie podłogi. Dzięki temu, wyeliminowana została przeszkoda architektoniczna, utrudniająca korzystanie z prysznica.

Produkty w aranżacji:

  • Kabina Walk-In serii Altus II PI/ALTIIa z ze wspornikiem do sufitu
  • Brodzik kwadratowy z odlewu mineralnego serii Space Mineral S B-M/SPACE S

Idealna łazienka dla starszych osób i niepełnosprawnych - podsumowanie

Idealna łazienka? Powinna być nie tylko piękna i estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Ta ostatnia cecha szczególnie zyskuje na wartości, gdy wraz z upływem lat zaczynamy doceniać wygodę lub gdy chcemy ułatwić korzystanie z łazienki domownikom w podeszłym wieku.

Dzięki produktom SANPLAST, aranżacja łazienki, która będzie nie tylko nowoczesna i stylowa, ale także dostosowana do potrzeb osób starszych, jest prosta. Jeżeli mamy rodziców lub dziadków w podeszłym wieku, którym chcemy zapewnić komfortowe i samodzielne funkcjonowanie, warto przy okazji urządzania lub remontu łazienki postawić na rozwiązania, które posłużą im przez wiele lat.

Baza wiedzy Data publikacji: 14/12/2023

Produkty powiązane