Baza wiedzy Data publikacji: 29/11/2023

Łazienka z prysznicem i pralką

Łazienka z prysznicem i pralką

Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką w bloku staje się coraz bardziej popularna – zwłaszcza dzisiaj, kiedy każdy centymetr przestrzeni mieszkalnej jest na wagę złota. To wyzwanie, które wymaga kreatywności i funkcjonalnego podejścia do projektowania wnętrz. Dzisiaj pokazujemy nasze praktyczne porady, jak urządzić małą łazienkę z prysznicem i pralką, aby była zarówno stylowa, jak i praktyczna.

Pralka w łazience – zalety i wady

Mała łazienka z pralką

Umieszczenie pralki w łazience to rozwiązanie, które ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony oszczędza miejsce w innych pomieszczeniach, a z drugiej wymaga odpowiedniej aranżacji przestrzeni i zastosowania rozwiązań, które zapewnią komfortowe użytkowanie zarówno pralki, jak i prysznica. Na co warto zwrócić uwagę?

Zalety umieszczenia pralki w łazience:

  •  Łatwiejsze zarządzanie praniem - Umieszczenie pralki w łazience ułatwia zarządzanie praniem. Brudne ubrania można od razu wrzucić do pralki, a czyste powiesić w łazience. To sprawia, że proces prania staje się bardziej zorganizowany i mniej czasochłonny, eliminując konieczność przenoszenia bielizny między różnymi pomieszczeniami, czyniąc małą łazienkę z prysznicem i pralką bardziej funkcjonalną.
  • Efektywność energetyczna i wodna - Umieszczenie pralki w łazience może przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania energii i wody. Pralka w łazience często dzieli instalację hydrauliczną z innymi urządzeniami, co może ułatwić korzystanie z systemów oszczędzania wody. Dodatkowo, jeśli w łazience jest zainstalowany system rekuperacji ciepła, może on być wykorzystany do podgrzewania wody w pralce, co przekłada się na oszczędności energetyczne. Warto znaleźć miejsce na pralkę w łazience!

Wady pralki w łazience:

  • Problemy z wentylacją i wilgocią - Jednym z głównych wyzwań przy umieszczaniu pralki w łazience jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i radzenie sobie z nadmiarem wilgoci. Łazienki są naturalnie narażone na wyższy poziom wilgotności, co może przyczynić się do szybszego zużycia i problemów z pleśnią.
  • Kwestie estetyczne - Dla niektórych widok pralki w łazience może nie być estetyczny. Może naruszać spójność stylistyczną i wizualną harmonię łazienki, szczególnie jeśli przestrzeń jest mała. Jednak ten problem można częściowo rozwiązać poprzez zabudowę, która pozwoli na lepsze wkomponowanie pralki w ogólny wystrój łazienki.

Jak zaaranżować łazienkę z pralką i prysznicem?

Zaaranżowanie małej łazienki z pralką i prysznicem wymaga nie tylko kreatywnego umiejscowienia pralki, ale również inteligentnego zaplanowania całej przestrzeni, aby była  funkcjonalna i estetycznie przyjemna. Oto kilka pomysłów, które pomogą w maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni wokół pralki i prysznica.

Szuflady i półki nad pralką

Zainstalowanie szuflad lub półek nad pralką to doskonały sposób na wykorzystanie przestrzeni pionowej. Takie rozwiązanie pozwala na przechowywanie środków czystości, ręczników, kosmetyków czy nawet małych przedmiotów dekoracyjnych. Można wybrać otwarte półki dla łatwiejszego dostępu lub szuflady i szafki, które ukryją mniej estetyczne przedmioty i utrzymają w łazience porządek.

Modułowe meble łazienkowe

Modułowe meble łazienkowe

Wykorzystanie modułowych mebli łazienkowych to kolejny sposób na efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Możesz dobrać takie elementy, które najlepiej pasują do Twojej przestrzeni i potrzeb – na przykład wąskie szafki, które zmieszczą się obok prysznica, czy niskie półki, które będą służyć jako dodatkowy blat. Modularność pozwala na dostosowanie aranżacji do zmieniających się potrzeb, a także na lepsze wykorzystanie każdego kąta łazienki. Być może powstanie także łazienka z pralką i suszarką?

Wieszaki i haczyki na ścianach

W małej łazience każdy element ściany może być wykorzystany. Wieszaki i haczyki to doskonały sposób na przechowywanie ręczników, szlafroków czy koszyków z kosmetykami. Można je rozmieścić w strategicznych miejscach, na przykład nad pralką lub obok prysznica, co pozwala na łatwy dostęp do niezbędnych przedmiotów bez zajmowania cennego miejsca na podłodze.

Oświetlenie pod szafkami

Dobre oświetlenie jest kluczowe w każdej łazience, a w małych przestrzeniach może również pomóc optycznie powiększyć pomieszczenie. Instalacja oświetlenia LED pod szafkami nad pralką czy wokół lustra nie tylko ułatwi codzienne czynności, ale również doda wnętrzu nowoczesnego charakteru. Subtelne światło sprawi, że łazienka będzie wydawała się większa i bardziej przytulna.

Regały nad drzwiami

Miejsce nad drzwiami jest często niedoceniane, ale może być świetnym miejscem na dodatkowe przechowywanie. Wąski regał umieszczony nad drzwiami to idealne miejsce na rzadziej używane przedmioty, takie jak zapasowe ręczniki czy kosmetyki. To rozwiązanie pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni bez wpływu na ogólną funkcjonalność łazienki.

Pralka w małej łazience – gdzie umieścić?

Znalezienie idealnego miejsca na pralkę w małej łazience może być wyzwaniem. Jednak z odpowiednim podejściem i kreatywnymi rozwiązaniami mała łazienka prysznicem i pralką może stać się faktem! Oto kilka pomysłów, które mogą pomóc w optymalizacji przestrzeni łazienki, tak, by już nigdy nie musieć zastanawiać się „czy pralka, czy prysznic”.

Pod blatem umywalki

Umieszczenie pralki pod blatem umywalki to jeden z najpopularniejszych sposobów na oszczędność miejsca w małej łazience. Zabudowana pralka może być efektywnie ukryta, tworząc jednolitą i uporządkowaną przestrzeń. Ten układ jest szczególnie korzystny, gdy chcesz zachować spójność stylistyczną i estetyczny wygląd łazienki.

Zabudowa narożna

Wykorzystanie narożników łazienki na umieszczenie pralki to kolejny sposób na zaoszczędzenie cennej przestrzeni. Narożna zabudowa pralki pozwala na efektywne wykorzystanie kątów. Możesz także zintegrować pralkę z innymi meblami łazienkowymi, tworząc spójną i funkcjonalną całość.

Zabudowa pod skosami

W łazienkach ze skosami, w których tradycyjne meble mogą nie pasować, pralka może być umieszczona pod skosem. Taka lokalizacja pozwala na wykorzystanie przestrzeni, która inaczej byłaby trudna do zagospodarowania, jednocześnie zachowując miejsce na inne elementy wyposażenia łazienki. W tej roli dobrze sprawdzą się małe pralki.

Łazienka z prysznicem i pralką – przykładowe aranżacje i inspiracje

Minimalistyczna łazienka z prysznicem i pralką

Minimalistyczna łazienka z prysznicem i pralką

Łazienka, w której znajduje się zarówno wanna, jak i prysznic, to raj dla tych, którzy uwielbiają efektowny minimalizm. To styl, który pasuje zarówno do małych, jak i do większych przestrzeni! W tej aranżacji największe wrażenie robi z pewnością prysznic we wnęce, który daje wrażenie przytulności, oraz dobrze wkomponowana w całą aranżację  wanna. Jest przestronnie i funkcjonalnie!

Przestronna łazienka z pralką, prysznicem i wanną

Przestronna łazienka z pralką, prysznicem i wanną

Po co rezygnować z wygody? Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, to Twoja łazienka z wanną i pralką wiele zyska na dodatkowej obecności prysznica – zwłaszcza gdy masz niewiele czasu na poranną pielęgnację! Przestronne wnętrze i dobrze zaaranżowany prysznic sprawiają, że każdy z domowników może korzystać z łazienki tak, jak lubi.

Prysznic i pralka w małej łazience 

Prysznic i pralką w małej łazience

W małych łazienkach liczy się przede wszystkim dobre zaplanowanie przestrzeni. W tej aranżacji przestrzeń między pralką i prysznicem została wykorzystana w maksymalny sposób, a skrojone pod wymiar meble sprawiły, że udało się uzyskać wiele przestrzeni użytkowej.

Podsumowanie

Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką wymaga przemyślanej organizacji przestrzeni oraz kreatywnego podejścia do designu. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego miejsca na pralkę, które pozwoli na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a jednocześnie będzie estetycznie wpisywało się w ogólny styl łazienki. Dzięki temu Twoja łazienka stanie się nie tylko praktyczna, ale również stylowa i przyjemna w użytkowaniu.

Baza wiedzy Data publikacji: 29/11/2023