Baza wiedzy Data publikacji: 28/04/2023

Wanna wolnostojąca czy zabudowana – co wybrać?

Wanna wolnostojąca czy zabudowana – co wybrać?

Wanna wolnostojąca czy do zabudowy? Oto pytanie, które zadaje sobie wiele osób decydujących się na remont łazienki. Wybór odpowiedniego wyposażenia jest kluczowy dla uzyskania komfortu, funkcjonalności oraz estetyki tego pomieszczenia. Dzisiaj postaramy się pomóc w podjęciu decyzji, analizując zalety i wady obu opcji, a także przedstawiając dodatkowe informacje, które mogą okazać się pomocne przy wyborze.

Wanna wolnostojąca czy w zabudowie?

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto przybliżyć różnice między wanną wolnostojącą a zabudowaną. Wanna wolnostojąca, jak sama nazwa wskazuje, jest samodzielnym elementem, który nie wymaga wbudowania w ściany czy podłogę. Z kolei wanna do zabudowy jest osadzona w specjalnej obudowie, która często pełni również funkcje dekoracyjne. Wanna wolnostojąca czy zabudowana: którą z nich wybrać? Poznajmy ich wady i zalety!

Wanny wolnostojące

  Wanna wolnostojąca Sanplast to zawsze dobry pomysł na produkt do łazienki

Wolnostojące wanny zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Są to produkty, które nie tylko służą swojemu podstawowemu celowi, ale także stanowią ważny element dekoracyjny łazienki.

Zalety wanny wolnostojącej

 • Estetyka: Wanny wolnostojące to synonim luksusu i elegancji. Ich niepowtarzalny design sprawia, że stanowią prawdziwą ozdobę wnętrza. Dostępne są w różnych stylach – od klasycznych, przez retro, aż po nowoczesne. Dzięki temu możemy wybrać model, który idealnie wpasuje się w aranżację naszej łazienki.
 • Przestrzeń: Wanna wolnostojąca nie wymaga zabudowy, co sprawia, że łazienka wydaje się przestronniejsza i otwarta. Możemy swobodnie zmieniać jej miejsce, co pozwala na łatwe przemodelowanie wnętrza. Ponadto wolnostojące wanny mogą stanowić optyczne oddzielenie stref w łazience, np. strefy kąpielowej od strefy prania.
 • Łatwość instalacji: Montaż wanny wolnostojącej jest prosty i szybki, co wpływa na niższe koszty instalacji. Wystarczy zapewnić odpowiednie podłączenie do instalacji wodno-kanalizacyjnej, a sama wanna może być umieszczona praktycznie w dowolnym miejscu.
 • Wiele rodzajów materiałów: Wanny wolnostojące są dostępne w szerokiej gamie materiałów, takich jak akryl, stal emaliowana czy kompozyty. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, takie jak trwałość, łatwość czyszczenia czy zdolność do utrzymania temperatury wody. Dzięki temu mamy możliwość wyboru materiału najlepiej odpowiadającego naszym oczekiwaniom i potrzebom.

Wady wanny wolnostojącej

 • Cena: Wolnostojące wanny są zazwyczaj droższe niż te do zabudowy. Warto jednak pamiętać, że inwestycja ta przekłada się na wyjątkowy wygląd i komfort użytkowania.
 • Wymagania przestrzenne: Wanna wolnostojąca zajmuje więcej miejsca niż zabudowana, dlatego najlepiej sprawdzi się w przestronnych łazienkach. Przed zakupem warto dokładnie zmierzyć łazienkę, aby upewnić się, że będzie  odpowiednio dopasowana do przestrzeni.
 • Brak praktycznych dodatków: W przypadku wanny wolnostojącej trudniej o funkcjonalne rozwiązania, takie jak półki czy schowki. Jednak warto rozważyć zastosowanie wolnostojących mebli łazienkowych, które pozwolą na przechowywanie kosmetyków i akcesoriów.

Praktyczne dodatki do wanny wolnostojącej

Wanny wolnostojące mogą być dodatkowo uzupełnione o praktyczne dodatki, takie jak stojaki na ręczniki, podpórki pod głowę czy uchwyty na szklankę i książkę. Dzięki nim korzystanie z wanny stanie się jeszcze bardziej komfortowe i przyjemniejsze.

Wanna zabudowana

  Wanna zabudowana trapezowa Free Line - eleganckie wykończenie strefy kąpieli

Wanna zabudowana to tradycyjne rozwiązanie często spotykane w łazienkach. Jest osadzona w specjalnej obudowie, która może pełnić funkcje dekoracyjne oraz praktyczne, takie jak wygodne schowki czy półki.

Zalety wanny zabudowanej

 • Praktyczność: W przypadku wanny do zabudowy łatwo o funkcjonalne, zintegrowane z obudową rozwiązania. Zmieścimy w niej wymienione wyżej schowki, które pomogą utrzymać porządek w łazience: wygodnie przechowamy w nich kosmetyki i akcesoria łazienkowe.
 • Indywidualne dopasowanie: Obudowanie wanny może być wykonane z różnych materiałów, co pozwala na dopasowanie do stylu wnętrza. Możemy również wybrać odpowiednią wielkość wanny do zabudowania.
 • Cena: Wanny zabudowane są zazwyczaj tańsze od wolnostojących, dzięki czemu zaoszczędzimy na inwestycji.
 • Osłona przeciwwodna: W przypadku wanny zabudowanej, obudowa pełni również funkcję ochronną przed rozpryskującą się wodą, co może być istotne dla osób korzystających z prysznica w wannie. W efekcie pomaga to utrzymać łazienkę suchą i schludną.
 • Integracja z wnętrzem: Wanna do zabudowy może być doskonale zintegrowana z resztą wyposażenia łazienki, co daje spójny i harmonijny wygląd pomieszczenia.

Wady wanny zabudowanej

 • Estetyka: Wanna zabudowana może nie być tak efektowna jak wolnostojąca, zwłaszcza jeśli obudowa nie jest dopracowana w szczegółach.
 • Montaż: Instalacja wanny zabudowanej może być czasochłonna i wymagać pomocy fachowca, co wpływa na wyższe koszty montażu.
 • Trudniejsze czyszczenie: Czyszczenie wanny zabudowanej może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli obudowa utrudnia do niej dostęp.
 • Mniejsza elastyczność aranżacji: W przypadku wanny zabudowanej mamy mniejsze pole do popisu, jeśli chodzi o przemodelowanie łazienki, gdyż obudowa zajmuje określone miejsce i wymaga więcej pracy przy ewentualnych zmianach.

Porady przy wyborze wanny zabudowanej

Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których wykonana jest obudowa. Dobrze  wybrać materiały odporne na wilgoć i łatwe do czyszczenia. Ponadto przed zakupem warto sprawdzić, czy przygotowana obudowa pozwala na łatwy dostęp do syfonu i rur, co ułatwi ewentualne prace serwisowe.

Ergonomia i funkcjonalność – co wybrać?

  Wanna zabudowana Luxo w narożniku łazienki

Wanna zabudowana czy wolnostojąca – warto również zwrócić uwagę na ergonomię i funkcjonalność. Kąpiel w wannie to czas relaksu i odpoczynku, dlatego komfort użytkowania jest kluczowy. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 • Kształt i wielkość: Wanny wolnostojące są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, co pozwala na wybór wanny dopasowanej do indywidualnych potrzeb i preferencji. Wanna zabudowana może być ograniczona pod względem kształtu i wielkości, ale z drugiej strony pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni.
 • Głębokość wanny: Wanny wolnostojące zazwyczaj mają większą głębokość niż wanny zabudowane, co pozwala na głębsze zanurzenie w wodzie i większy komfort kąpieli. W przypadku wanny zabudowanej warto zwrócić uwagę na jej głębokość, gdyż może być ona nieodpowiednia dla osób o różnym wzroście.
 • Podparcie dla ciała: Wanna wolnostojąca może oferować lepsze podparcie dla ciała, gdyż jej kształt jest przemyślany pod kątem ergonomii. W przypadku wanny zabudowanej podparcie może być gorsze, ale można je poprawić, stosując poduszki czy podpórki.
 • Opcje dodatkowe: Wanny wolnostojące mogą być wyposażone w różne opcje dodatkowe, takie jak hydromasaż czy chromoterapia, które wprowadzają dodatkowy element relaksu. W przypadku wanny zabudowanej takie możliwości są również dostępne, ale mogą być mniej liczne i wymagać większego nakładu finansowego.

Wanna z dedykowaną obudową – rozwiązanie przygotowane przez producenta

Wanna z obudową, która zapewnia dostęp do przestrzeni pod wanną

Kolejną wersją są wanny, którym producent dedykuje zaprojektowaną dla niej obudowę. Montaż takiej obudowy jest prosty i szybki, bowiem wanna ma przygotowane miejsce montażowe obudowy na etapie produkcyjnym. Dedykowana obudowa do wanny to ciekawe rozwiązanie, które warto wsiąść pod uwagę. Tworzy nie tylko harmonijny zestaw z wanną ale i zapewnia stały i łatwy dostęp do przestrzeni pod wanną. Taka możliwość jest bardzo ważna dla prac konserwacyjnych i naprawczych.

  Prostokątna wanna zabudowana - ciekawy efekt wizualny

Zanim podejmiemy decyzję, warto również zastanowić się, jak będzie wyglądać cała łazienka. Dobrze zaprojektowane wnętrze może wydobyć zalety zarówno wanny wolnostojącej, jak i zabudowanej. W każdym przypadku warto pamiętać, że wybór wanny powinien być przemyślany, gdyż przekłada się na komfort użytkowania łazienki przez wiele lat.

Podsumowując, wybór między wanną wolnostojącą a zabudowaną czy z obudową zależy od indywidualnych preferencji oraz warunków w łazience. Jeśli zależy nam na wyjątkowej estetyce i mamy wystarczająco dużo miejsca, warto zastanowić się nad wanną wolnostojącą. Jeśli natomiast priorytetem jest praktyczność i niższy koszt inwestycji, rozwiązaniem może być wanna do zabudowy.

Baza wiedzy Data publikacji: 28/04/2023

Produkty powiązane