Baza wiedzy Data publikacji: 05/01/2024

Wnęki łazienkowe - na półki, przy wannie i pod prysznic

Wnęki łazienkowe - na półki, przy wannie i pod prysznic

Wnęka w łazience to miejsce, które można świetnie wykorzystać! Aranżacja łazienki o nietypowych wymiarach może w pierwszej chwili zdemotywować i skutecznie odstraszyć. Nie warto jednak rezygnować z wnęki, jeśli ją posiadamy, wręcz przeciwnie, wykorzystajmy drzemiący w niej potencjał. To bowiem świetny patent na małe łazienki a w tych większych na stworzenie dodatkowego miejsca kąpielowego lub do przechowywania. Przekonaj się!

Wnęki łazienkowe

  Wnęka łazienkowa z drzwiami serii Prestige

Najczęściej spotykaną „atrakcją” konstrukcyjną w pomieszczeniach łazienkowych są oczywiście wnęki. Można je wykorzystać na wiele sposobów i  w zależności od rozmiarów ukryć w nich pralkę, stworzyć wygodną przestrzeń do przechowywania akcesoriów łazienkowych, a nawet… urządzić w nich funkcjonalny prysznic czy strefę kąpieli  w wannie. Jeśli jest taka możliwość, w ściance oddzielającej wnękę od reszty pomieszczenia warto wykuć półki na kosmetyki.

Spośród wszystkich łazienkowych niespodzianek konstrukcyjnych to właśnie wnęki pojawiają się najczęściej i mogą wydawać się problematyczne. Na szczęście istnieje całe mnóstwo sposobów, aby maksymalnie je wykorzystać. Wnęką może być specjalnie zaprojektowany otwór w ścianie, który można wykorzystać do przechowywania kosmetyków, akcesoriów do kąpieli czy innych niezbędnych przedmiotów. Zazwyczaj umieszczona jest w pobliżu prysznica lub w miejscach, do których dostęp nie jest ograniczony. Wnęką określamy także dodatkową przestrzeń pomiędzy ścianami łazienki. Jeżeli nasza wnęka jest duża, dobrym pomysłem może być przekształcenie jej w wygodną strefę kąpielową. Wystarczy zastanowić się nad doborem odpowiednich produktów.

Wnęki w łazienkach stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak głównie ze względu na praktyczny charakter wykorzystania każdego centymetra sześciennego przestrzeni. W małych łazienkach ta kwestia może okazać się naprawdę kluczowa! Dodatkowym powodem, dla którego warto kreatywnie podejść do tematu wnęki jest dostosowanie jej pod własne upodobania. Okazuje się bowiem, że choć pierwotnie zakładaliśmy, że w łazience zmieści się tylko wanna o ergonomicznych rozmiarach, nagle, gdy uwzględnimy odpowiednie wykorzystanie również wnęki może się okazać, że zyskamy kolejną przestrzeń do zażywania kąpieli,  jeszcze bardziej nowoczesną i wpisującą się w trendy, kabinę prysznicową.

Wnęka prysznicowa, jeśli tylko posiada odpowiednie wymiary, pozwala na stworzenie naturalnej kąpielowej przestrzeni, która pod względem wygody przerasta większość tradycyjnych kabin. Stabilna, łatwa do utrzymania w czystości, praktycznie bezawaryjna – te wszystkie cechy sprawiają, że właściciele wnęk prysznicowych nie zamieniliby tego rozwiązania na żadne inne.

Jak zabudować wnękę w łazience?

  Zabudowa wnęki łazienkowej drzwiami FreeZone

Wnęki w łazience stanowią doskonałą okazję do wykorzystania przestrzeni w sposób funkcjonalny i estetyczny. Warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie wnęki. Poniżej przedstawiamy kilka porad jak sprawić była łazienka z wnęką prysznicową czy kąpielową czy na przechowywanie, spełniła wszystkie stawiane przed nią oczekiwania.

 • Odpowiedni projekt – zwymiaruj posiadaną przestrzeń, aby zaprojektować miejsce, którego oczekujesz – może to być wnęka w ścianie czy wnęka pod prysznic czy wannę;
 • Wybierz materiały – zabudowa wnęki łazienkowej to najistotniejsza część prac; warto skupić się na wyborze materiałów, które wpisują się w nasze gusta, ale i na ich przeznaczeniu; ważne aby były to materiały wodoodporne – takie jak płytki ceramiczne, kamienne, lub inne, będące łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na wilgoć;
 • Uszczelnij połączenia – wykończenie półek lub innych elementów zabudowy wnęki należy zabezpieczyć przed wodą – dobierz odpowiednie fugi i wykonaj wszystkie prace z odpowiednią starannością i bez pośpiechu;
 • Zadbaj o oświetlenie – aby wnęka łazienkowa była w pełni funkcjonalna i praktyczna powinna być dobrze doświetlona: oświetlenie punktowe będzie doskonałym pomysłem, bowiem zapewni nie tylko wystarczającą ilość światła ale i stworzy atmosferę sprzyjającą relaksowi;
 • Dobierz dodatki i akcesoria – wszelkie elementy dekoracyjne są mile widziane; sprawiają one, że przestrzeń jest ciekawa i dopasowana do stylu aranżacyjnego całej łazienki.

Wnęki prysznicowe 

  Wnęka łazienkowa zabudowana drzwiami serii TX5b

Wnęka może spełniać rolę kabiny prysznicowej, modnej i nowoczesnej w całej swej okazałości. Wystarczy tak naprawdę zamontować do niej tylko brodzik, drzwi oraz baterię, aby otrzymać w pełni wyposażone i niczym nie odchodzące standardem od powszechnych kabin, kolejne miejsce do wzięcia prysznica. Wnęka z wyposażeniem prysznicowym pozwala na więcej fantazji przy jej projektowaniu - nie ogranicza nas już wielkość brodzika, czy kształt kabiny. Wszystko zależy od wymiarów wnęki, brodzik bowiem można w łatwy sposób dostosować do powierzchni, na której ma się znajdować. Tak zaaranżowana wnęka jest nowoczesną, oraz często tańszą opcją, niż wszystkie elementy, które miałyby się składać na standardową kabinę prysznicową. Łączy w sobie zatem nie tylko design i estetykę, ale również cenę w stosunku do jakości. Czego chcieć więcej?

Drzwi prysznicowe we wnęce

Drzwi prysznicowe to doskonały sposób na strefę kąpieli we wnęce łazienkowej

Warto spojrzeć na wnękę w łazience jako jej ogromną zaletę, pomagającą nadać tej przestrzeni oryginalnego charakteru. Decydując się na wykorzystanie wnęki, nie tylko oszczędzamy miejsce, wyposażając każdy metr sześcienny powierzchni, ale nadajemy jej niepowtarzalnego stylu. Dla niektórych perspektywa urządzenia prysznica we wnęce jest na tyle atrakcyjna, że decydują się na przygotowanie jej we własnym zakresie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwolą nam na stworzenie idealnego miejsca prysznicowego. Możemy wybierać spośród drzwi skrzydłowych, przesuwnych, konstrukcje bezramowe i z ramą. W zależności od zasobności portfela, a także od preferencji użytkowników wnęki, dostępnych jest wiele rozwiązań, które idealnie dopasowane są do naszej łazienki. Stanowić ona może interesujący element kompozycji w łazienkowym wnętrzu Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi prysznicowych, które dedykowane są właśnie wnękom.  W naszej ofercie Klienci mogą wybierać spośród produktów 9 linii: Basic, Free Line II, Freezone, Prestige III, Space Line, Altus, Free Line i TX. Wszystko uzależnione jest od preferencji oraz zasobności portfela. Są to rozwiązania, które doskonale sprawdzą się w łazienkach zarówno tych klasycznych – jak i tych bardziej nowoczesnych. Taka niepozorna wnęka może okazać się największym atutem Twojej łazienki. Z pewnością każdy doceni ergonomiczne rozwiązanie, w gustownym stylu.  

Zabudowa wnęki z wykorzystaniem produktów serii Prestige

Rozwiązanie Walk-In jako wnęka prysznicowa

Wizja posiadania prysznica we wnęce łazienkowej kusi wielu wielbicieli kąpieli pod strumieniami wody. Jeśli nie chcemy decydować się na radykalną przebudowę pomieszczenia, warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem, zyskującym dużą popularność w ostatnim czasie. Mowa o kabinie typu Walk-In, najprostszej a zarazem najbardziej nowoczesnej konstrukcji prysznicowej, na którą coraz więcej osób decyduje się ze względu na wygodę użytkowania i minimalistyczne wzornictwo. Urządzając łazienkę mamy więc w czym wybierać, i to nie zależnie czy posiadamy wnękę czy nie.

Brodzik we wnęce prysznicowej

Drzwi prysznicowe Altus z brodzikiem Space Mineral we wnęce łazienkowej

Pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego brodzika, ale nie stanowi to problemu dzięki coraz bogatszej ofercie ich typów i rozmiarów. Dostępne są w niej produkty w wielu wymiarach, a także kolorach. Wybór odpowiednich produktów do łazienki z wnęką nie jest już kłopotliwe. Nasza marka oferuje wiele brodzików, które doskonale uzupełnią drzwi prysznicowe i wraz z nimi staną się idealnym wyposażeniem wnęki prysznicowej. Popularne w ostatnich latach są brodziki płaskie, wykonane z odlewu mineralnego. Niesłabnącą popularnością cieszą się te z serii Space Mineral.

Aranżacja wnęki prysznicowej 

Wizualnie prysznice we wnękach łazienkowych sprawiają wrażenie solidnych ale paradoksalnie, pomimo betonowej zabudowy, dominuje w nich wrażenie lekkości. Możemy uwydatnić ten efekt dobierając transparentne szklane drzwi prysznicowe, które dodadzą całemu wnętrzu stylu i elegancji.

Aranżacja wnęki łazienkowej na prysznic - drzwi łamane serii TX5b

Propozycją praktycznych drzwi łamanych marki Sanplast jest model DŁ/TX5b. Drzwi mogą składać się do środka na lewą lub prawą stronę w zależności od montażu oraz wyposażone są w wygodne chromowane uchwyty. Podobnie jak wszystkie produkty z serii TX, drzwi posiadają wypełnienie z bezpiecznego szkła hartowanego o grubości 5 mm z modyfikacją powierzchni Glass Protect, która pozwala na jeszcze łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Potencjalne nierówności ściany nie stanowią żadnej przeszkody w montażu drzwi TX5b dzięki płynnej regulacji profili przyściennych. Pozostaje tylko wybrać drzwi do swojej wnęki prysznicowej, aby móc zamknąć się w komfortowym świecie wodnego relaksu.

Produkty w łazience:

 • kabina prysznicowa serii TX5 typ: DŁ/TX5b
 • brodzik prostokątny z odlewu mineralnego serii SPACE MINERAL typ: B-M/SPACE

Drzwi Altus do wnęki prysznicowej

Warto pamiętać, że wnęki są dość urokliwym elementem pomieszczenia. Wykorzystajmy więc ten fakt i zaakcentujmy niepowtarzalność naszej łazienki. Możliwości wystroju wnęk jest co nie miara, a jednym z pomysłów są drzwi przesuwne we wnęce. W prezentowanej aranżacji w występującej w łazience wnęce stworzono kabinę prysznicową z drzwiami przesuwnymi z serii Altus II. Podnoszą one komfort jej użytkowania, zapewniając wiele miejsca do kąpieli pod prysznicem. Możliwość 10cm regulacji wymiaru drzwi D2/ALTIIa gwarantuje dopasowanie produktu nawet do najbardziej nietypowych wymiarów wnęki w ścianie łazienkowej.

 Produkty w łazience:

 • kabina prysznicowa serii ALTUS typ: D2/ALTIIa
 • brodzik prostokątny z odlewu mineralnego serii SPACE MINERAL typ: B-M/SPACE

  Aranżacja wnęki łazienkowej w małej łazience - strefa prysznicowa z drzwiami serii TX5b

Małe jest piękne. Łazienka o takim metrażu wcale nie musi sprawiać wrażenia niewielkiej, zwłaszcza kiedy ma ona praktyczny rozkład. Ważnym elementem tego pomieszczenia jest wnęka, która została wykorzystana w kreatywny sposób. Wygodny i nowoczesny prysznic to rozwiązanie, które jest niezwykle praktyczne. 

Produkty w łazience:

 • kabina prysznicowa serii TX5 typ: DJ/TX5b
 • brodzik prostokątny z odlewu mineralnego serii SPACE MINERAL typ: B-M/SPACE
 • wanna prostokątna serii FREE LINE typ: WP/FREE z obudowami
 • umywalka serii FREE MINERAL typ: Unbo-M/FREE 

Półki wnękowe w ścianie 

  Półka w ścianie to pomysł na dodatkowe miejsce do przechowywania

Jednym z popularnych sposobów wykorzystania wnęki w łazience jest stworzenie półki pod prysznicem. Taka wnęka w kabinie prysznicowej może służyć jako praktyczna półka z płytek, idealna do przechowywania szamponów, płynów do kąpieli, odżywek, mydełek czy gąbek oraz innych akcesoriów kąpielowych.

Jeśli wnęka znajduje się w innej części łazienki, można ją wykorzystać na przechowywanie kosmetyków, ręczników czy innych tekstyliów. Dobrze zaprojektowana wnęka może stać się praktycznym elementem organizacji przestrzeni, oszczędzając tak potrzebne w łazience miejsce. 

Wnęki w ścianie to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również sposób na dodanie charakteru i funkcjonalności pomieszczeniu. Dbając o szczelne wykończenie i odpowiednią konstrukcję, możesz stworzyć wnęki, które nie tylko ułatwią przechowywanie, ale staną się ozdobą Twojej łazienki. 

Wnęka na kosmetyki czy inne detale zawsze się sprawdza. Każdy pomysł na półkę jest dobry. Ważne aby był dostosowany do potrzeb finalnych użytkowników łazienki. Warto eksperymentować z różnymi stylami i materiałami, dostosowując wnęki do swoich potrzeb i preferencji. Półki w ścianie to także dobre miejsce na umieszczenie roślinności, która nadaje się do łazienki. Wniesie to nie tylko świeżość ale stanie się także przyjemnym elementem, nawiązującym do środowiska naturalnego. 

Wanna we wnęce łazienkowej

Wnęka w łazience może również stanowić doskonałe miejsce do montażu wanny, co pozwala zoptymalizować przestrzeń w pomieszczeniu. Ważne aby wnęka była wymiarowo dopasowana do wymiaru wanny. Wanny prostokątne idealnie sprawdzają się jako element wyposażenia wnęki. Aby elegancko je wykończyć wystarczy zamontować obudowę frontową i otrzymujemy w pełni harmonijne miejsce do kąpieli w wannie. 

Wanna prostokątna we wnęce

Oferta wymiarowa wanien naszej marki jest bardzo szeroka. Wersje prostokątne dostępne są w wymiarach od 120 cm aż po 190cm. Każdą z nich można wbudować we wnękę łazienki – wpasować ją w dostępne miejsce pomiędzy ścianami wnęki lub zamontować „od ściany do ściany” łazienki tworząc w ten sposób, wydzieloną w łazience, strefę kąpielową. Dzięki takiemu rozwiązaniu wanna będzie zasłonięta z trzech stron, a my zyskamy na prywatności, przytulności, komforcie i relaksie. Wymiary wnęki będą decydujące przy wyborze odpowiedniej wanny do montażu. Warto skonsultować się z profesjonalistą, aby dobrać wersję o właściwych wymiarach, odpowiadającą specyfice wnęki.

Wanna z prysznicem we wnęce

Wnęka łazienkowa z wanną i kabiną nawannową

Jeżeli wybieramy pomiędzy wanną a kabiną prysznicową, obecność wnęki może pozwolić na osiągnięcie sprytnego kompromisu - wystarczy wybrać wannę dopasowaną do szerokości wnęki, aby w razie potrzeby można było także wziąć w niej prysznic. Wnęki, których ścianki nie mają symetrycznej długości, można łatwo zmodyfikować przez dodanie szklanych drzwi, które w prosty i estetyczny sposób odgrodzą naszą kabinę od reszty pomieszczenia. Podobny zabieg można zastosować także w przypadku wanien stosując parawan nawannowy. Dzięki niemu łatwo przekształcimy wannę w wygodną kabinę prysznicową.

Aranżacja wnęki łazienkowej z wanną

Aranżacja wnęki łazienkowej z wanną prostokątną serii Space Line

Nowoczesna łazienka przykuje wzrok każdego miłośnika estetyki. Minimalizm wnętrza, tworzy idealny balans z zabieganym światem. Oto przykład wykorzystania wnęki, stworzonej za pomocą dodatkowych półek przy wannie. To niewielka, nowoczesna łazienka. Funkcjonalna wanna 2w1 zapewnia nam odprężenie zarówno podczas długiej kąpieli w wannie, jak również- za sprawą parawanu nawannowego - szybkiego prysznica.

Produkty w łazience:

 • kabina prysznicowa nawannowa serii FREE LINE II typ: PW1/FREEII
 • wanna prostokątna ze strefą prysznica WPsp/SPACE

Półka w ścianie nad wanną

  Pomysł na półki wnękowe w ścianie

Wnęka nad wanną to doskonałe miejsce do umieszczenia np. świeczek lub zestawu do aromaterapii. Takie detale dodają charakteru wnętrzu, jednocześnie zapewniając niezwykłą atmosferę w czasie kąpieli. Półka w ścianie nad wanną może być bardzo praktycznym elementem łazienki, umożliwiając przechowywanie różnych przedmiotów, zwiększając jednocześnie funkcjonalność tego obszaru. Oto kilka pomysłów, jak można wykorzystać półkę nad wanną:

 • przechowywanie kosmetyków - można umieścić na półce różne kosmetyki do pielęgnacji ciała, szampony, odżywki, żele pod prysznic czy mydła; należy pamiętać, aby trzymać je wodoodpornych opakowaniach lub umieścić je w koszykach lub pojemnikach do tego przystosowanych;
 • miejsce na rośliny i inne elementy dekoracyjne - umieszczając na półce niewielkie rośliny doniczkowe lub suszone kwiaty udekorujemy wnętrze; świece, małe figurki czy kamienie ozdobne będą dodatkowym elementem upiększającym wnękę łazienkową;
 • Półka jako miejsce na książki lub gadżety do relaksu – jeśli relaks w wannie, jest istotną częścią rytuału kąpielowego, półka może być miejscem na umieszczenie ulubionej książki, tabletu lub innych gadżetów, które lubisz mieć przy sobie podczas kąpieli;
 • Organizacja dla dzieci - Jeśli z łazienki korzystają także dzieci, można umieścić na niej kolorowe kubeczki, zabawki do kąpieli czy przybory do mycia, takie jak mydełka dla dzieci czy pianki do kąpieli.

Wnęka na pralkę i suszarkę

Wnęka łazienkowa to dodatkowe miejsce na przechowywanie

Wykorzystanie wnęki na pralkę i suszarkę w łazience to szansa na stworzenie funkcjonalnej, estetycznej i dobrze zorganizowanej przestrzeni, która nie tylko ułatwia codzienne czynności, ale także dodaje wyjątkowego charakteru wnętrzu. Warto postawić na kompaktowe modele pralek i suszarek, które idealnie zmieszczą się we wnęce, pozostawiając jednocześnie miejsce na wentylację i przepływ powietrza. Równie dobrze sprawdzą się modele wbudowane jak i te, które można łatwo schować za drzwiami szafki. Pamiętaj, że środki do prania, należy trzymać z dala od dzieci, więc jeśli nad pralką i suszarką jest wolna przestrzeń – wykorzystaj ją i zamontuj dodatkowe półki lub szafki. Otrzymasz miejsce do przechowywania środków czystości, płynów do prania, proszków, koszy na bieliznę czy innych akcesoriów związanych z praniem. Możesz również zamontować uchwyty na ścianie do zawieszenia desek do prasowania lub wieszak na ubrania. Za pomocą kilku prostych kroków i kreatywności, wnęka na pralkę i suszarkę może stać się sercem funkcjonalności i stylu w łazience. 

Pomysł na łazienkę z wnęką – podsumowanie

  Aranżacja wnęki łazienkowej na prysznic - drzwi skrzydłowe serii TX5b

Urządzanie łazienki nie musi być problemem. Duży wybór kształtów, wymiarów, a nawet kolorów ceramiki łazienkowej, pozwala na coraz ciekawsze aranżacje. W niepamięć odchodzą czasy, kiedy w polskich łazienkach rządziła sztampa i przewidywalność. Nowoczesne rozwiązania łazienkowe niwelują coraz więcej ograniczeń technicznych i konstrukcyjnych, pozwalając nam popuścić wodze wyobraźni i zaprojektować wnętrze idealnie odpowiadające naszym potrzebom. Wnęka nie jest już wyzwaniem, które przeraża – wręcz przeciwnie – daje możliwości spełnienia marzeń o wnętrzu nietypowym i wyjątkowym. Wnęka w prysznicu czy nad wanną zapewnia dodatkowe miejsce ekspozycji akcesoriów kąpielowych lub dodatków, a przestrzeń kąpielowa wnęki łazienkowej staje się prawdziwą strefą relaksu i wytchnienia!

Baza wiedzy Data publikacji: 05/01/2024

Produkty powiązane